CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Pavel Hanzl

24. 01. 2008

221 komentářů

Cesta do nitra klientovy duše

 


 

Jsem finanční poradce a vzpomínám na jeden typický obchodní případ. Jeden začínající kolega neuměl telefonovat. A tak jsem zabodl prst do náhodného místa Zlatých stránek, zvedl jsem sluchátko a za 4 minuty byla schůzka dohodnuta.

Před očima mi defilují členové té rodiny. Nazvu ji třeba rodinou Opatrných. Vývojový předchůdce českého klienta nezávislého finančního poradenství je totiž takové zvláštní stvoření. Obvykle vyrostl v tradiční rodině, která je po mnoha stránkách soběstačná.

Syn či dcera z takové rodiny jsou tradičně přesvědčeni, že všechna důležitá řešení se plánují u stolu v kuchyni. Externí služby a práce se nemusejí nakupovat, neboť taťka přece zvládne všechno od zedničení a obkládání až po opravy auta a domácích elektrospotřebičů.

Mamka zase skvěle vaří a vyšívá. Před několika lety dala výpověď v kanceláři místní továrny a živí se účetnictvím pro malé firmy. Taťka pracuje jako zámečník ve stejné místní továrně, miluje fotbal a dokumenty v televizi, ona zase seriály z lékařského prostředí.

Rodina to má pěkně rozdělené: je-li třeba cokoliv zařídit, postavit či opravit, nespoléhá na cizí lidi, vždyť stačí sečíst cenu materiálu a je to. Cenu vlastní práce ze zvyku jaksi ignoruje, protože cizí firma by je jistojistě okradla a nikdy by to neudělala tak kvalitně.

Taťka by si možná mnohem více vydělal, kdyby své schopnosti uplatnil jako živnostník či podnikatel, ale jistotu dvacítky měsíčně nikdy nevymění za nejistotu sedmdesátky, protože jeho táta je taky dělník a včas mu to rozmluvil.

REKLAMA

Jak tato modelová rodina řeší větší finanční cíle? Kdepak, aby do toho pustila někoho cizího! A když se objeví nějaká potřeba takového cíle, stačí přece obejít přepážky finančních domů, kterých je dostatek – že ano? Paní na poště a kamarádce z pojišťovny se určitě dá věřit, znají se přece s paní Opatrnou už léta. A ten pán z banky se vždy tak mile usmívá, jistě by nikomu neublížil.

Po zkušenostech s jedním prodejcem vysavačů, dvěma prodejci nádobí a čtyřmi vlezlými, jednobarevnými pojišťováky si rodina již nikdy do bytu nepustí nikoho podezřelého. Zvláště pokud ten výřečný muž objasňuje, že chce pomáhat finančním zájmům jeho rodiny. Pan Opatrný je již alergický na praktiky vychvalování úžasných produktů, prodávaných s divadelním představením již na první schůzce, s mohutnou podporou televizní reklamy.

Podvědomě je však spokojen, že jeho pojistku má dalších 960 tisíc šťastných spoluobčanů a ten tradičně mu známý ústav chrání jeho sny. Oba rodiče se cítí bezpečně pouze v případě, že usednou do kožených křesel místní banky obložené mramorem, aby si poslechli nejnovější nabídku jim přiděleného osobního bankovního poradce. Taktéž jihnou, když je osloví známé paní z pošty a z pojišťovny.

Ačkoliv ta rodina nemá ani ponětí o velikých penězích, které jí unikají mezi prsty, zcela typicky podvědomě odmítá tento stav poznat a následně mu i porozumět. Peníze jsou pro ni jen platidlem a je přesvědčena, že každodenní škudlení je ta nejlepší cesta k dostatku, kdyby taťka přišel o místo. Ve své nevědomosti je v podstatě šťastná.

Z takových rodin se rekrutuje – jaké překvapení – většina národa. Znalý čtenář jistě ví, že v této souvislosti platí řada dokázaných tvrzení o tom, že většina lidí není výrazně úspěšná, a proč tomu tak je. Jsme národem střádalů a nikoliv investorů.

A je tu skupina lidí, na které je třeba hledět s podezřením – jsou to podnikatelé a živnostníci. Většina lidí má v hlavě zapnutou autocenzuru cílů, takže nikdy nevyužije svůj skutečný potenciál být prospěšný co největšímu počtu lidí – a tedy stát se jedním z těch nemnoha výrazně úspěšných.

Celkové směřování české země bylo v posledních 55 letech značně levicové, až komunistické – není se tedy co divit, že tato rodina se nachází ve vlivu osob s naivním rovnostářským myšlením… slova jako peníze, podnikání, pojištění, poradce, fond či investice jsou podezřelá a mobilizují mysl rodičů k nejvyšší ostražitosti. Zvláště, pokud zazní z telefonu a z úst neznámého člověka.

