Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Hledáte pohádkovou investici? Co třeba pero za 1 mil. EUR

Zlato, umění, diamanty… investiční příležitosti, které lze spojit do jedné: pero. Obyčejná psací potřeba se může stát nejen ukázkou luxusu či sběratelským artiklem, ale i investicí. Jaké příležitosti a jaká rizika nabízí?

Investice mohou být různé. Kuriozitou je investice do luxusních per. Kupříkladu do toho nejdražšího – zlatého pera posázeného diamanty. Stačí vydat 1 mil. EUR a je vaše. V Praze v Luxury Office ho prezentoval Cesare Verona, majitel a prezident společnosti Aurora, která pero vyrobila. Zeptali jsme se ho na potenciál koupě luxusních psacích potřeb jako investice.

Myslíte si, že luxusní pero může být dobrou investicí? 

Jsou lidé, kteří kupují pera, jsou lidé, kteří kupují obrazy, lidé, kteří kupují vína, kteří kupují domy… Samozřejmě bych nedoporučil utratit všechny peníze za pera. Byl bych šťastný, kdyby si je vybrali do svého investičního portfolia, ale je to také radost.

Někdy investice nejsou jen racionální, ale nakonec se mohou ukázat jako to pravé. Když provedete spoustu analýz se spoustou čísel a neustále budete na svou investici myslet, nevím, jestli uděláte dobrou investici. Mnoho investic, které lidé uskutečnili, bylo kvůli jejich pocitu. A byly to dobré investice.

To, co je unikátní a vzácné, si bude udržovat hodnotu a zvyšovat ji.

Je to tedy více o pocitu než o ekonomické kalkulaci?

Ekonomická kalkulace je část příběhu, ale druhou je pocit a touha vlastnit pěknou věc.

Například chci investovat do obrazu Leonarda da Vinci. Kde je racionalita? Jaká je hodnota obrazu? Myslím si, že je to velmi těžké pro vás i pro mne rozhodnout. Ale když jste připraven za něj zaplatit a přinese vám radost, je naprosto racionální přístup ho koupit. Stejně tak pěkný dům. Jaká je jeho hodnota? Občas je obtížné ho ocenit.

Do obrazů investují i profesionální investoři. Investují profesionální investoři také do per?

Pokud je mi známo, není žádná společnost, která by veškerou svou energii a investice věnovala perům. Ale část energie ano.

Existuje sekundární trh s luxusními pery?

Ano. Lidé, kteří mají vztah k luxusním perům, mají hluboké znalosti a sdílejí informace. Mají blogy, kluby, účastní se sekundárního trhu… Sekundární trh s luxusními pery není jako burza cenných papírů, nemůžete každý den vidět hodnotu vašeho pera, ale dlouhodobě ji sledovat můžete.

Je konkurence mezi účastníky sekundárního trhu?

Je. Na sekundárním trhu je funkční nabídka a poptávka.

V současné hospodářské recesi jsou lidé, kteří nakupují a mají peníze, v silnější pozici. Kupříkladu v Itálii cena domů poklesla o 30 – 40 %. Nyní můžete dům v Itálii koupit za výrazně lepší cenu než před rokem či dvěma. Byla tehdy dobrá cena, nebo nikoli? A je cena dobrá nyní?

Vaše společnost má dlouhou historii ve výrobě luxusních per. Jak se vyvíjí jejich cena poté, co je prodáte?

Zapomeňme nyní na pero za 1 mil. EUR. Když spouštíme limitovanou edici, vydáváme 1 919 kusů. Když jsou pera vyprodána a lidé o ně mají stále zájem, jejich cena roste. Na druhou stranu, když ekonomika klesá a více lidí zkouší pero prodat, cena může klesat. Sekundární trh s pery je také ovlivněn tržními silami.

Sekundární trh s luxusními pery je spíše více volatilní, nebo tolik nekolísá?

Není tak volatilní. Není to jako kupříkladu hedge fondy. Nemůžete kupříkladu koupit za 10 a prodat za 1000.

Jak moc ovlivňuje cenu na sekundárním trhu materiál, ze kterého je pero vyrobeno? Kupříkladu pokud se jedná o zlaté pero a cena zlata klesá…

Samozřejmě i cena pera kolísá s cenou materiálu, z něhož je vyrobeno.

Máte již kupce na pero za 1 mil. EUR?

To je informace, kterou vám nemohu sdělit.

Jak dlouho trvá takové pero prodat?

U pera za 1 mil. EUR to nedovedu říci. Prodáváme ale luxusní pera za 20 – 30 tis. EUR. Ta se sice neprodají každý den, ale prodávají se. Například v minulém týdnu jsme odesílali jedno pero do Afriky a jedno do Ruska.

Nicméně vám mohu říci, jak dlouho trvá takové milionové pero vyrobit – čtyři až pět měsíců.

Děkuji za rozhovor.

Koupili byste si luxusní pero za 20 - 30 tis. EUR?

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Hledáte pohádkovou investici? Co třeba pero za 1 mil. EUR”

  1. Bedja napsal:

    Zřejmě se jedná o péro, které ukradl Klaus v Chile.

  2. Olé napsal:

    Pohádková investice. Pero, třeba i zlaté, nebo i významné, podpisové. Jsou různé pera. A jsou i různe motivy, a i cesty jejich získání, a i cesty jejich použití, a i zneužití. Perem podepsat smlouvu, prem se vetřít do podvodné organizace, ba přímo do lože milenky. A smilnit a nechat si za to i zaplatit, dvojí výhoda. Negramotní chamtivci to ani nepochopí, nakradli už miliardy a potřebují krytí, a mladé výkonné péro pomůže v jiných chtíčích. A v závěru mu to otřískají o hlavu – on to přednášel jako právník, a my jsme mu věřili a platili mu, ne? A ta směšná pokuta – dali jsme mu stokrát víc!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.