CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Petr Hlaváč

03. 02. 2009

13 komentářů

Finanční krize: Malé měny pokládá, dolaru svědčí…

 


 

Velmi sledovaný široký index S&P 500 skládající, jak název napovídá, z 500 akcií společností obchodovaných na burze v USA od začátku roku 2008 klesl o téměř 43 % (obdobně na tom jsou indexy v západní Evropě). To je značný výkyv, avšak americké akciové trhy byly ze všech akciových trhů zasaženy finanční krizí relativně nejméně, ačkoliv právě v USA krize začala.

Naproti tomu např. index Burzy cenných papírů Praha PX ztratil od počátku roku 2008 již více než 57 %. Ruský index RTS se poroučel k zemi o více než 82 %! Pro další příklady takových drastických poklesů není třeba chodit daleko. Je tedy vidět, že dopad finanční krize na akciové trhy byl velmi znatelný.

I hlavní komodita současnosti – ropa si zažila strmý sešup, ačkoliv její ceny neklesly z důvodu finanční krize samotné, ale až díky jí vyvolané celosvětové recesi. Konkrétně severomořská ropa brent se 3. 7. 2008 prodávala za 146 USD za barel, zatímco dnes je její cena zhruba 45 USD za barel, jedná se tedy o pokles o cca 70 %.

Měny… stabilnější než akcie

Měnový trh ovšem zdaleka tak zasažen nebyl. Důvodem je to, že měnový kurz není ovlivněn výkonností dané ekonomiky samotnou, ale je ovlivněn makroekonomickými ukazateli dané země v porovnání s druhou zemí. Vzhledem k tomu, že finanční krize a po ní recese zasáhla téměř všechny země, je logické, že změny měnovým kurzů nebyly tak zásadní jako u cen akcií či komodit.

Např. u hlavního měnového páru EUR/USD byl na začátku roku 2008 kurz 1,46 EUR/USD, dnes je 1,28 EUR/USD (Graf 1), čili společná evropská měna oslabila pouze o 12 %. I kdybychom brali změnu mezi nejvyšším kurzem za poslední rok (1,60 EUR/USD) a nejnižším kurzem za poslední rok (1,25 EUR/USD), pak ta činí „jen“ 22 %. V podstatě na žádném z hlavních měnových párů se neodehrála změna větší než 40 % za poslední rok. Na některé vedlejší měnové páry se podíváme později.

REKLAMA

Graf 1: Vývoj kurzu měnového páru EUR/USD

Zdroj: X-Trade Brokers

Kromě toho, že akciové trhy výrazně ztratily, lze pozorovat i značné ochlazení obchodování – denní zobchodované objemy jsou podstatně nižší než před krizí. Ku příkladu na pražské burze se před finanční krizí obvykle zobchodovaly akcie v hodnotě kolem 4 mld. Kč, zato v poslední době se často setkáme s objemem kolem 1 mld. Kč. Samozřejmě značná část tohoto poklesu je dána snížením ceny akcií, avšak i kdybychom počítali počet zobchodovaných akcií, tak ten také klesl.

REKLAMA

Naproti tomu měnové trhy žádný výrazný odliv investorů nezaznamenaly. Na akciových trzích se totiž investoři bojí dalšího poklesu a na ten často spekulovat nemohou, protože tzv. prodeje na krátko byly v mnoha zemích zakázány, zatímco na měnovém trhu lze spekulovat na pokles libovolné měny bez omezení.

Jedno se však na trzích s cizími měnami změnilo. Dnes zaznamenáváme mnohem vyšší volatilitu směnných kurzů než dříve (platí to i pro volatilitu implikovanou). To znamená, že rozptyl denních relativních výnosů dané měny kolem jejich průměru je vysoký.

Měny rozvíjejících se trhů pod tlakem

Dramatické změny kurzů na hlavních měnových párech nenastaly (snad s výjimkou páru GBP/USD). Avšak byly poměrně značně zasaženy měny tzv. Emerging Markets, nebo-li rozvíjejících se trhů. V dobách špatných investoři začnou obvykle jako první přehodnocovat své investice v těchto zemích, protože investice v nich jsou považovány za rizikové. To vytváří tlak na depreciaci či devalvaci jejich měny. Tu jsme prakticky mohli vidět např. u ruského rublu. Zasaženy nejvíce jsou obvykle měny těch států, které se jednak řadí k Emerging Markets, jednak mají vysoký podíl exportu na HDP a jednak mají vysoké zadlužení v cizích měnách. Mezi takové státy patří např. Rumunsko či Srbsko.