Pravda, pan Opatrný občas něco zaslechne o inflaci a existenci kapitálového trhu a tuší, že nejbohatší Čech nezbohatl z osmihodinových pracovních směn, avšak jeho vlastní rodiče mu vštípili několik velmi důležitých limitů. Ten nejhlavnější z nich je, že i jeho rodina bude vděčná za to, že patří do šedivého průměru a nikdy z něj nevybočí. A dále to, že vychová své děti k zaměstnaneckému myšlení a naučí je být chudými, avšak čestnými a šťastnými.

Jeho paní zaměstná jen sebe samu. Pan Opatrný je smířen s tím, že v životě vydělá právě jen tolik peněz, kolik mu zašle jeho zaměstnavatel po srážkách z hrubé mzdy a bude mít na uhrazení nejnutnějších životních nákladů. Pan Opatrný věří v sociální spravedlnost podle rétoriky levicových stran. A netrápí jej, že výrazně úspěšní lidé jsou tvrdě trestáni za svou výjimečnost progresivními daněmi, přestože jeden z nich pro něj vytvořil pracovní místo.

REKLAMA

Možná z takové rodiny sám pocházíš, vážený čtenáři. A dost možná jsi začínající finanční poradce. Pojď, v dalším se na tuto rodinu podíváme očima otce.

Pan Opatrný právě spí a prožívá divný sen, ve kterém mu kdosi neznámý v telefonu slušnou a spisovnou češtinou sděluje, že by se mu rád osobně představil, neboť se zabývá optimálními cestami ke splnění všech finančních cílů rodiny. Ten neznámý je nějaký jiný, než obvykle. Asi to nebude obyčejný otrava, kterých pan Opatrný odbývá 5 měsíčně. Pana Opatrného něco neznámého uvnitř duše přimělo, aby ihned nezavěsil…

No prosím, tady Opatrný! Co potřebujete? Ano, je mi 35 let. Mojí ženě Miladě je 32 let a máme dvě děti. Co mi chcete? Proč se zajímáte o mou rodinu? Nehledal jsem vás, tak mi dejte pokoj! Cokoliv byste mi mohli nabídnout, mám doma už dvakrát. Děkuji za nabídku. Že nic nenabízíte? No ano, samozřejmě rušíte… spěchám, víte? Že se mám zamyslet? Na jaké téma? No tak dobře…

Říkáte, že asi mám plný šuplík smluv finančního charakteru s ústavy typu banka, pojišťovna, stavební spořitelna a penzijní fond? Nechápu, jak byste mi s tím mohl pomoct. Chcete snad za mě platit účty? No dobrá, jezdím autem, ano. Jezdím autem a povinné ručení mít musím.

Barák? Ten je nutno pojistit, co kdyby nám shořel! Domácnost také, co kdyby nás vykradli? Penzijní připojištění máme. Říkala to paní na poště, že nejlepší je platit měsíčně těch 1.500 Kč. Chceme do penze milion a jedeme jedničkou, víte? Cože? Jak to myslíte s tím že televize lže?

A životní pojištění? Jedině to nejlepší za tisíc měsíčně! Já i moje žena, jasně. Co jste to říkal? Zda to mám správně nastavené? No jasně, stále ještě na úraz! Podívejte, se mnou nic nedohodnete, ha – ha – ha! A jak mám věřit, že jste nezávislý? A zadarmo? No, jak vidíte, jen tak mě nepřesvědčíte.

Stavebko? No jasně, máme. Škoda, že náš Alík taky nemá rodné číslo, ha – ha – ha. V prosinci tam tu osmnáctku nalejeme a je to. Bydlíme ve vlastním domku, ale proč bysme nečerpali maximální počet státních příspěvků na podporu bydlení? Chata? Taky pojištěná. Podívejte, ztrácíte se mnou jen čas.

Co jste říkal? Přece snad jsem celý život pracoval a platil daně, tak snad dostanu důchod od státu, nebo ne? No jistě, neuteče na Bahamy jako ten Kožený. Heleďte se, já se stejně šedesátky nedožiju, tak proč bych s tím něco měl dělat? Ale vždyť už jsem říkal, že mám všechno dvakrát a do penze dostanu ten milion…

No a pak si to životní nastavím na spoření, to už budou děti větší – heleďte, mám snad taky rozum ne? Snad umím číst ne? Na co bych Vás potřeboval?

No dobře, mám i běžné účty a sejf v bance. Snad si nemyslíte, že Vám řeknu kolik tam mám? A co je komu do toho? Cenné papíry? Zase nějaká kupónovka? Děláte si legraci? Přece nebudu tolik riskovat! Aspoň nám zbyly ty bílý trička od Harvardu… Cože? Fond? S tím na mě nechoďte. Když už, tak přes pojišťovnu. Víte kolik znám okradených kamarádů? Ne ne ne, nezlobte se, čas nemám a určitě mít nebudu. Na shledanou!

