CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 03. 2023

0 komentářů

Index českého investora CII750: Podílové fondy vstoupily do nového roku v kladných číslech

 

Podle Indexu českého investora CII750 se od začátku roku průměrnému investorovi zhodnotily vklady v podílových fondech o 2,56 %. V lednu jsme byli svědky silnějšího růstu o 3,84 %. V únoru však investice rostoucí trend neudržely a klesly o 1,23 %.

Loading 

„Navzdory propadům z minulého roku má ke konci února podle našeho indexu průměrný český fondový investor zisk za poslední tři roky ve výši 8,3 %,“ uvedl Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která sestavuje Index českého investora CII750.

„Akciové fondy v čistém korunovém vyjádření za uplynulé dva měsíce vyrostly o 4,81 %. Naproti tomu dluhopisové fondy posílily o necelé 1 %,“ komentuje vývoj Richard Bechník.

„Na počátku roku se na trzích pozitivně projevilo opadávání strachu z energetické krize a hluboké ekonomické recese v Evropě. Leden byl velice příznivý pro sektory růstových akcií a technologií. V průběhu února však začaly finanční trhy ztrácet, když se postupně ukazovalo, že navzdory očekávání výrobní a spotřebitelská inflace klesá pomaleji. Za první dva měsíce roku 2023 zaostal především trh rozvíjejících se trhů. Podle letošního vývoje našeho Indexu českého investora CII750 však na českém trhu převažují fondy s kladnými výsledky, které dosahovaly zhodnocení až 18 %,“ dodává Richard Bechník.


Zdroj : Index českého investora CII750, Swiss Life Select, vychází ze základu k 1. 1. 2018

Index českého investora CII750 sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *