CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Pavel Kohout

24. 01. 2008

10 komentářů

Immofinanz: Zázrak nebo náhoda?

 


 

Nejprve konstatujme několik základních faktů.

Za prvé, od roku 1995 až do června 2006 tyto akcie (kótované na vídeňské burze pod symbolem IIA) bezpochyby byly dobrou investicí.

Průměrný roční výnos činil během těchto deseti let 9,75 procenta ročně v eurovém vyjádření. Volatilita podle posledních údajů vídeňské burzy činila v poslední době 7,22% (jde o anualizovanou směrodatnou odchylku výnosů). To je velmi nízká hodnota.

Pro srovnání, volatilita českého akciového trhu během posledních dvou let činila kolem 26%, západoevropský index MSCI Europe vykazoval volatilitu kolem 13 % per annum.

Za druhé, beta koeficient (kovariance výnosů s indexem vídeňské burzy dělená rozptylem výnosů indexu) činí 0,23, což je velmi nízké číslo svědčící o nízké hladině systematického rizika.

REKLAMA

Za třetí, společnost Immofinanz zřejmě není žádná pyramidová hra či jiný podvod na drobné investory. Ačkoli čísla vypadají příliš dobře na to, aby byla pravdivá, vše nasvědčuje tomu, že až doposud pravdivá skutečně byla. Společnost investuje do reálně existujících realit v různých zemích, zejména ve střední Evropě.

Za čtvrté, Immofinanz vykazuje zisky. Podle velmi hrubého odhadu by poměr P/E mohl dosahovat hodnoty kolem čísla 20 podle odhadovaných zisků za rok 2005 a posledních burzovních kursů. To je „férová“ hodnota, která nesvědčí o tom, že by akcie byly nadhodnoceny.

Jsou tedy akcie Immofinanz zlatým dolem, který přináší nadstandardní výnosy při velmi nízkém riziku? Svatý grál každého investora, který se vzpírá teorii efektivních trhů, podle níž neexistují nadměrné výnosy bez náležitého rizika?

ÚŽASNÁ FIRMA S PÁKOU
Než vyneseme soud, nejprve věnujme pozornost typu podnikání, kterému se Immofinanz věnuje. Společnost vlastní rozsáhlé portfolio nemovitostí, převážně komerčního charakteru (administrativní budovy, nákupní střediska, atd.)

REKLAMA

Tyto budovy jsou pronajímány uživatelům. Společnost má však omezené vlastní jmění, takže velkou část investic financuje dluhem. Její podnikání lze tedy přirovnat k činnosti člověka, který si koupí byt na hypotéku, poté jej pronajímá a rozdíl mezi náklady na splátky hypotéky a nájemným představuje jeho zisk. Odborná terminologie hovoří o využití finanční páky.

Tento zjednodušený popis fungování Immofinanz také poskytuje přehled o základních rizicích této společnosti. Dokud budou výnosy z nájemného komerčních prostor ve střední Evropě výrazně vyšší než náklady na finanční zdroje, do té doby bude Immofinanz skvělou investicí.

Doposud platilo, že cena dluhového kapitálu byla v EU velmi nízká díky velmi expanzivní politice, kterou Evropská centrální banka až donedávna aplikovala. Dále též zatím platilo, že výnosy z nájemného (yieldy) v hlavních cílových trzích Immofinanz byly výrazně vyšší než na Západě.

ŠPATNÉ ZPRÁVY
Obě tyto skutečnosti však postupně přestávají být pravda. Evropská centrální banka již přikročila ke zvyšování úrokových sazeb s cílem odvrátit nebezpečí inflace.

REKLAMA

Zároveň reagovaly i výnosy do doby splatnosti (yieldy) státních dluhopisů. Výnos německého desetiletého státního dluhopisu se v roce 2005 typicky pohyboval v rozmezí 3,0 až 3,4 % per annum. Nyní již výnosy překročily hranici 4,1 % s rostoucím trendem.

Roste-li výnos státního benchmarkového dluhopisu, znamená to nevyhnutelně i růst cen komerčních úvěrů. To je špatná zpráva pro všechny, kdo využívají finanční páku.

Zároveň roste objem výstavby komerčních nemovitostí v atraktivních evropských regionech, tj. zejména v trzích, kde má Immofinanz těžiště svého portfolia. Vyšší nabídka má za následek konkurenci v segmentu nájemních komerčních prostor, tudíž nižší yieldy.

V krajním případě by mohlo dokonce dojít k situaci, kdy cena úvěrů převýší průměrnou hodnotu yieldů. V takové situace by se páka obrátila proti svému původci, ačkoli tento katastrofický scénář nevypadá jako ekonomicky reálný v jakékoli dohledné době.

V každém případě však platí, že minulé výnosy v průměrné roční hodnotě 9,75 % nejsou zárukou obdobných výnosů pro budoucích deset let (na což firemní materiály ostatně povinně upozorňují).

PROGNÓZA
Jaké výnosy lze tedy očekávat? Podrobný výpočet by vyžadoval komplexní analýzu celého portfolia Immofinanz, což z veřejně dostupných zdrojů pochopitelně nelze provést.

Lze ale provést hrubý „nástřel“. Můžeme konstatovat, že příjmy z nájmů jsou poměrně stabilní, čemuž odpovídá i nízký koeficient beta. Pokusíme-li se odhadnout budoucí výnosnost podle modelu CAPM, obdržíme hodnoty v rozmezí kolem 6 až 6,5 %, což je hodnota adekvátní málo rizikové akciové investici.