Pan Opatrný se několikrát neklidně převalil a tím probudil i svou ženu. A hned potom otevřel oči a zamáčkl budík, který by jinak zazvonil už za dvě minuty. Je přesně 5:13 hodin. Pan Opatrný se dnes probouzí nějak rychleji. Krev ve spáncích buší, pan Opatrný si je už jist, že vítězně dobojoval tu slovní bitvu. Jen se malinko stydí, že snad přece nemusel tak rázně odbýt toho pána v telefonu … co kdyby nelhal? Snad pro nejasný pocit, že pro toho pána v bance i pro paní z pošty a z pojišťovny není více, než rodným číslem…

REKLAMA

Ale pryč se svědomím, za chvíli musí na autobus. Nastupuje neúprosná realita všedního dne, pana Opatrného čeká holení, ranní káva, cesta do práce a ranní směna. Pan Opatrný nedávno povýšil a je již předákem, má v mistrově kanceláři svůj stůl.

Hlavou mu proběhne sedm věcí, které je třeba dnes zařídit: Objednat se k očnímu lékaři, vyzvednout boty z opravny, vyfotit se na nový občanský průkaz, koupit dárky pro tchyni k narozeninám (brrr), zpracovat pro šéfa ty objednávky materiálu, zastavit se u bratra pro nějaké starší oděvy pro děti a rezervovat lístky na ples.

Ano. Klient se neprobudil zbrocen úzkostným potem, že ještě nezavolal nějakému nezávislému finančnímu poradci, aby využil jeho služeb, které si beztak povinně platí ve stávajících poplatcích jeho finančních smluv. Místo toho má příjemný pocit, jak zatočil s tím otravou ve snu a jen malinko, nepatrně se stydí…

Je 9:30 a v kanceláři pana Opatrného zazněl telefon. Na tomto místě je třeba postavit vysoký bytelný rozcestník.

Pokud na banální otázku, zda umíš telefonovat, reaguješ pobaveným úsměvem, neboj se, ono přituhne. Zeptám se Tě znovu. Umíš telefonovat s klientem? Že už se tolik nesměješ? A co když se zeptám, zda umíš telefonovat s novým, neznámým, potenciálním klientem? Mračíš se? Máš proč.

Budeš muset překonat několik vysokých zdí, ta první ti sebere nejvíce sil. Budeš muset překonat námitky osloveného, překvapeného a zaskočeného člověka. Bude hledat všechny možné důvody, proč schůzka být nemusí, není potřebná a on ji chce zamítnout nebo alespoň odložit o měsíc, protože právě odlétá do Austrálie, nebo na Mars (méně bystré osoby náhle pohřbívají polovinu příbuzenstva).

Vytáhne na Tebe všechny možné námitky, aby si udržel psychologickou převahu, aby si Tě vychutnal. Pokud nepřátelsky deklaruje, že na své záležitosti samozřejmě stačí sám, nebo má svou účetní které absolutně věří, nezalekni se. I on a ta účetní své životy prožívají v hlubokém neuvědomění si vlastní finanční neefektivity, protože si po večerech neporovnávají navzájem konkurenční finanční produkty, ale sledují televizi.

Pokud zavoláš typickému člověku z těch 10 milionů, kterým jsi stále ještě nestihl zavolat, pak je nutné, abys předcházející otázky zodpověděl kladně.

Aha, Ty si myslíš že to nebudeš muset umět? Že stačí aby to uměl kolega nebo nějaké call centrum a za měsíc už se Ti pohrnou doporučení? Ale to bys musel již po pár týdnech vztahu s klientem udělat něco, co jej zatlačí do rohu: položit před něj prázdný papír a požádat o 10 telefonních čísel. Garantuji Ti, že je to brzy. Tohle je praxe pojišťováků, kterými každý pohrdá.

Klient bude muset volit, zda z donucení napíše prvních pár čísel, která ho napadnou. Až odejdeš, preventivně tam všude zavolá a bude varovat, že to tak nemyslel a že Tě vlastně ještě nezná. Klient potřebuje čas a Ty jej chceš donutit, aby některé fáze vývoje tohoto vztahu přeskočil. Spontánní doporučení teprve přijdou… za několik měsíců či let. Bude to klient, kdo Ti pod nos položí popsaný papír.

Je to OK, můžu pokračovat? Po čtyřech minutách pan Opatrný pokládá telefon se slovy, že se tedy s Tebou přece jen sejde. Půjdeš tam především proto, abys vyléčil jeho nevědomost a zasloužil si jeho důvěru.

A na nějaké 4. až 6. schůzce Tě klient sám požádá o 10 i více náhradních smluv, pro celou jeho širší rodinu. Vyděláš spoustu peněz, ale poneseš tíhu odpovědnosti za jeho finanční zájmy. Tvůj i jeho zájem musí být citlivě vyvážen. Jinak by nešlo o etickou službu.

