CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

Text: Petr Zámečník

02. 06. 2017

0 komentářů

Čeští dolaroví milionáři: Jak investují?

 

Inspirovat se o investicích je vhodné u úspěšných. A úspěšnými čeští dolaroví milionáři jsou. Jaké investiční příležitosti vnímají jako nejlepší pro příští období? A jak přišli ke svému majetku? 

Názory českých a slovenských dolarových milionářů sleduje již sedmým rokem J&T Bank v rámci svého průzkumu Wealth Report 2017. Dotazníkovým šetřením mezi lidmi s majetkem od 25 mil. Kč do 100 mil. Kč nejen z klientů banky získává informace o jejich vnímání investičních příležitostí a o jejich investičních zkušenostech.

Máme se nejlépe v historii. O tom svědčí nejen rostoucí HDP a klesající nezaměstnanost, ale také optimismus milionářů i populace. Milionáři na škále od 1 do 10 hodnotí ekonomickou situaci v průměru na 6,3 bodech, což je nejvíce od sledování příležitostí pro investice od roku 2013. Česká populace je skeptičtější s 5,3 body, ovšem i v tomto případě ještě lépe nebylo. A kam se tedy chystají milionáři investovat?

Stavební pozemky a rezidenční nemovitosti vedou

Pro letošní rok zůstává na výsluní zájmu českých dolarových milionářů realitní trh. Zemědělská půda zdražila, a tak byla vystřídána stavebními pozemky a rezidenčními nemovitostmi, přesto tyto dlouhodobé investice zůstávají zdaleka nejvyhledávanějšími. Současné zaseknutí nové výstavby na zdlouhavé byrokracii a nefunkčních stavebních předpisech podporuje růst cen bytů a vytváří i příležitosti k výdělku do budoucnosti.

Graf 1: Nejzajímavější investice

Čeští dolaroví milionáři - kam investovat

REKLAMA

Zdroj: Wealth Report 2017, J&T Bank

Slovenští dolaroví milionáři slovenskému realitnímu trhu příliš nevěří. Naopak se poohlížejí především po zahraničních investicích – ať již formou nákupu akcií zahraničních firem, alternativních investic či prostřednictvím podílových fondů. Jedním z důvodů je nedůvěra v perspektivu slovenské ekonomiky. A svou roli hraje i euro, které snižuje kurzové riziko při zahraničních investicích.

Čeští dolaroví milionáři vidí ukončení intervencí České národní banky (ČNB) proti české koruně převážně pozitivně. Ovšem i z důvodu očekávání posilování koruny nevidí zahraniční investice příliš slibně. Naopak si chválí zhodnocení korunových úspor.

Zajímavé je porovnání investičních příležitostí v čase. S vrcholem ekonomického cyklu přestává být zajímavý nákup firem, které se nyní prodraží. Na druhou stranu pomalého, nicméně setrvalého nárůstu zájmu milionářů se těší start-upy.

Graf 2: Nejzajímavější investice v čase

REKLAMA

Čeští dolaroví milionáři - nejzajímavější investice v čase

Zdroj: Wealth Report 2017, J&T Bank

Zlato ani drahé kovy podle českých milionářů výhrou nebudou. Do zlata investovali v loňském roce. V roce 2016 se zlato vyšplhalo z přibližně 1 100 USD/oz. až ke 1 360 USD/oz. (+23,6 %), aby v závěru roku padlo ke 1 133 US/oz. Aktuálně stojí 1 265 USD/oz., což je podle milionářů příliš.

Chcete být milionářem? Je to jen na vás

Běžná populace žije v mýtu, že milionářům k bohatství pomohlo dědictví. Ve skutečnosti naprostá většina bohatých lidí si ke svému majetku dopomohla sama svou prací, pílí a trpělivostí. Pro 82 % českých milionářů je zdrojem jmění pouze vlastní práce (podnikání, zaměstnání) a především dědictvím přišlo k majetku jen 2 % milionářů. Představa lidí je ale odlišná.

Graf 3: Rozhodující zdroj bohatství

REKLAMA

Čeští dolaroví milionáři - zdroj bohatství

Zdroj: Wealth Report 2017, J&T Bank

Milionáři navíc zažívají neúspěch častěji než běžná populace. Připomíná to hodně rčení „kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Stejně tak je postihla mnohem častěji významná ztráta investovaných prostředků. To plyne z velké části z nechuti běžné populace přijímat jakékoli investiční riziko.

Graf 4: Zažité neúspěchy

Čeští dolaroví milionáři - zažité neúspěchy

Zdroj: Wealth Report 2017, J&T Bank

Chcete-li se dostat mezi nejbohatší, nesmí vás v prvé řadě odradit neúspěch. Neúspěch je významnou školou života úspěšných lidí. Přijmutí rizika je druhou nezbytnou podmínkou – to ale neznamená bezhlavě riskovat, nýbrž vážit rizika a s rozumem je přijímat.

Nezůstávejte doma. Většina milionářů se shodne v tom, že pobyt v zahraničí jim poskytl více podnětů a inspirace než vysokoškolské vzdělání, které ovšem také není radno podceňovat.

A nespoléhejte na důchod. Být úspěšným je životní styl. Čeští dolaroví milionáři se neustále rozvíjejí a odchod na odpočinek zpravidla neplánují.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.