CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

Text: Martin Jurek

29. 04. 2013

24 komentářů

Druhý pilíř a výsluhový příspěvek: skvělé „kombo“!

 


 

Ačkoli penzijní společnosti stále doufají, že s blížícím se pololetím nastane příliv klientů, kteří si možnost vstupu do druhého pilíře schovávají na poslední chvíli, ruku do ohně za to, že v dohledné době bude v ČR plánovaných půl milionu účastníků důchodového spoření, by dal asi jen málokdo.

Lidé vstupem do druhého pilíře získají jistý pokles státního důchodu, ovšem výše penze z druhého pilíře je díky investičním, ale i politickým rizikům nejistá. Existuje však skupina lidí, pro niž může být rozhodování o vstupu do druhého pilíře podstatně jednodušší, protože pokles státního důchodu ve spojení se vstupem do druhého pilíře se jí dotkne podstatně méně.

Vysoký výsluhový a státní důchod

Jedná se o profese, které mají nárok na výsluhový příspěvek. Ten má totiž jednu velmi zajímavou vlastnost – funguje jako minimální výše příjmů ve starobním důchodu. Pokud pobíratel výsluhového příspěvku odejde do starobního důchodu, který je nižší než výsluhový příspěvek, bude mu rozdíl dorovnáván výsluhovým příspěvkem v nové výši bez ohledu na účast ve druhém pilíři.

Příklad: pan P. předpokládá, že získá nárok na výsluhový příspěvek ve výši 15 000 Kč a starobní důchod ve výši 10 000 Kč. Ke starobnímu důchodu tak bude dostávat 5 000 Kč výsluhového příspěvku. Kdyby pan P. vstoupil do druhého pilíře, a jeho starobní důchod se mu kvůli tomu snížil například na 9 500 Kč, bude jeho výsluhový příspěvek činit 5 500 Kč.

Vzhledem k tomu, že výsluhový příspěvek je daněn 15% daní, není kompenzace poklesu důchodu kvůli vstupu do druhého pilíře stoprocentní, přesto je však značná. Pokud výsluhový příspěvek převýší státní důchod, vstup do druhého pilíře ztrácí jednu ze svých největších nevýhod.

Na výsluhový příspěvek má nárok několik povolání. Jedním z nich jsou vojáci z povolání, jejichž výsluhový příspěvek se počítá dle zákona o vojácích z povolání, a dále například policisté, vězeňská služba nebo hasiči, jejichž výsluhový příspěvek je upraven v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.

Nárok na výsluhový příspěvek vzniká po zániku služebního poměru dle příslušného zákona, a jeho výše je závislá zejména na počtu let služby (minimálně 15 let), přičemž výpočet se pro vojáky z povolání a ostatní profese mírně liší. Maximální výše výsluhového příspěvku je pro vojáky 55 % (případně až 60 %) průměrného měsíčního hrubého platu, pro ostatní profese pak platí maximum 50 %. Maximálního příspěvku lze dosáhnout po 30 letech služby a oproti starobním důchodům se valorizuje polovičním tempem.

Plat, ze kterého se výše výsluhového příspěvku počítá, se stanovuje podle průměru v posledním roce služby před zánikem služebního poměru. Má-li tedy například voják na konci kariéry vyšší příjmy, výsluhový příspěvek se mu bude počítat z nich a pravděpodobnost, že bude výsluhový příspěvek vyšší než důchod, je tak poměrně vysoká, zejména při delší odsloužené době.

V profesích, které mohou získat výsluhový příspěvek, pracuje zhruba 80 000 lidí. Ačkoli někteří z nich nedosáhnou na výsluhový příspěvek v takové výši, aby se jim vstup do druhého pilíře jednoznačně vyplatil, přesto by počet těch, pro které to výhodné bude, mohl velmi pravděpodobně zdvojnásobit počet účastníků druhého pilíře, kterých na konci března bylo necelých 23 000, a zmnohonásobit počet účastníků důchodového spoření u nejedné penzijní společnosti.