Znám mnoho kolegů poradců, kteří se přímo děsí pomyšlení, že by je někdo odmítl. Ale bez schůzky nebude klient a bez klienta nebude obchod. Bez obchodu nebude provize a tak se rozmysli, zda chceš prodloužit frontu na Úřadu práce, nebo se opravdu naučíš telefonovat. Pokud ano, tak jednou budeš jako já pokládat svým kolegům otázky: Umíte telefonovat? Ach promiňte, vím že je to banální otázka. A… co takhle s potenciálním klientem? Ale… bez tohoto umění nebudete mít dostatek klientů. Doma nebo v kanceláři se o Vašich příjmech nerozhoduje. MUSÍTE se dostat ke klientovi.

Pokračování zde.

Loading

Vstoupit do diskuze 221 komentářů

 


Související články

finanční poradenství 2020 trendy

Trendy, co čekají na finanční poradce v roce 2020

Finanční poradenství prošlo v posledních letech mnoha změnami. Regulace ČNB zamíchala trošku podmínkami a přidala nutnost složení odborných zkoušek, stejně tak i kontroly. Mění se i okolní prostředí, staré finanční produkty nefungují, více pozornosti získávají alternativní investice. Jak se bude vyvíjet poradenský svět v nové dekádě?

Text: Hana Bartušková

03. 01. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petr Pinos

  23 května, 2007

  Zkušenost s finančním poradcem z Vaší firmy Fitcentrum a.s. mě vedla k tomu, že se o Zkušenost s finančním poradcem z Vaší firmy Fitcentrum a.s. mě vedla k tomu, že se o rodinné finance starám sám. Nebudu jmenovat abych někoho neurazil, ale Váš poradce sice navrhl solidní finanční plán na základě kterého mi jsem uzavíral životní pojistku a stavební spoření, ale bohužel nebyl schopen tyto dvě smlouvy správně vyplnit. Jedna ze smluv se mi dokonce vrátila dvakrát. S opravou smluv příliš nespěchal a tak jsem díky jeho laxnímu přístupu téměř přišel o státní podporu za daný rok.
  Start se o finance není žádný zázrak, stačí troška selského rozumu a ochota a chuť věnovat tomu nějaký čas. Jsem přesvědčen o tom, že se o vaše peníze nepostará nikdo lépe než vy sami, protože jste si je vydělali vy a mají pro vás daleko větší hodnotu než pro finančního poradce pro kterého jste jen jeden s desítek klientů. Proto si dovolím upozornit na to, že finanční poradce nemusí být ideálním řešením pro každého.

  Odpovědět

 • hankamade

  23 května, 2007

  Vážený pane Pinosi,nejde nereagovat na váš příspěvek.Je škoda,že jste neuvedl jméno poradce Fincentra,který vám sestavil ,,solidní“ finanční plán-životní pojistku a stavební spoření.Nevím sice kolik vám je let,jaké požadavky jste měl na finančního poradce,ale vím jedno,Fincentrum se ubírá poněkud jinou cestou než je uzavřít stavebko a životku.O to ale nejde,pracuji ve finančnictví od roku 1990 a mohu říci,že se stále mám co učit,jezdím po seminářích,školeních,sleduji rozvíjející se finanční trh na internetu,čtu odbornou literaturu.Je to moje hlavní zaměstnání,přesto nemohu říci,že vše dokonale zvládám.Vy nám tvrdíte,že stačí trocha selského rozumu a chuť věnovat tomu nějaký čas.Tak na to nemohu říct jen,že lžete sám sobě.
  Asi by mělo platit staré,ale dobré pořekadlo: ,,ševče drž se svého kopyta“.
  A na závěr se vás chci jen zeptat ,,Fitcentrum“ je jen překlep nebo nevíte jak se to píše?

  Odpovědět

 • I. Balon

  23 května, 2007

  Vážený hankamade, nebo vážená hankamade? Škoda, že také neuvádíte své jméno.:-)

  Odpovědět

 • Vojta

  23 května, 2007

  Pane Hanzl, nadšeně Vám tleskám, nejen za nádhernou čtivou povídku nebo za zcela přesné vylíčení typického českého občana. Ale především za to, že těm začínajícím daváte naději, sílu a odvahu. Pokud jsou vaše produkty jen z půlky tak skvělé jako Váš postoj, pak šťastný každý, kdo se stane Vaším klientem.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Děkuji Vám, Vojto! Pracujte na sobě a vrcholek hory se přiblíží na dohled. Pak už zbývá jen maličkost: neustoupit. Nikdy se nevzdávejte. Co sám nepustíte, to Vám nikdo nevezme (Gaius Julius Caesar).

