CZK/€ 24.495 +0,14%

CZK/$ 23.384 +0,67%

CZK/£ 28.238 +0,01%

CZK/CHF 25.358 -0,08%

Text: Petr Zámečník

25. 06. 2013

3 komentáře

Hledáte pohádkovou investici? Co třeba pero za 1 mil. EUR

 


 

Investice mohou být různé. Kuriozitou je investice do luxusních per. Kupříkladu do toho nejdražšího – zlatého pera posázeného diamanty. Stačí vydat 1 mil. EUR a je vaše. V Praze v Luxury Office ho prezentoval Cesare Verona, majitel a prezident společnosti Aurora, která pero vyrobila. Zeptali jsme se ho na potenciál koupě luxusních psacích potřeb jako investice.

Myslíte si, že luxusní pero může být dobrou investicí? 

Jsou lidé, kteří kupují pera, jsou lidé, kteří kupují obrazy, lidé, kteří kupují vína, kteří kupují domy… Samozřejmě bych nedoporučil utratit všechny peníze za pera. Byl bych šťastný, kdyby si je vybrali do svého investičního portfolia, ale je to také radost.

Někdy investice nejsou jen racionální, ale nakonec se mohou ukázat jako to pravé. Když provedete spoustu analýz se spoustou čísel a neustále budete na svou investici myslet, nevím, jestli uděláte dobrou investici. Mnoho investic, které lidé uskutečnili, bylo kvůli jejich pocitu. A byly to dobré investice.

To, co je unikátní a vzácné, si bude udržovat hodnotu a zvyšovat ji.

Je to tedy více o pocitu než o ekonomické kalkulaci?

REKLAMA

Ekonomická kalkulace je část příběhu, ale druhou je pocit a touha vlastnit pěknou věc.

Například chci investovat do obrazu Leonarda da Vinci. Kde je racionalita? Jaká je hodnota obrazu? Myslím si, že je to velmi těžké pro vás i pro mne rozhodnout. Ale když jste připraven za něj zaplatit a přinese vám radost, je naprosto racionální přístup ho koupit. Stejně tak pěkný dům. Jaká je jeho hodnota? Občas je obtížné ho ocenit.

Do obrazů investují i profesionální investoři. Investují profesionální investoři také do per?

Pokud je mi známo, není žádná společnost, která by veškerou svou energii a investice věnovala perům. Ale část energie ano.

Existuje sekundární trh s luxusními pery?

REKLAMA

Ano. Lidé, kteří mají vztah k luxusním perům, mají hluboké znalosti a sdílejí informace. Mají blogy, kluby, účastní se sekundárního trhu… Sekundární trh s luxusními pery není jako burza cenných papírů, nemůžete každý den vidět hodnotu vašeho pera, ale dlouhodobě ji sledovat můžete.

Je konkurence mezi účastníky sekundárního trhu?

Je. Na sekundárním trhu je funkční nabídka a poptávka.

V současné hospodářské recesi jsou lidé, kteří nakupují a mají peníze, v silnější pozici. Kupříkladu v Itálii cena domů poklesla o 30 – 40 %. Nyní můžete dům v Itálii koupit za výrazně lepší cenu než před rokem či dvěma. Byla tehdy dobrá cena, nebo nikoli? A je cena dobrá nyní?

Vaše společnost má dlouhou historii ve výrobě luxusních per. Jak se vyvíjí jejich cena poté, co je prodáte?

REKLAMA

Zapomeňme nyní na pero za 1 mil. EUR. Když spouštíme limitovanou edici, vydáváme 1 919 kusů. Když jsou pera vyprodána a lidé o ně mají stále zájem, jejich cena roste. Na druhou stranu, když ekonomika klesá a více lidí zkouší pero prodat, cena může klesat. Sekundární trh s pery je také ovlivněn tržními silami.

Sekundární trh s luxusními pery je spíše více volatilní, nebo tolik nekolísá?

Není tak volatilní. Není to jako kupříkladu hedge fondy. Nemůžete kupříkladu koupit za 10 a prodat za 1000.

Jak moc ovlivňuje cenu na sekundárním trhu materiál, ze kterého je pero vyrobeno? Kupříkladu pokud se jedná o zlaté pero a cena zlata klesá…

Samozřejmě i cena pera kolísá s cenou materiálu, z něhož je vyrobeno.

Máte již kupce na pero za 1 mil. EUR?

To je informace, kterou vám nemohu sdělit.

Jak dlouho trvá takové pero prodat?

U pera za 1 mil. EUR to nedovedu říci. Prodáváme ale luxusní pera za 20 – 30 tis. EUR. Ta se sice neprodají každý den, ale prodávají se. Například v minulém týdnu jsme odesílali jedno pero do Afriky a jedno do Ruska.

Nicméně vám mohu říci, jak dlouho trvá takové milionové pero vyrobit – čtyři až pět měsíců.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Odolnost, refinancování a riziko recese – investiční výhled na čtvrtě čtvrtletí

Trhy zatím prokázaly odolnost vůči hrozbě recese. Není však zdaleka jisté, že tomu tak bude i nadále. Poslední čtvrtletí bývá předzvěstí toho, co přinese rok následující. Společnost Fidelity International nastiňuje tři témata, která budou provázet trhy na cestě do roku 2024.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Investice do větru. Investoři sází i na plovoucí větrné elektrárny

Na výrobu elektřiny z větrných elektráren na moři spoléhá řada přímořských států s vhodnými podmínkami pro jejich výstavbu. Přestože jsou náklady na jejich výstavbu více než dvojnásobné oproti pevninským větrným elektrárnám při srovnání jejich sdružené ceny energie LCOE, mají řadu neoddiskutovatelných výhod.

Text: Filip Kučera

02. 10. 2023

8D: Týmové řešení problémů jako investice

Nejefektivnější programy snižování nákladů nutně nezačínají úmyslem náklady snižovat. Zlepšování procesů každopádně znamená finanční prospěch. Čím více je snižování nákladů ignorováno, tím větší jsou nakonec úspory, zaznívá v jedné z knih věnovaných neustálému zlepšování produktů a procesů. Jedná se o potírání plýtvání a škrty čehokoli, co nepřidává hodnotu, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Olé

  28 června, 2013

  Pohádková investice. Pero, třeba i zlaté, nebo i významné, podpisové. Jsou různé pera. A jsou i různe motivy, a i cesty jejich získání, a i cesty jejich použití, a i zneužití. Perem podepsat smlouvu, prem se vetřít do podvodné organizace, ba přímo do lože milenky. A smilnit a nechat si za to i zaplatit, dvojí výhoda. Negramotní chamtivci to ani nepochopí, nakradli už miliardy a potřebují krytí, a mladé výkonné péro pomůže v jiných chtíčích. A v závěru mu to otřískají o hlavu – on to přednášel jako právník, a my jsme mu věřili a platili mu, ne? A ta směšná pokuta – dali jsme mu stokrát víc!

  Odpovědět

 • Bedja

  28 června, 2013

  Zřejmě se jedná o péro, které ukradl Klaus v Chile.

  Odpovědět

 • Mišo zo Svidníka

  29 června, 2013

  To iste aj mne napadlo!

  Odpovědět