CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Petr Gola

11. 07. 2018

2 komentáře

Dva tipy jak zvýšit důchod při vyšších příjmech

 

I lidé s vyššími příjmy by měli odchodu do státního důchodu věnovat dostatek času. Správným načasováním termínu odchodu do důchodu se maximalizuje státní důchod. Špatné rozhodnutí znamená zbytečně nižší státní důchod. 

Přestože většina lidí s vyššími příjmy nespoléhá pouze na státní důchod a má i vlastní finanční polštář, tak se vždy vyplatí naplánovat datum odchodu do důchodu tak, aby byl státní důchod co nejvyšší.

Evidence na úřadu práce

Přestože je to z osobního hlediska pro lidi s vyššími příjmy nepříjemné, tak s ohledem na měsíční částku starobního důchodu je vhodné při ztrátě zaměstnání v předdůchodovém věku se registrovat na úřadu práce a do důchodu odejít až po vyčerpání podpůrčí doby pro pobírání podpory v nezaměstnanosti, která u lidí starších 55 let činí 11 měsíců.

Praktický příklad

Paní Novákové skončil pracovní poměr 11 měsíců před dosažením řádného důchodového věku. Paní Nováková chce tedy odejít do předčasného důchodu. Kamarádka ji přemlouvá, ať se i na 11 měsíců registruje na úřadu práce. Porovnání obou variant si provedeme dle výpočtové formule roku 2018.

 • Při odchodu do předčasného důchodu dříve o 11 měsíců bude mít paní Nováková osobní vyměřovací základ neboli průměrnou měsíční mzdu za odpracované roky v současné hodnotě ve výši 52 000 Kč a získá dobu pojištění v rozsahu 43 let. Měsíční předčasný důchod bude mít 16 879 Kč.
 • V případě, že se paní Nováková registruje na úřadu práce poprvé v životě, tak bude mít osobní vyměřovací základ (evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu nesnižuje osobní vyměřovací základ) rovněž ve výši 52 000 Kč, ale získá dobu pojištění v rozsahu 44 let. Doba pojištění se počítá v celých ukončených letech a evidence na úřadu práce se v zákonném rozsahu započítává jako náhradní doba pojištění. Díky evidenci na úřadu práce se paní Novákové zvýší doba pojištění a vyhne se krácení za předčasnost. Měsíční starobní důchod by činil 18 067 Kč.

Předdůchod zvyšuje státní penzi

Při dostatečných úsporách na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření je s ohledem na měsíční částku starobního důchodu výhodné volit raději předdůchod než předčasný důchod. Doba předdůchodu platí za vyloučenou dobu pojištění a nesnižuje tedy osobní vyměřovací základ a za předdůchodce platí zdravotní pojištění stát.

REKLAMA

Praktický příklad

Pan Kousal má osobní vyměřovací základ za odpracované roky ve výši 64 000 Kč. Pan Kousal získal dobu pojištění v rozsahu 41 let. Panu Kousalovi chybí do dosažení řádného důchodového věku tři roky a aktuálně již vyčerpal podporu v nezaměstnanosti.

Pan Kousal se rozhoduje mezi čerpáním předčasného důchodu nebo předdůchodu. Při předdůchodu jsou čerpány vlastní naspořené peníze v doplňkovém penzijním spoření. Jak vysoký by měl státní důchod v obou variantách, jestliže výpočet pro zjednodušení provedeme dle legislativy roku 2018?

 • V případě odchodu do předčasného důchodu přesně tři roky před dosažením řádného důchodového věku by byl měsíční předčasný důchod při získání doby pojištění v rozsahu 41 let a osobním vyměřovacím základu 64 000 Kč ve výši 14 741 Kč.
 • Kdyby pan Kousal čerpal tři roky předdůchod a následně odešel až do řádného starobního důchodu, tak by měl měsíční starobní důchod ve výši 18 938 Kč.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022

Valorizace zvyšuje rozdíly mezi důchody

V roce 2022 se státní důchody zvýšily od ledna, od června, a ještě se zvýší od září. Při valorizaci se nezvyšují všechny důchody v korunovém vyjádření stejně. Podívejte se v praktických příkladech, kdo si nejvíce finančně polepšil.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

20. 06. 2022

Evropský důchod

Jak získat evropský důchod

Evropská unie zatím něco jako evropský důchod nevyplácí. Za splnění daných podmínek ale můžete dostávat starobní důchod z několika členských států EU. Nebo alespoň můžete dosáhnout toho, že se vám práce v jiném členském státě započítá do důchodu ve státě vašeho bydliště.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

14. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • posunovač

  12 srpna, 2018

  Pan Kousal bude mít sice po tříletém předdůchodu vyšší státní důchod, ale bude o cca 250 000 lehčí, o peníze které spotřeboval během té doby. Výhodnější je předčasný důchod.

  Odpovědět

 • zajištění na stáří

  28 května, 2020

  hezký den
  mám možnost si připlatit u státu abych měla vyšší důchod ?
  penzijní pojištění , úrazové pojištění se šetřením už mám

  Odpovědět