  Odpovědět

 • hana.madericova

  24 května, 2007

  Vážený pane Balone,omlouvám se,že jsem uvedla svůj mail,který není anonym,ale pouze zkrácené příjmení.Je to jak vidíte kratší,proto jej ráda používám.Pokud ještě někdy budu psát na tyto stránky,použiji ten dlouhý.Přeji vám pěkný den.Hanka Made

  Odpovědět

 • I. Balon

  24 května, 2007

  Ááááá, to jste Vy? Zdravím Vás, Hanko.:-))) Ta moje připomínka nebyla k Vašemu zkrácenému jménu, ale k tomu, že jste po panu Pinosovi jméno požadovala, a sama jste ho pak neuvedla (a podle této reakce je vidět, že jsem byl objektivní). Mrzelo by mě, kdybyste kvůli tomu přestala na tyto stránky chodit a psát. Jen pište a pište. Podle toho, co o Vás vím, jistě máte co říci. 🙂

  Odpovědět

 • Jirka

  23 května, 2007

  Tak tady bych si s Vámi dovolil nesouhlasit!
  Pominu-li rozdíl mezi poradci a pojišťováky tak mi nemohou nic nabídnout co bych nemohl já se selským:)) rozumem a trochou času zvládnout taky. Nechci tím snižovat Vaše znalosti z různých školení, ale já nepotřebuji školení typu „jak získat klienta“ nebo „vyplnění pěti stránkové smlouvy na pojištění XYZ“. Já si potřebuji rozmyslet čeho chci dosáhnout, za jak dlouho, co jsem pro to ochoten udělat a podstoupit a na závěr najít to kde toho dosáhnu a vybrat ten „nejlepší“ produkt. Když se doberu toho že potřebuji životní pojistku (samozřejmě pouze rizikovou, žádnou investičku) tak obejdu pojišťovací domy na internetu, tři nejlepší nabídky osobně proberu na pobočkách a potom uzavřeme obchod. To samé udělám s důchodovkou, povinným ručením, nemovitostí, peněžními fondy, dluhopisy a akciovými fondy či dokonce akciemi.
  Bohužel měl jsem v životě asi smůlu že jsem na začátku nepotkal poradce ale pojišťováka a tak jsem si svůj finanční plám musel uplácat sám a sám si ho i stále vylepšuji. Shánět teď nějakého poradce se mi zase už nechce, protože mi v zásadě asi odsouhlasí to co mám a převratnou novinku mi nepředvede. Nebo si myslíte že nemám pravdu a chce se Vám plýtvat svím časem na mě bez vidiny zisku?

  Odpovědět

 • Petr Pinos

  23 května, 2007

  Jirko, 100% s Vámi souhlasím.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Pane Černý, pravdu nemáte. Pracujete v jiné profesi, že? Pak nutně trpíte nedostatkem informací a souvislostí, to pak vede k tomu, že Vaše portfolio není optimální. Říkal jste důchodovku, že? Existuje obrovská propast mezi Vámi a skutečným profesionálem ve finančním porademnství., Na selský rozum hezky rychle zapomeňte. Právě na selský rozum hrají televizní reklamy „už Váš děda……. No vidíš, děti jsou ještě malé, takže stále na úraz – viď? … No a myslíte si, že dvojka by byla lepší?… No Vážně, fakt nekecám! Do pěti dnů!… Jsme holandští mistři v pojištění… znáte snad nějakou jinou hru, kde …..?“

  Pane černý, mám dva návrhy. A. Stanete se finanční poradcem, nebo B. Začnete mi věřit. Nebo jiným kolegům, co neustále pracují na své odbornosti. Jak je libo. „Máte to ve svých rukou“.

  Odpovědět

 • Petr Pinos

  23 května, 2007

  Vážený pane Hanzl,
  Proč bych si nemohl optimální portfolio sestavit sám, když si promyslím jaké výdaje a životní situace a kdy mně můžou potkat a co chci se svými financemi dosáhnout. Vyberu produkty, které se proto hodí a rizikem, které odpovídá mé povaze a dané situaci. Jedinou přidanou hodnotu finančního poradce vidím v tom, že mi ušetří čas. Souhlasíte?

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Zásadně nesouhlasím. Nemůžete mít tolik informací, jako profesionální finanční poradce, který má výsledky. Hovořím o někom, jichž je v republice řádově 500 lidí. My umíme v pojistných podmínkách číst mezi řádky a mnohem efektivněji než laik. Ty finanční ústavy se jen třesou na to, že nerozumíte zcela jejich češtině. Objektivně jste ztracen, pokud se řídíte jen selským rozumem. Na to samé existuje spoustu sazeb, různě drahých. Schopný a slušný poradce má i velmi dobrý přehled o společenských a neekonomických souvislostech. Naučí Vás myslet jinak a prokazatelně zvýší Vaši životní úroveň. Kdeže bydlíte? Já jsem z Duchcova.