Také Maďarsko splňuje tato kritéria, je totiž otevřenou ekonomikou a domácí subjekty mají mnoho dluhů v eurech. Využívali podstatně nižších úrokových sazeb v Eurozóně, než byly jejich domácí. Tak, jak se ochlazuje globální reálná ekonomika, klesá poptávka po maďarských exportech, což zhoršuje saldo běžného účtu platební bilance To tlačí na depreciaci maďarského forintu. Tento fakt ovšem znamená, že v eurech zadlužené maďarské domácnosti mají reálný dluh čím dál vyšší. To podkopává důvěru v maďarskou měnu a tlačí na další depreciaci.

Maďarská centrální banka byla dokonce nucena skokově zvýšit klíčovou úrokovou sazbu o 3 procentní body, aby zabránila masivní depreciaci forintu, a to za situace, kdy ostatní centrální banky úrokové sazby naopak snižovaly, aby podpořily chřadnoucí hospodářství. Ani to však nezabránilo depreciaci forintu za poslední půl rok oproti americkému dolaru o cca 60 % (Graf 2). Za poslední měsíc to bylo 22 %. Vůči euru nebylo sice oslabení tak masivní, přesto však bylo značné.

Graf 2: Vývoj měnového páru HUF/USD

Zdroj: Reuters

Vraťme se ještě na chvíli k hlavnímu měnovému páru EUR/USD. Zdá se, že finanční krize dolaru paradoxně pomohla. Dolar je totiž brán jako bezpečný přístav, ke kterému se investoři uchylují ve špatných dobách. Výměna jejich domácí měny za dolary a nákup dluhopisů americké vlády je běžná investiční strategie rizikově averzních investorů.

Avšak silná pozice dolaru dle mého názoru dlouhodobě nevydrží. Finanční krize a po ní následující recese v reálné ekonomice donutily americkou centrální banku FED k rozsáhlé emisi nových peněz do ekonomiky, mnohem větší, než jakou můžeme pozorovat v Eurozóně. Do budoucna to bude znamenat přebytečnou nabídku dolarů na měnovém trhu a oslabení této měny vůči euru. Otázkou je jen, kdy se tak stane.

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Richard Koza, www.traders.cz

  4 února, 2009

  Dost často se setkávám s názorem, že krize přinesla problém a tím je oslabování měn. A ukazuje se na to jak EUR se drží silné zatímco např. CZK oslabuje. A proto prý hurá rychle do EUR.

  Ale já říkám „buďme rádi, že oslabuje“. Náš export , naše pracovní síla zůstane více konkurenceschopná než pracovní síla v zemích , kde je EUR. EU je v současné chvíli stále méně a méně atraktivní pro investory i zákazníky z důvodu příliš drahé pracovní síly a i příliš drahých výrobků. A v době krize se omezují nejvíce nákupy těch drahých ve prospěch těch levnějších.

  Již dnes stěhují velké firmy továrny z EUR zemí (jako např. donedávna atraktivního Irska) do Polska či jiných zemí, které nemají EUR.

  Proto jak říkám ve svých pravidelných komentářích publikovaných na http://www.Traders.cz: „Oslabování měn není problém, je to řešení problému“.

  Odpovědět

 • Anonym

  4 února, 2009

  Presne tak, treba z pohledu CR jde o nejefektivnejsi prostredek proti recesi.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Ferin007

  5 února, 2009

  Kompetitivní depreciace nikdy a nikde nefungovaly. Je to špatné řešení. Krátkodobě to často pomůže, dlouhodobě to ale přináší problémy a za chvíli je i uvolněný kurs zase příliš silný. Záleží na struktuře zahraničního obchodu, ale obecně to krátkodobě pomáhá vývozcům, za cenu zvýšení inflace a nadměrného zvyšování mezd (alespoň v exportních oborech) a odstranění tlaků na racionalizaci, růst produktivity práce a úsporu nákladů. Stav se za chvíli vrací, tam kde byl před depreciací, akorát s vyšší inflací, rozmlsanými odbory a dalšími problémy.
  Čili to žádné „řešení problému“ není.

  Odpovědět

 • Anonym

  4 února, 2009

  Srovnavat meny s akciemi a komoditami je prinejmensim zvlastni, menovy kurz je jen relativni velicina, zatimco akcie a komodity jsou fyzicke aktivum.

  Pokud jde o cisla, tak japonsky jen posilil za rok 2008 k britske libre o cca 67%. Je to kurz men dvou rozvinutych trhu. Pritom akciovy trh UK ztratil za rok 2008 31,6% a Japonska 43,6% (mereno indexy MSCI v lokalnich menach). Tak nevim, jestli jsou meny stabilnejsi nez akcie. Rozhodne to neplati vseobecne. ;-))

  Pokud jde o objem obchodu, MSCI World ztratil za rok 2008 40%, tzn. celkova trzni kapitalizace akcii poklesla o 40%. Ty akcie vzdy nekdo vlastni, nevytvari se nove, jedine novym upisem, coz byla v lonskem roce rarita. Secteno podtrzeno pri nezmenene aktivite obchodovani musi zakonite klesnout objem obchodu na akciovych burzach ve svete o 40%. V CR poklesla trzni kapitalizace vice, takze i objem obchodu musi poklesnout vice.