Dosavadní vysoké výnosy kombinované s velmi nízkým rizikem však byly spíše jedinečnou historickou anomálií než provždy platným pravidlem.

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů


Související články

Špatné poradenství vás doběhne!

Nekvalitní poradenství může nějaký čas procházet. Poradci i jejich firma si mohou užívat vysokých příjmů na úkor klienta. Ale nic netrvá věčně. O tom se přesvědčila AWD v Německu. Bude jí 20 mil. EUR na odškodnění klientů stačit? Jedná se jen o mediální útok?

Text: Petr Zámečník

06. 05. 2011

Partners nabízí výběr z celého „vesmíru“

Poradenská společnost Partners to se svou novou investiční společností myslí skutečně vážně. Koncem minulého týdne představila své první dva podílové fondy, které nabízí aktivní správu a fondy od renomovaných společností, které njesou v ČR běžně dostupné. Úplná novinka to ale není.

Text: Daniel Kuchta

02. 05. 2011


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petr Šimčák

  29 června, 2006

  Díky ze perfektní komentář, mám jen drobný doplněk. Repricing na nižší výnosy při volatilitě, páce a P/E tohoto papíru může být doprovázen docela bouřlivým krátkodobým vývojem, který za posledních 10 let investoři nezažili. Je také třeba si všimnout, že cena akcie má obrovskou podporu v pravidelných investicích armády investorů, kteří kupují na základě historické výkonnosti…ALe rozhodně platí, že nemovitosti v portfoliu by měl mít každý rozumný investor. A to nikoliv jen marginální podíl.

  Odpovědět

 • Tomáš

  29 června, 2006

  Měl bych jen jednu připomínku, slovíčko „zřejmě“, myslím bylo docela zbytečné, cituji : „společnost Immofinanz zřejmě není žádná pyramidová hra či jiný podvod na drobné investory“

  Odpovědět

 • Pavel Kvapil

  29 června, 2006

  Immofinanz jednoznačně těží z toho, že v mnoha zemích je jedinou investicí do nemovitostí, přístupnou pro drobné investory. To se samozřejmě změní po příchodu realitních fondů. Immo ale přesto bude mít výhodu, že v zemích východní Evropy byla jako jedna z prvních a má již velmi zajímavé portfolio nemovitostí za velmi dobré ceny (ať už nákupní nebo dobře dohodnuté pronájmy). Je to perfektně obchodně připravené, kdy Constantia Bank připravila program pravidelného investování, a to dokonce i s předplaceným poplatkem, a tedy i zajímavou provizí. I po příchodu realitních fondů (RF) bude ještě nějakou dobu prosperovat (tedy lákat vysoký zájem investorů), než se RF zavedou. Naopak příchod RF by dokonce krátkodobě mohl zvýšit zisky Imma, pokud bude tlak na ceny nemovitostí v důsledku přílivu velkého kapitálu a rozsáhlé portfolio Imma se tak dále zhodnotí. No uvidíme, každopádně souhlasím s p. Kohoutem, že žádná pohádka netrvá věčně. Výkonnost Imma očištěná o riziko v posledním desetiletí skutečně nemá obdoby. A statistika a zákonitosti kapitálového trhu jsou bohužel (nebo bohudík) z dlouhodobého hlediska neúprosné.

  Odpovědět

 • Milan Chlopčík

  20 srpna, 2007

  Poslední vývoj akciií immofinanz nasvědčují poslední větě ,že zákonitosti kapitálového trhu jsoe neúprosné.Takový propad z 12,56 na 8,01 již není zarážející,ale katasrofální.Pokud se nejedná o pyramidovou hru,pak se k minulému maximu bude akcie šplhat několik let.Pak se již ztrácí výhodnost investování ,protože p.a. míra se bude pohybovat někde kolem 4 %.

  Odpovědět

 • Katastrofa na desatou

  18 září, 2008

  Dnesni kurz akcie 3,15. Mno.. pyramida nepyramida, nejak jim ten sh*t-house spadnul na hlavu. Jeste ze jsem tam zainvestoval jen 200 tisic. :(#*$&#(*$&

  Odpovědět

 • pUPAZZI

  10 dubna, 2008

  Věřim že investice nebyla špatná,jen se měla ve správný okamžik vybrat.Věřím,že pomalu poroste nahoru jen tomu dát čas a nespěchat.Rakušáci jsou hodně opatrní na svoje investice.To nejsou zbrklí češi co chtějí rychle vidělat.Držím palce všem investorům.

  Odpovědět

 • lacpet

  19 října, 2008

  zacinam mat z toho obavy,ze sa z toho nepozbieraju a pojdu ku dnu. ale co mislite ???

  Odpovědět

 • lacpet

  19 října, 2008

  myslite.. pozbiera sa immofinanz…??

  Odpovědět

 • TM

  19 října, 2008

  Podle veřejně dostupných informací je portfolio v pořádku, nejistota panuje ohledně cash-flow, resp. profinacování aktuálních projektů/nebo jejich prodeji.
  Pokud to zvládnou, a já si myslím že ano, bude to velmi zajímavá investice.
  A pokud padnou? Ještě zajímavější!!! (Už se těším na likvidační zůstatek …) 🙂

  Odpovědět

 • Vaclav Zeman

  13 května, 2014

  Veřim , že to dobře dopadne.

  Odpovědět