  Odpovědět

 • Petr Pinos

  23 května, 2007

  Jsem z Brna. Máte zájem o klienta? 🙂

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Mám zájem. Záleží na Vašich příjmech, zda se mi vyplatí tam jezdit, když budete chtít třeba jen cestovní pojištění. Jistě chápete, že když si u Vás vydělám dvacet CZK, musím si na něčem jiném vydělat 5 tisíc CZK. Pokud bych to nevzal, určitě Vás předám do těch nejlepších možných rukou – někomu kdo je ještě lépe vybaven, než já.

  Odpovědět

 • Petr Pinos

  23 května, 2007

  Diky za nabidku, jestli mate opravdu zajem proberme po e-mailu moznosti s cim byste mi mohl pomoct. Uvidime co z toho vyplyne. Diky, preji hezky vecer.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 května, 2007

  OK. Očekávám ten mail.

 • I.balon

  23 května, 2007

  Dobrý den pane Pinosi, bohužel mnoho lidí si neuvědomuje hodnotu času. Přitom čas je jednou několika mála věcí na tomto světě, kterou si nemůžete koupit za peníze, byť byste jich měl miliardy.:-))) Čím více času ušetřím při získání nějaké hodnoty, kterou chci nebo potřebuji, tím přece lépe. Já jsem za 15 let v této branži potkal mnoho lidí, kteří si mysleli, že sestavení kvalitního finančního plánu je mnohem jednodušší, než třeba oprava el. řídící jednotky v autě, nebo oprava motoru v pračce. Když se mi porouchá motor v pračce, nechám ho vyměnit servisákem (kutilové to zvládnou i sami), ale určitě mě nenapadne, abych podomácku převíjel spálené vinutí. A lidé pro poradenství o penězích chodí po internetu, pobočkách závislých fin. institucí nebo do hospody za kamarádama.:-))) Jak píše pan Hanzl, změna myšlení, a nejen v tomto oboru, je u nás nutná, zatím však v nedohlednu.:-)))

  Odpovědět

 • Milo Havrann

  30 května, 2007

  Pane Hanzle!
  Necháte Vy někdy odpovědět i ostatní účastníky na příspěvek nebo jim budete pořád brát vítr z plachet? :- ))) (pakliže to někdo nepochopil, toto je trojitý smajlík.)
  Já Vás nechci nějak chválit ani se podbízet, chci jenom vyjádřit svůj názor: Vy kolikrát používáte takovou argumentaci, že buď se člověk rozesměje nebo se mu rozum zastaví. Ale řeknu Vám, že některé argumenty Vámi vyslovené docela s úspěchem používám u klientů. S chutí se zasmějí, pak úsměv slábne a nakonec se ozve špitnutí: „no jo, mámo ? no jo, táto, vždyť on má vlastně docela pravdu?“ Pane Hanzle, osobně si přeji, aby do Vás diskutéři častěji „prudili“, protože co člověk pochytí z Vaši „literární“ tvořivosti argumentů, to se nenaučí ani na nejlepším školení.
  Jinak Vám ale přeji poklidný život bez nepochopení a napadání.
  Hezký večer!
  MH

  Odpovědět

 • I.Balon

  23 května, 2007

  Dobrý den Jirko, pokud chcete postupovat Vámi popsaným způsobem, pak by se Vám rovnou vyplatilo stát se poradcem :-))), protože toto dělat po práci je dost náročné. Poradce totiž dělá pro klienta velmi podobnou službu, takže klient si může užívat volného času a požadované informace mu přinese profesionál. Ale jak myslíte. Nejen o tom psal Pavel Hanzl v článku.:-)))

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  23 května, 2007

  Jirko, máte samozřejmě pravdu, můžete si vše „uplácat“ sám. Já na druhou stranu razím heslo „Čas jsou peníze“, protože čas, kterých bych vynaložil běháním po pobočkách dokážu efektivněji zhodnotit, a to myslím i v penězích. A takových lidí je podle mě více.

  Takže přesto, že si své volné peníze spravuji aktivně sám, mám finačního poradce, se kterým řeším věci ohledně pojištění, spoření atd.
  Taky si vytipuji vhodné produtky, snažím se nastudovat „podrobnosti“, abych byl vědomostně vybaven, protože poradce je mě schopen nejlépe pomoci pouze v případě, že já sám dobře vím co chci a co očekávám. Navíc nemohu být schopen se orientovat v detailech jednotlivých produktů, takže to už pak konzultuji přímo s poradcem. Myslím, že poradci jsou informačně lépe vybaveni než přepážkoví pracovníci (alespoň já mám takovou zkušenost).