Rozhodování ale nakonec stejně nemusí být jednoznačné. I zde totiž hrozí politická rizika a může se stát, že popsaná výhoda pro profese, kterým vznikne nárok na výsluhový příspěvek, bude nakonec odstraněna.

Tabulka 1: Výše výsluhového příspěvku v % platu dle odsloužených let

Odsloužených let

Voják z povolání

Ostatní

15

5,0%

20%

16

11,2%

23%

17

17,4%

26%

18

23,6%

29%

19

29,8%

32%

20

36,0%

35%

21

38,5%

37%

22

41,0%

39%

23

43,5%

41%

24

46,0%

43%

25

48,5%

45%

26

51,0%

46%

27

52,0%

47%

28

53,0%

48%

29

54,0%

49%

30

55,0%

50%

Zdroj: vlastní výpočty

Autor je junior analytik společnosti Fincentrum.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 24 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Slovenská vlajka

2. důchodový pilíř: Zkušenosti ze Slovenska

Na Slovensku má 2. pilíř důchodového systému delší historii než v České republice. I tam se zmítá pod politickými tlaky. Jak se vyvíjel fondový penzijní systém na Slovensku a jaký je jeho aktuální stav?

Text: Daniel Takáč

15. 03. 2019

Jiří Rusnok - guvernér České národní banky (ČNB)

Penzijní reforma podle Jiřího Rusnoka

Premiér Andrej Babiš v poslední době hovoří stále častěji o návrhu penzijní reformy z pera současného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. V čem penzijní reforma podle Jiřího Rusnoka spočívá?

Text: Petr Zámečník

19. 02. 2019

matematika - špatný výsledek - 1 + 1 = 3

Další důchodová reforma na scéně… nebo ne?

Důchodová reforma je nezbytná. Na tom se shodnou všichni, kteří se alespoň trochu vyznají v demografii. Ovšem zatímco se penzijní systém řítí do záhuby, politici vymýšlí způsoby, jak mu podřezat žíly o něco dříve.

Text: Petr Zámečník

15. 02. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • stas

  3 května, 2013

  Investice v druhem piliri NENI POJISTENA a tedy jsem v pozici veritele a to v teto dobe udela jen magor!

  Odpovědět

 • on

  3 května, 2013

  Už zase ten tvůj nesmysl?

  Odpovědět

 • stas

  3 května, 2013

  tvuj prispevek jen odhaluje rozsah tvych znalosti!

  Odpovědět

 • on

  5 května, 2013

  Jak jsi sem zabloudil z Blesk.cz a Aha.cz?

  Odpovědět

 • Radek

  3 května, 2013

  V tom případě si užijte spořák. A až Evropská komise doporučí zdanění vkladů, jaké navrhovala Kypru, tak se teprve ukáže, jak je pojištění vkladů užitečné.

  Odpovědět

 • vasek

  3 května, 2013

  v pozici věřitele jsi vždy, pokud dáš někomu nějaký svůj majetek, který budeš nárokovat zpět…
  tedy věřitelem jsi např. i vůči bance, když máš na běžném účtě uloženy peníze…
  pokud máš něco pojištěno, jsi věřitelem instituce, která pojišťení zajišťuje…

  Odpovědět

 • vasek

  3 května, 2013

  EDIT: jsi tedy plnohodnotným magorem jako my všichni ostatní…

  Odpovědět

 • stas

  4 května, 2013

  pokud sverujes penize instituci, nebo nekomu jinemu, jsi veritelem. Ale pokud sverujes sve penize do II. pilire bez pojisteni, bez moznosti ukonceni a zmeny, jsi tedy magorem. Ja mam svych par drobny na bankovnim ucte, ktery je nejak pojisteny, jen pro platebni prikazy a sve uspory mam v majetku, kde jsem majitelem. A to je dost zasadni rozdil

  Odpovědět

 • T.G.M.

