Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Collar: Opční strategie pro konzervativní investory

Opční strategie Collar je vhodná pro všechny investory, kteří chtějí uchránit svá akciová portfolia před výraznou ztrátou investovaných finančních prostředků způsobenou náhlým poklesem hodnoty akcií na akciovém trhu. Jak ji sestavit a používat?

Pro koho je strategie užitečná?

Collar je méně známá a oblíbená strategie, kterou ocení zejména začínající nebo konzervativní investoři. Důvod je prostý: hlavní devízou strategie je možnost limitovat maximální ztrátu, kterou může trh investorovi nadělit. Bohužel, jak už to na světě chodí, nic není zadarmo. Výhoda ochrany proti velké ztrátě je vykoupena omezeným potenciálním ziskem. To je také důvod, proč mnoho agresivnějších investorů dává přednost jiným opčním strategiím, kde není zisk výrazně omezen.

Pokud vás vidina omezeného zisku neodradila a raději vycházíte ve vašich investičních strategiích ze zajištěné obrany, pak se můžeme spolu podívat na to, které finanční instrumenty budeme pro Collar potřebovat a jak z nich tuto strategii co nejefektivněji sestrojíme.

Důležité složky opční strategie Collar

Collar se skládá ze tří částí: koupené akcie, vypsané call opce a z koupené put opce. Kombinace koupené akcie a vypsané call opce je jistě známá všem investorům, kteří se již setkali se strategií Covered Call. Za vypsanou call opci, stejně jako u Covered Call, získává investor premium, které má důležitou funkci. V případě Covered Call si ho mohl investor ponechat celé, u Collaru je ovšem situace poněkud odlišná.

Musíme koupit ochranou put opci, která samozřejmě něco stojí. Měli bychom se snažit o to, aby koupě put opce byla celá financována z inkasovaného premia. Proto vám doporučuji, abyste vždy vypisovali call opci za vyšší premium, než vás bude stát koupě put opce. Pokud bychom put opci koupili dráž, již od začátku bychom byli ve ztrátě a to je jistě situace, do které se nechceme dostat.

Koupená put opce je prvek, který nás ochrání před případnou velkou ztrátou. Pokud máme koupenou akcii, vždy existuje možnost, že vše nepůjde podle plánu a akcie ztratí na hodnotě. Této nechtěné situaci můžeme díky Collaru předejít.

Nesmíme zapomenout, že by měla být celá pozice vyvážená. Na každých 100 akcií budeme vypisovat jednu call opci a kupovat jednu put opci. Kdybychom chtěli například ochránit 500 akcií, pak bychom museli vypsat 5 call opcí a stejně tak koupit 5 put opcí.

Příklad využití Collaru

Dost ale teorie. Nejjednodušší bude, když si obchodování Collaru ukážeme na konkrétním příkladu:

Představte si, že jsme koupili 100 akcií společnosti Google (GOOG) při ceně 620 USD za akcii. Myslíme si, že v následujícím období cena akcie mírně poroste, v horším případě půjde "do strany". Protože jsme ale konzervativnější povahy a ze zkušenosti víme, že není opatrnosti nikdy nazbyt, rozhodneme se, že naši pozici ochráníme pomocí Collaru. Proto vypíšeme jednu call opci o jeden strike výše, než je cena podkladového aktiva, tedy na ceně 630 USD. Zároveň koupíme jednu put opci se strikem 610. Do expirace obou opcí zbývá šest týdnů. Collar držíme až do expirace.

Za vypsání call opce inkasujeme premium o velikosti 1 500 USD. Část z tohoto premia utratíme za nákup put opce, konkrétně 1 000 USD. Zbytek, tedy 500 USD, jde do naší kapsy.

Jedná se o vymyšlené částky, do kterých nejsou zahrnuty transakční komise a skluz v plnění. Pro tento příklad jsou však uvedené hodnoty dostačující.

V expirační den mohou nastat tři situace. Každou z nich si podrobně popíšeme:

1)  Uzavírací cena je mezi striky obou opcí

Akcie Google uzavřou na ceně nacházející se mezi striky obou opcí (610 a 630). Obě opce vyprší bezcenné. Akcie nám v portfoliu zůstávají. Při ceně 615 USD se dostáváme na bod zvratu, díky inkasovaném premiu z vypsané call opce. V rozmezí 610 a 615 dolarů je naše pozice ve ztrátě, mezi 615 a 630 v zisku. Pokud by cena akcií uzavřela na nákupní ceně, tj. na 620 USD, pak bychom byli díky Collaru, respektive premiu z vypsané call opce, v zisku 500 USD.