  Naopak meny, jelikoz jsou pouze relativni velicinou, tak zde zadna trzni kapitalizace nemuze klesnout. Pri nezmenene aktivite obchodniku je objem obchodu stale stejny. Jedine, co ho zkresluje, je, v jake mene se objem obchodu udava. 😉

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Anonym

  4 února, 2009

  Mimochodem co takova islandska koruna, to je take mena rozvinuteho statu. ;-)))

  Odpovědět

 • Radek

  4 února, 2009

  Island je ještě rozvinutý? 😉

  Odpovědět

 • Anonym

  4 února, 2009

  No, asi zalezi na tom, kdo ho v te aukci na eBay koupil. ;-)))

  Ale nepodcenujte Island. Stale je to ekonomicky velmi vyspela zeme s vysokou zivotni urovni obyvatel a obrovskym prirodnim bohatstvim ve forme vody a energie.

  Nicmene jsem sam zvedavy, jak se lonska krize podepise na indexu HDI, kterym OSN meri kvalitu zivota a kteremu Island donedavna vevodil (po posledni revizi udaju z prosince, data se vsak vztahuji k roku 2006). Treba v HDP na hlavu dle odhadu za rok 2008 Island poklesl z 10. mista na 16.

  O Islandu jsem psal zhruba pred rokem zde na Investujeme:
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/id-44/
  Nektera data uz by potrebovala aktualizovat. 😉

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Anonym

  4 února, 2009

  Meny nekterych rozvijejicich se trhu jsou pod tlakem, jine nikoliv. Podivejte se treba na cinsky juan, a to je zde hodnota umele drzena nizko. Ale nasli bychom i spoustu jinych, treba Afghanistan, Syrie, Laos, Moldavie, Irak…

  Odpovědět

 • Anonym

  4 února, 2009

  Posledni tema EUR/USD. Je zajimave, jak jsou vsichni presvedceni, ze dolar musi drive nebo pozdeji vyrazne oslabit. To, ze je to jen otazkou casu, ctu uz minimalne po stotricatepate. ;-))

  Ja myslim, ze to je hra s tolika neznamymi, ze jakekoliv odhady jsou jen placanim do vody. Nicmene cim vice analytiku hovori o dolaru tak, jako by mel zkrachovat, tim vice zacinam uvazovat nad opacnym scenarem. Uz jenom z toho duvodu, ze neverim, ze by tolik analytiku mohlo mit pravdu. To by bylo nevidane. I kdyz kazda vyjimka potvrzuje pravidlo. ;-)))

  Objem natistenych papirku sam o sobe nic neznamena. Zalezi take na tom, jak tyto papirky budou slouzit, kde jak budou proudit a kolik se jich zase z obehu pozdeji stahne.

  Takze muj tip? V roce 2009 se EUR/USD bude pohybovat nekde v rozmezi 1-2. Kde presneji a kterym smerem to netusim. Nic neni nemozne. Dokonce ani pohyb mimo koridor 1-2. 😉

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Radek

  4 února, 2009

  Odvážné tvrzení (s pohybem kurzu EUR/USD) 🙂 – v zásadě říkáte, že obě měny letošní rok přežijí ;-).

  Odpovědět

 • Anonym

  4 února, 2009

  A nebo obe nepreziji. ;-)))

  Odpovědět

 • Richard Koza, www.traders.cz

  4 února, 2009

  Před EURo zónou (myslím země, které mají EUR) se roztáčí veliká krize (ne finanční, ale v jejím důsledku), která bude mít za následek silné oslabení EUR. Eur prakticky nemá důvody pro růst. Proto jsem na EUR bearish a to nejenom proti USD, ale i dalším měnám – jak některým Evropským tak i Asijským.

  Řešení divergence v EUR zóně totiž má několik řešení. Každé však je „špatné“ a povede pouze k jednomu – k oslabení EUR. Koneckonců po tom téměř všechny málo-disciplinované státy mající EUR (tedy skoro všechny vyjma DE a NL) volají. Tak si myslím, že dříve či později se toho dočkají 🙂

  Odpovědět

 • Ferin007

  5 února, 2009

  No, řadit Německo mezi měnově disciplinované státy je docela troufalý. 😉 V poslední době opakovaně neplnilo kritéria stability a růstu (u nás neustále mylně nazývaná „Maastrichtská“ (ta jsou určena výhradně kandidátským zemím)).
  Jinak by sem šla jako relevantní reakce analogicky zkopírovat výše uvedený příspěvek J.Traxlera. Jen si za USD dosaďte EUR. ;-))

  Odpovědět