CZK/€ 24.680 -0,26%

CZK/$ 22.717 -0,33%

CZK/£ 28.888 -0,15%

CZK/CHF 24.969 -0,32%

Text: Jan Traxler

30. 07. 2020

4 komentáře

Fond-show: Allianz Global Artificial Intelligence

 

Prozatím jeden z nejúspěšnějších fondů v roce 2020 na světě. Má velmi specifické a perspektivní zaměření a je měnově zajištěn do české koruny. 

Loading 

Základní údaje

Správce fondu Allianz Global Investors
Manažer fondu Sebastian Thomas
ISIN LU1641601064
Vznik fondu 20. 7. 2017
Velikost fondu 2,5 mld. EUR
Rating Morningstar ***
SRRI (1-7) 6

Investiční strategie

Fond Allianz Global Artificial Intelligence investuje do akcií společností, které se aktivně podílí na vývoji umělé inteligence. V portfoliu fondu bychom našli zhruba 60 společností, mezi nimi i technologické giganty jako Amazon nebo Tesla. Největší pozicí jsou ale akcie společnosti CrowdStrike, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Dále bychom mezi největšími pozicemi našli akcie společnosti Roku, Splunk, Slack Technologies, Snap nebo Twilio. Asi nikoho nepřekvapí, že dominantně převažují americké firmy.

Složení portfolia fondu

Allianz Global Artificial Intelligence fond

Historické výnosy (v CZK)

1 rok 30,05 % ~ 30,05 % p.a.
3 roky 52,63 % ~ 15,42 % p.a.
od založení 52,63 % ~ 15,42 % p.a.

Fond Allianz Global Artificial Intelligence funguje teprve tři roky. První dva roky měl průměrné výsledky. V tomto roce ale patří k nejúspěšnějším akciovým fondům na světě. Při březnové panice na akciových trzích sice hodnota investice ve fondu spadla o 36 %, podobně jako zbytek trhu, ovšem pak se technologické akcie rychle zvedly zpět.

Právě technologické firmy jako Amazon, Microsoft, Apple či Tesla táhnou akciové trhy vzhůru. Vždyť jen tři firmy – Amazon, Apple a Microsoft – dohromady dokázaly díky své velikosti vykrýt ztráty 300 jiných akcií z indexu S&P 500. A s těmito technologickými giganty se veze i celá řada menších technologických firem.

Také fond Allianz Global Artificial Intelligence výrazně profitoval z růstu technologických akcií. Od půlky března stoupla hodnota podílových listů fondu o více než 80 %. Za první pololetí tak fond nakonec vydělal investorům zhruba 25 % a v polovině července už byla hodnota podílových listů o dalších 10 % vyšší. Po třech letech fungování se fond může pochlubit výnosem 15 % p.a.

Historický vývoj hodnoty investice (v CZK)

Allianz Global Artificial Intelligence fond

Rizika spojená s investicí

Hodnota podílových listů fondu Allianz Global Artificial Intelligence vykazuje vysokou volatilitu, fond je tedy zařazen do šesté rizikové třídy na sedmistupňové škále SRRI. Hlavní riziko investice je tržní riziko, čili obecně riziko vyplývající z vývoje cen akcií na burze. Díky svému zaměření a koncentraci v technologickém sektoru je potřeba počítat s většími výkyvy cen, než tomu bývá třeba v potravinářském odvětví. Kdo takové výkyvy neumí unést, neměl by do tohoto fondu investovat. Doporučený investiční horizont investice je minimálně 8 let.

Fond Allianz Global Artificial Intelligence momentálně drží v portfoliu převážně akcie amerických firem, které kupuje v dolarech. Korunová třída fondu ale zajišťuje měnové riziko pevným kurzem USD/CZK.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 2,05 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 2,11 %

Vstupní poplatek může být dle statutu fondu až 5 %. Výstupní poplatek žádný účtován není. Za obhospodařování a administraci fondu si Allianz strhává každý rok z majetku fondu poplatek ve výši 2,05 %. To je poměrně vysoký poplatek za správu, díky čemuž tento fond také vykazuje roční nákladovost 2,11 %. Na druhou stranu i přes vyšší náklady na správu fond zatím dokázal investorům přinést díky dobrému výběru jednotlivých akcií velmi solidní výnosy.

Závěrečné hodnocení

Tři roky jsou na akciový fond relativně krátké období, aby bylo možné vynášet objektivní soudy. Nicméně dosavadní výsledky fondu Allianz Global Artificial Intelligence investory zcela jistě plně uspokojují. Málokterý fond na světě se může letos pochlubit takovými výnosy jako Allianz Global Artificial Intelligence. Zda je to více dílem štěstěny nebo uměním portfolio manažera Sebastiana Thomase, o tom můžeme nyní jen polemizovat.

Každopádně pro tuto chvíli bychom měli portfolio manažerovi vyseknout poklonu a popřát mnoho úspěchů i do budoucna. Fond Allianz Global Artificial Intelligence určitě zařadím do oblíbených a budu ho bedlivě sledovat.


Autor je privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Allianz Global Investors a jsou platná k 30. 6. 2020.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Jaké společnosti na Nasdaq se nyní vyplatí sledovat?

Index Nasdaq, který zahrnuje více než 2500 akcií obchodovaných na stejnojmenné burze, se stabilizoval nad 12 255,95 bodů. To znamená konec medvědího trendu pro tento vysokotechnologický benchmark“Medvědí“ trend na Nasdaqu trval 138 obchodních dní, což je nejdelší období poklesu od roku 2008, kdy prodeje převládaly po dobu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel Filip

  31 července, 2020

  Opět na spodní hranici přijatelnosti. 🙂 Jak by řekla paní docentka na evropských studiích. Vy se těm číslům vyhýbáte jako čert kříži, nebo jako zdejší paní šéfredaktorka. Podle toho to taky vypadá. Kdybyste aspoň ten fond srovnal s benchmarkem zajištěným do korun. Pak byste mohl říct něco o tom, jak hodně je nad ním, nebo pod ním. Ale takhle jenom melete prázdnou slámu. Možná kdyby vám pomohl nějaký starší (k)oleg(a), tak by to vypadalo trochu líp. 🙂

  Odpovědět

 • Karel Novák

  31 července, 2020

  Význam slova prudit, prudič:

  [kdo je] stále nespokojený, stále se mu něco nelíbí, stále brblá, ubližuje, poučuje, rozčiluje, opravuje, dělá vlny/ bouři ve sklenici vody.

  Odpovědět

 • Pavel Filip

  1 srpna, 2020

  Tak nebrblej.

  Odpovědět

 • Petr Nový

  24 června, 2021

  Je otázkou, k čemu je Vám srovnání s benchmarkem. Fondy, které se srovnávají s benchmarkem si vždy vybírají takový benchmark, který jim vyhovuje. Investora v konečném důsledku nezajímá, zda prodělal o 3% méně než benchmark, ale skutečný výnos, který mu jeho investice přinesla.

  Odpovědět