Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Čím dál víc jen zajištěné

Přes 820 milionů je slušný týdenní prodej, ale ještě o téměř 100 milionů korun víc zvládly samo duo fondů zajištěných a peněžního trhu (630 + 280). Nový komentář PETRA FEJTKA.

Přes 820 milionů je slušný týdenní prodej, ale ještě o téměř 100 milionů korun víc zvládly samo duo fondů zajištěných a peněžního trhu (630 + 280). Takže známá a bohužel již běžná situace.

Zajímavá mezi fondy peněžního trhu je tentokrát jen okolnost, že skoro všechno jde za ISČS Sporoinvestem, který si sám připsal přes čtvrt miliardy. IKS Peněžního trhu tentokrát jakoby stávkoval, přestože o příčinách lze jen spekulovat.

IKS sice spouští nový Fénix dynamický PLUS, tedy již čtvrtý ff v rodině Fénixů, ale ten bude investovat čistě do zahraničních akciových fondů, takže zůstane hodně stranou převládajícího zájmu.

Zajištěné fondy se vyhrnuly z břehů a řádí jak povodeň. Tedy berou vše (to se ale vlastně říká o smrti, že), tak spíš tedy běží jako hydroelektrárna. Že je ČSOB Vodního bohatství 1 dobrý tip, bylo jasné. Ale že přiláká skoro čtvrt miliardy za týden, přece jen překvapuje. Dalších 100 milionů inkasoval ČSOB Středoevropské měny 1 (skutečně – s participací 185% se jen tak nesetkáme, možná naposled), z dalších se nad 80 milionů dostal již jen ESPA-ČS ZF 23.

Dluhopisy nenesou, moc ani na penzi
Z dluhopisových fondů odešlo již jen 50 milionů, což naznačuje, že by se odlivová vlna mohla přece jen uklidňovat. V této souvislosti ale připomeňme, že penzijní fondy loni nakynuly o plných 23,5 miliardy korun (tedy včetně státních příspěvků), což může hrdě soupeřit s celým fondbyznysem OPF – jejich kompletní statistiku budeme znát již za týden, ale moc přes 30 miliard to nebude.

Nu ale k PF: zisky jim klesly proti roku 2005 asi o 10% na 4,14 mld. Kč navzdory vyššímu počtu klientů (o 326 tisíc) na více než 3,6 milionu. Jejich počet tedy nejen roste, ale dokonce roste stále rychleji. Tady jim nepatrné výnosy nevadí? Výnosnost investic do penzijních fondů totiž klesá, což je logické, když plných 77% peněz mají v dluhopisech a navíc 6,7% dokonce v termínovaných vkladech. Na akcie zbývá pouhých 6,8%.

Pusťme na penzijko aritmetiku základní školy: klient v něm má průměrně necelých 38 000 korun a loni mu průměrný výnos tak přidal 2,87%. Vydělal tady asi tisícovku – bída. Navíc ovšem příspěvek státu a mnohým ještě něco na daňových úlevách. Sice to tedy není žádná sláva, ale zase ani tak velký propadák. Dluhopisy zkrátka nemají dobré období.

A na okraj k významu penzijních fondů na důchod. Víte, kolik lidí pobírá od penzijních fondů penzi? Asi byste se netrefili, je jich totiž jen asi 5 tisíc… Že to bude za dvacet let lepší? Ani na to bych moc nevsadil.

Mixy a reality
Svými 70 miliony se stále drží v kladných prodejích smíšené fondy. Opět skoro 50 miliony boduje neúnavný Fénix smíšený, který zachraňuje celý segment.

IKS mimo jiné potichu přejmenovala bývalý Global konzervativní na IKS Balancovaný konzervativní, zatímco původní IKS Balancovaný nafasoval adjektivum dynamický. Proč ne, Balancovaný má velmi dobrý zvuk, výkon i historii, což měl Global konzervativní naopak.

K mixům výjimečně přidám i některé fondy používané k investicím produktům pojišťovnou, tentokrát půjde o rekordně rostoucí (loni o 81% v předepsaném pojistném) Pojišťovnu České spořitelny. Její investiční programy Flexi Investu jsou používané sice jen málo přes dva roky, ale Stabilní s 5,3%, Dynamický s 6,6% a Akciový s 15,3% p.a. – to jsou výnosy, kterými se lze hrdě chlubit.

Z čistě akciových fondů odešlo 180 milionů korun, protože ty nemovitostní bychom již pomalu měli uvádět ve zvláštní škatulce. A ne-li přímo škatulce, pak jistě alespoň "podškatulce".