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Martin Drobný

  23 května, 2007

  chtěl bych mít všechny klienty jako jste Vy.. vztah klienta a poradce musí být partnerstvím, kde oba vědí co mu ten druhý může přinést a musí tam být důvěra.
  a s těmi přepážkáři máte pravdu, občas jsou jejich znalosti ubohé, někdy nevím, jestli jsou opravdu takové trubky, nebo to dělají z lenosti – neposkytnutí základních informací, naprosto zavádějící, někdy dokonce zcela nepravdivé údaje…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  23 května, 2007

  Jirko, s Vasim pohledem bych v zasade souhlasil. Ale zaroven castecne souhlasim (vyjimecne) i s Pavlem Hanzlem.

  Jsou totiz lide, kteri financim skutecne absolutne nerozumi, nevi, jaky je rozdil mezi hrubou a cistou mzdou, pri stavebnim sporeni si predstavuji, ze budou muset stavet dum a kdyz zminite slova jako akcie nebo komodity, tak premysli, jestli jste zmenil tema rozhovoru do oblasti fyziky nebo chemie. Vazne, to neni legrace. Je mnoho lidi, kteri vubec nemaji poneti o financnim trhu. A pro takove muze (nemusi) byt nejdulezitejsi pridanou hodnotou poradce jeho know-how.

  Pak jsou lide (asi jako Vy), kteri zakladum rozumi sami, detaily jsou schopni si dohledat take sami a v podstate jde ciste jen o cas. Vyuzitim poradce si plati predevsim usporu sveho casu. Nekdy muze jit o relativne kratky cas. Pokud vsak prijde na radu slozitejsi sluzba (v mem pripade treba sestaveni portfolia), pak byste vyhledavanim vsech „proc a jak“ stravil treba i nekolik mesicu.

  P.S. Neznam Vas, berte to pouze jako priklad. 😉

  Odpovědět

 • Jirka

  24 května, 2007

  Dovolil bych si Vám všem odpovědět v jednom příspěvku protože se mi zdá že Vaše protiargumentu jsou v podstatě podobné.
  * Ano existuje propastný rozdíl mezi mnou a skutečným profesionální finančním poradcem (Pavel Hanzl)
  * Nechci se stát finančním poradcem, protože se nerad někoho doprošuji a zásadně nepodlézám (I.Balon), kromě toho má součastná práce mě baví více:))). Neberte to jako urážku protože je až obdivuhodné co takový poradce dokáže vydržet od potencionálního zákazníka, a já bych to nepřekousl.
  * Co se týká stráveného času:
  – Dobrou pojistku (životní, nemovitostní, …), stavebko, důchodovku…. člověk neřeší každý den ba ani každý rok.
  – Jsem úchyl, mě to baví:)) někdo stráví volný čas čučením na fotbal a já čtením článků o financích. Je to koníček a koníček se přece nedá přepočítávat na peníze!!!
  – A investice (dluhopisy, akcie, …)? Nedisponuji tolika volnými finančními prostředky abych směry musel denně hlídat. Sleduji průběžný vývoj a nové trendy a cca jednou až dvakrát do roka provedu nákup.
  * Přiznávám že v době předinternetové bych byl namydlený :((
  No snad jsem Vás čistotou svých myšlenek přesvědčil:))

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  24 května, 2007

  Mne ano :-), Jirko. Jednou mi kolega finanční poradce řekl, že služeb finančního poradce by měli využívat jen ti, kteří to potřebují. Spoléhá na kritické myšlení svých klientů, a to je mi sympatické. Myslím, že Vy byste využil konzultace s finančním poradcem jen ve speciálním případě. Pak by ovšem taková konzultace měla být placená…

  Odpovědět

 • Krumlovský

  24 května, 2007

  Pane Jiří,
  pokud je Vaším koníčkem čtení článků o financích a jste schopen používat tzv. selský
  rozum, děláte dobře, že se o své finance staráte sám.
  Musel jsem se smát nad tvrzením pana Hanzla, že když nejste profesionál trpíte nedostatkem informací a Vaše portfolio není optimální.
  Finanční investice jsou zajímavý obor a já Vám přeji mnoho úspěchů.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 května, 2007

  Pane Krumlovský, co kdybyste odhalil obor, který Vám přináší chleba? Pokud jste poradce, asi nevíte co jste napsal. Selský rozum je na houby. Právě na tohle hynou finance většiny českých domácností.