2)
Uzavírací cena je nad strikem call opce

Google uzavře nad strikem call opce. Koupená put opce vyprší bezcenná, protože je tzv. out-of-the-money. Vypsaná call opce je naopak in-the-money, což znamená, že jsme nuceni prodat 100 akcií při ceně 630 USD za akcii. Každou akcii jsme zhodnotili o 10 USD a k tomu nám ještě zůstalo 500 USD z vypsané call opce. Celkově nám náš účet narostl o 1500 USD.

Pokud by byla cena za akcii výrazně nad strikem call opce, například na 640 USD, můžete správně namítat, že by byl zisk daleko vyšší, kdybychom Collar nepoužili. Jistě, ale stojí vám to za zvýšené riziko? Stejně tak mohla cena uzavřít výrazně pod koupenou put opcí. Vždycky musíte zvážit, jestli jste ochotni obětovat část zisku za větší ochranu proti ztrátě nebo ne.

3)
Uzavírací cena je pod strikem put opce

Google uzavře pod strikem put opce. Call opce je out-of-the-money a vyprší bezcenná. Put opce je in-the-money a my ji uplatníme. Jinak řečeno, prodáme 100 našich akcií při ceně 610 USD za akcii. To je asi situace, kdy oceníte sílu Collaru nejvíce.

Ztratili jsme 10 USD  na akcii, což je v celkovém součtu 1000 USD. Tuto částku ale snižuje část premia z vypsané call opce. Celkově jsme tedy „jen“ 500 USD ve ztrátě, namísto 1000 USD nebo víc. 500 USD je také maximální ztráta, které jsme mohli díky Collaru čelit.  

Aby byl příklad kompletní, uvádím zde tabulku s nejdůležitějšími obecnými specifikami Collaru:

Maximální zisk

Omezený;  call strike – nákupní cena podkladového aktiva – put premium + call premium

Maximální ztráta

Omezená; nákupní cena podkladového aktiva – put strike + put premium – call premium

Bod zvratu

Nákupní cena podkladového aktiva – call premium + put premium

Volatilita

Význam volatility se v čase mění. Záleží na tom, jestli jsou opce ITM (in-the-money) nebo OTM (out of-the-money) a na době do expirace.

Čas

Pokud je cena mezi striky obou opcí, pak má časový rozpad menší pozitivní efekt, než když se cena pohybuje kolem striku vypsané call opce. Když se cena pohybuje na úrovni put opce, ztráta narůstá rychleji, než ubíhá čas.

Každý investor by si měl vybrat strategii, která mu pomůže nejlépe naplnit jeho investiční cíle. Je bez debat, že Collar se nejlépe hodí do  konzervativního portfolia. Pokud ale investorovi vadí omezený zisk a je ochotný se vzdát části ochrany ve prospěch šance na vyšší zisk, pak může využít jiné opční strategie, které ho dovedou k jeho předem stanovenému cíli lépe.

Využíváte opce a opční strategie?

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Collar: Opční strategie pro konzervativní investory”

 1. Michal Kára napsal:

  Ugh, podklad je za 620 a pritom jde prodat call opci o strike vyse za $n a opci o strike nize koupit za 2/3 $n??? I kdyz abstrahuji od takovych „detailu“ jako spready a poplatky, tak ty ceny budou nejlepe stejne, tj. obe opce treba za $1000. I pak to ale vyjde o dooost jinak, nez se autor snazi prezentovat 😀

  P.S.: A koukam, ze autor v knizce, kterou cte jeste nedosel ke kapitole „vertikalni spready“ nebo ji nepochopil 😉

  • Marek Hrečka napsal:

   Máte pravdu, v reálném obchodování by taková situace nastala jen těžko. Put opce by musela být koupena o několik striků níže, abychom její nákup pokryli z vypsané call opce.

   Nicméně, v článku je zdůrazněno, že se jedná o vymyšlené částky, které slouží ke snadnějšímu pochopení mechanismu strategie.

   Vertikální spready samozřejmě chápu, na rozdíl od vašeho PS. Tento článek měl ukázat čtenářům jednu z možných cest, jak ochránit již vlastněné akcie. Konkrétně pomocí strategie Collar. Tím pádem v něm nebyl pro vertikální spready prostor.

   • Michal Kára napsal:

    Ano, opce by musela být koupena o něco níže, což by ale znamenalo zásadně odlišnou hodnotu maximální ztráty. Není problém, že částky jsou vymyšleny, ale jsou vymyšleny naprosto nerealisticky tak, že ve skutečnosti vůbec nedemonstrují princip strategie collar, protože dávají dost odlišný rizikově – výnosový profil. „Kupodivu“ pro strategii mnohem, mnohem příznivější 😀

    Vertikální spready chápete? No výborně. Tak si nakreslete výnosový profil vertikálního spreadu, vedle výnosový profil collaru, koukejte na ně a třeba vám dojde, co jsem tím P.S. myslel 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.