Jako v minulých týdnech a měsících je totiž jediný fond, který pravidelně roste, a to je ČSOB Realitní mix. Tentokrát do něj přišlo 65 milionů, takže v celkovém součtu z celku akciových fondů odešlo jen necelých 120 milionů korun.

Uprchlíků za 175 milionů napočítal ISČS Sporotrend, skoro 50 přihodil ING Český akciový. Z ostatních se drží zpříma snad jen Pioneer akciový, který do banku naopak přihodil 18 milionů a maličko zvedl hlavu ISČS Top Stock. Jinak se hraje hodně při zdi.

Reálná realitní šance
Ale nový parní válec už dostal od ČNB techničák a co nevidět vyrazí válcovat naše luhy i háje. Poradce to sice nepotěší, protože jde o ČS Nemovitostní fond investiční společnosti REICO, dceřinky České spořitelny, ale co není, může být. Spořka si prodává své produkty sama, nicméně ČS Nemovitostní půjde i přes brokerjet.

Ve srovnání s ČSOB Realitním mixem, což je fond investující do nemovitostních akcií půjde v případě ČS-REICO o první fond investující skutečně přímo do nemovitostí. Ostrý start v březnu, vstupní poplatek 3,8 %, který se bude snižovat, management fee maximálně 2%, nyní 1,75%. A během prvních tří let existence fondu nezvolil omezení odkupů (což zákon umožňuje), ale jen 3% odkupní poplatek.

Podle mne již během března tento fond začne tvrdě soupeřit s celou gladiátorskou školou zajištěnců.

Akcie na maximech, jen u nás je nikdo nechce
Snad je to tím, že předminulý týden americké trhy předvedly největší týdenní ztrátu za poslední dva měsíce a na americké výprodeje navázaly i evropské, takže i naše.

V úterý se už ale další pokles nelíbil, odpoledne zatroubila do útoku i Amerika a nám pomohl pozitivně laděný komentář analytiků Deutsche Bank, kteří označili české akcie za preferované v rámci středoevropského regionu.

Ve středu pak Morgan Stanley vydal doporučení "overweight" na akcie společnosti Orco a Globe Trade Centre. Vychází z očekávání růstu hodnoty nemovitostí v postkomunistických zemích, která se podle Morgan Stanley bude dále přibližovat hodnotám v západní Evropě. A protože ekonomiky nováčků v EU rostou dvakrát rychleji než západní Evropa, je konvergence podle Morgan Stanley "nevyhnutelná".

Růstový potenciál Orca a GTC je tedy "obrovský" a zároveň dostalo Orco cílovou cenu 164,1 EUR (4545 Kč) skýtající 30% (dnes již nižší) růstový potenciál. Akcie Orca jen za poslední týden získaly více než 8% a z 2800 korun dolétly od začátku roku na 3600 korun.

Po uklidnění komentářem šéfa Fedu Bernankeho – ohledně zmírnění inflačních tlaků při zachování ekonomického růstu – index Dow Jones opět vzrostl na nové maximum, Evropa však váhala. I náš PX sice nakoukl na rekord 1720 bodů, ale pak vytrvale vyklesával až na pátečních 1701 bodů. Přesto jde o první pátek nad 1700 – tedy za týden další procento a ročních 11%.

Amerika ale uzavřela na setinových změnách indexů a náladu nezvedl ani index spotřebitelské nálady Michiganské university, který za únor klesl na 93,3 bodu, přestože se čekalo 96,5 bodu.

17 komentářů: “Čím dál víc jen zajištěné”

 1. Martin Bouček napsal:

  Omlouvám se tímto čtenářům pravidelných přehledů pana Fejtka – z technických důvodů se nepodařilo tento týden článek zveřejnit hned ráno. Problém vyřešíme během dopoledne. Díky za pochopení.

  • Pavel Zachrdla napsal:

   Přehled do pana Fejtka si lze přečíst na Peníze.cz. Je na zvážení, nakolik je tato duplicita smysluplná.

 2. Rusland Nojnik napsal:

  Dobrý večer. Táži se. Dnes v LN jsem narazil na spojení „retailový klient“. To znamená, něco jako normální, většinový, či co? 🙂 Děkuji.

 3. Vladimír Kutálek napsal:

  Nechci se opakovat, jen se chci zeptat, jestli se někomu podařilo/chtělo zjistit relevantní údaje o investicích včetně investicí do certifikátů, pravděpodobně z údajů od online brokerů.