  4 května, 2013

  I v druhém pilíři jste majitelem finančních prostředků, respektive důchodových jednotek, nebo jak se to jmenuje. Ať už jste ale majitelem čehokoli, tak to neznamená, že o to můžete přijít. I nemovitosti a firmy se dají znárodnit:-)

  Odpovědět

 • stas

  4 května, 2013

  Omyl, jste veritelem fondu II.pilire a zapocet je jen dluzni upis. Samozrejme i o majetek muzete prijit, ale je to vzdy dohledatelne, na rozdil o penez…

  Odpovědět

 • gfd

  4 května, 2013

  to znamena movitosti a nemovitosti předpokladam.. Mezi nama ani u franklin tempelton naprimo neni jistota, za se k tomu „majetku“ dostanete.

  Odpovědět

 • stas

  4 května, 2013

  Koukam, ze v tom mas pekny gulas! Movitosti a nemovitosti“ :-D a co do toho pletes jeste Franklin??

  Odpovědět

 • gfd

  5 května, 2013

  ale.. zapomnel jsem pridat smajlik, aby bylo videt, ze se smeju :) jak ze je to tedy s tim majetkem, kde jste majitelem, ono to jde jinak??

  No a proc franklin, mas minulost s ES, kde se sirila ta basnicka o veritelich, to necham bez komentare, nicmene otazka, kde mas moznost tedy byt tim majitelem?

  Odpovědět

 • stas

  5 května, 2013

  majitelem znamena , ze majetek ma napsano kdo je vlastnikem! Jednoduche

  Odpovědět

 • gfd

  5 května, 2013

  okej, a pokud bych to chtel na financnim trhu realizovat, kam tedy mam penize ulozit?

  Odpovědět

 • stas

  5 května, 2013

  Pravdepodobne myslis kapitalove trhy. Mas na vyber od jednotlivych titulu, pres EFT až po fyzické zlato. Je to o tom jake mas znalosti, kolik chces investovat, jak dlouho a jake riziko sneses. Muzes sam pres burzu, muzes si najit poradce, muzes vyuzit sluzeb asset managementu a controlingu nebo jit s pomoci SICAV. Moznosti je cela rada , ale musis se rozhodnout

  Odpovědět

 • gfd

  6 května, 2013

  ne nemyslim jen kapitalove trhy. ale kdyz uz jsme u nich, kterým společnostem se tedy vyhnout (jakože u jejich produktu nejsem vlastnikem) a kterých je to naopak (a mám přes ně investovat)?

 • gfd

  7 května, 2013

  Halo, mr, stas, poradte :)

 • ...

  3 května, 2013

  Stejne to nylo placani jako obvykle

  Odpovědět

 • ...

  3 května, 2013

  To placani platilo pro stase

  Odpovědět

 • stas

  3 května, 2013

  Netusil jsem jakeho dusevniho vykonu jsi schopen. vsechny si prekvapil svou inteligenci\!

  Odpovědět

 • stas

  8 května, 2013

  Mr. Stas radi SVYM investorum a nedava tipy kdekomu a jeste k tomu zadarmo! Pokud si poradce – studuj, pokud si investor – najdi si sveho poradce nebo pouzij svou hlavu

  Odpovědět

 • poradce001@seznam.cz

  20 června, 2013

  Podívejte se na http://www.vypocetpenze.cz
  a dovíte se v kolika letech půjdete do důchodu. Také vám vypočteme kolik dostanete z II.pilíře a pokud budete chtít tak i z III.pilíře :)

  Odpovědět

 • alagbaishuru@gmail.com

  24 listopadu, 2014

  Greettings vám drazí přátelé
  Jste v žádném případě nemocný? hledá pro dítě? hledání lásky nebo chcete-li být milován?
  Já vám může pomoci dosáhnout tyto věci. Pokud se chcete také podporu nebo chcete více
  peníze, mohu vám také pomohou prostřednictvím pravomocí ve mně.Dobré je, že děláte
  Není třeba platit za mé služby. Je to zcela zdarma. Jen mě kontaktujte na níže
  adresa
  alagbaishuru@gma­il.com

  Odpovědět