  • Fejtek napsal:

   Ne a není to podle mne ani proveditelné. Online brokeři mají nejvýš obrat obchodů, certifikáty emitují tajuplné banky a různé ještě tajuplnější instituce. Žádná informační povinnost tu není, navíc spousta lidí kupuje přímo na zahr. účtech. Atd.:-)

   • Milan Bobek napsal:

    Jsem laik a velmi nerad se zapojuji do diskuzí ale co to je za blábol: „certifikáty emitují tajuplné banky… „??? Myslel jsem si, že Vy jako odborník přes fondy budete více seriózní! 🙁

    Která z těchto bank emitující certifikáty je podle Vás tajuplná a hlavně čím?
    ABN Amro
    Barclays Capital
    BNP Paribas
    Citigroup
    Commerzbank
    Deutsche Bank
    Dresdner
    DZ BANK
    Goldman Sachs
    HSBC Trinkaus
    HypoVereinsbank
    LBBW
    Merrill Lynch
    RCB
    Royal Bank of Scotland
    Sal. Oppenheim
    SOC. GENERALE
    UBS
    UniCredit
    Vontobel

    • Pavel Zachrdla napsal:

     Opravdu obdivuhodný přehled na laika :-). Blahopřeji.

    • Adam Beneš napsal:

     Odkud tento výčet máte?

    • Fejtek napsal:

     Milý Milane, tajemné jsou všechny, jen některé tajemnější než hrad v Karpatech. Zkuste z nich dostat, kolik jekých certifikátů prodaly, navíc v ČR (a třeba i v jakých měnách) – jukněte třeba na nějaký seriozní seznam 🙂

     • Miroslav Piták napsal:

      A je to opravdu důležitá informace? Mě zajímá, jak velká je emise – 100.000 ks nebo 10.000.000 ks a jestli je certifikát / warrant k dispozici, když ho jdu koupit. Pro mě je finanční důvěryhodnost zahraničních bank větší než celé ČR. Když si jdu koupit potraviny, tak mě také nezajímá, kolik bochníků chleba daná prodejna prodala, ale jestli má k prodeji kvalitní zboží, které požaduji. Tj. porovnám daný certifikát z hlediska poplatků a srovnám ho s konkurencí, pokud je to možné. Dále je nutné si pročíst prospekt emitenta, abych věděl co vlastně kupuji. A nekoupil něco jiného, jak se mi to stalo v 1/2007. Chápu, že pro někoho to může být důležité přehled prodejů, ale pro mě je to vedlejší informace. Navíc certifikáty se obchodují na několika trzích (burzy + OTC trh). Burzovní objemy se dají zjistit.

      • Vladimír Kutálek napsal:

       Důležitá informace to je pro přehled, jak jsem zmínil v minulé diskuzi, měl jsem teorii vydedukovanou z vlastního chování, jestli většina investorů investující rizikově, neinvestuje raději do certifikátů, pak fondy akciové skomírají… Myslel jsem si, že online brokeři vedou evidenci pro sebe, kolik kam kdo investuje a agregované výsledky by byli ochotni poskytnout… Jak bylo zmíněno není to možné, jsou tajuplní… A přes burzy se nic člověk nedozví, protože velká část certifikátů se obchoduje mimoburzovně.

       • Miroslav Piták napsal:

        Ano, máte pravdu, většina obchodů se provádí mimoburzovně ze 2 jednoduchých důvodů – 1) nižší poplatky, 2) zaručená likvidita při prodeji.
        Bohužel jsem nenašel, jakou diskuzi máte na mysli, funkce vyhledávání asi pro prohledávání diskuzí nefunguje.

     • Milan Bobek napsal:

      Milý Petře, pokud by jste napsal, že z emitujících bank nelze získat relevantní údaje o složení jejich prodejů, tak nenapíši ani ň. Bohužel Vaše použitá formulace byla velice zavádějící a mnohý neznalý čtenář mohl získat dojem, že emitent certifikátů je „tajemný“ = pochybný = neseriózní = potencionální tunelář. Co se týká získání informací o složení jejich prodejů, tak v tom s Vámi souhlasím – jsou „skoupí na slovo“. 🙂

 4. David Fábry napsal:

  Dobrý den Petře,
  jsem velice rád, že jste v tomto vydání neopemnul na Středoevropské měnya jejich velmi vyoskou participací. Myslím, že na trhu je ojedinělá!
  David

  • Fejtek napsal:

   Po prvotním vypadnutí očí z důlků teď už jen zatlačuji slzičku: kéž bychom se setkávali aspoň s polovičními participacemi… i jen těch 85 % by stačilo 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.