  Odpovědět

 • Krumlovský

  24 května, 2007

  Pane Hanzl můj obor jsou finance, finanční poradce nejsem. Do této diskuse jsem vstoupil pouze proto, že jsem
  nesouhlasil s tvrzením, že se člověk pracující v jiném oboru než jsou finanční investice bez finančního poradce neobejde.
  Já tvrdím, že má velkou šanci uspět pokud bude mít o tuto činnost skutečný zájem a bude používat rozum. Už nepíši selský, protože si oba představujeme pod tímto pojmem úplně něco jiného.
  Samozřejmě vím, že naprostá většina lidí není schopná se dobře postarat o své finance sama. Z příspěvků pana Černého usuzuji, že do této většiny nepatří.
  Informace o těch souvislostech bych také uvítal.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  24 května, 2007

  Ono taky záleží na tom, co míníte tím „portfoliem“. Pokud jde třeba o investiční portfolio nebo o finanční prostředky určené pro aktivní trading, pak jednotlivec, který se aktivně zajímá o kapitálové trhy může mít navrch nad finančním poradcem a taky většinou má.
  Pokud se ale podíváme na portfolio ze širšího pohledu, tak já do něj zahrnuji kompletní správu financí, tj. od pojištění (životní, majetkové) přes spoření (i trader nemůže mít veškerý kapitál v trhu nebo tedy může, ale je to dost riziková záležitost) až po investice. A troufám si říci ze svého pohledu jako člověka, který se o finance jako celek zajímá již od r.1996, že pro jednotlivce je těžké vše obsáhnout. A věřte mi, že ničemu jinému se kromě zaměstnání již nevěnuji.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 května, 2007

  Pane Černý, rád bych Vám objasnil rozdíl mezi schopným finančním poradcem a prosebníky z pojišťoven a bank. Ten první muž se nedoprošuje a období podlézání, kterému jej učili kdesi v pojišťovně, má dávno za sebou, protože on je pánem situace. Mohl bych ihned jmenovat stejně dobré, nebo i lepší poradce, než jsem já sám a jen ve Fincentru jich je na desítky. Přesto jsem naprosto jiná liga, než tisíce kolegů, co se klepou strachy, aby si vydělali a nemuseli v tomhle oboru skončit. O mozku klienta vím všechno a Vy se to dozvíte z mých budoucích literárních poklesků na tomto webu.

  Netvrdím, že je až tak nutné se vymezovat osobně. Hovořil jsem o obecném poradci a pokud mě identifikujete s někým extra výjimečným, je mi to maximálně jen milé, leč zatím nepravdivé. Znám daleko úspěšnější kolegy. Snažil jsem se Vám naznačit, že dobrý poradce zná souvislosti, které Vy znát nemůžete. Rozhodně nikoho neprosí a klienti jej pokládají skoro za člena rodiny. Kromě toho, takový poradce svou práci miluje a věřte, že i já umím 15 oborů, jen mám od svého manažera zakázáno to říkat před klienty. Okamžitě jim blikne otázka: no, když umí 15 oborů, tak to asi nebude ve všem dobrý… proč bych mu měl věřit?

  Odpovědět

 • Jirka

  24 května, 2007

  Bohužel sám přiznáváte mojí pravdu: „Ten první muž se nedoprošuje a období podlézání, kterému jej učili kdesi v pojišťovně, má dávno za sebou“. Ano teď se již nedoprošuje, je brán svými klienty téměř za člena rodiny…, ale každý někdy začínal, nikdo ho neznal, nikdo ho nebral za člena rodiny. Začátky jsou těžké a !každý! si je musí projít. Někdo rychleji, někdo pomaleji. A to by mě právě nebavilo.
  Zajímali by mě ty souvislosti které neznám. Mohl byste alespoň naznačit?

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 května, 2007

  To se dost těžko vysvětluje. To co mně připadá rutinní, může být pro jiného novinka a obráceně. Jde o určitou zkušenost, každodenní styk s problematikou, co způsobuje, že je spousta věcí v kontextu. To jsou ty souvislosti a zdaleka ne jen ty finanční.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 května, 2007

  Začátky jsou takové, jaké máte učitele.

  Odpovědět

 • Adam Holý

  24 května, 2007

  Tady bych si dovolil nesouhlasit. Řekl bych, že učitel tu nezmůže všechno. Někdo se rozjíždí pomalu, někdo rychleji. Je to už na povaze, psychice, schopnostech poradce.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 května, 2007

  Spousta lidí má Adame předpoklady, být dobrým finančním poradcem. Z tohoto množství 97% lidí uplatní autocenzuru cílů a zdůvodní si, že se o to ani nepokusí, „protože přece začátky jsou vždy těžké, nač se tedy snažit?“. Dobrý učitel, manažer ty schopnosti dokáže rozvinout a hlavně, tomu člověku na příkladě předvede, že tajemství jsou ukrytá v psychice, v postojích, v (ne)sebevědomí adepta. Dobrý učitel dokáže to, že takový člověk vymění jistotu dvacítky za nejistotu sedmdesátky měsíčně. Je velmi příjemné, když to druhé číslo pak razantně roste. Chce to maličkost. Nevzdávat své cíle. Co sám nepustíte, to Vám nikdo nevezme. G.J. Caesar.

 • ss

  3 března, 2009

  Vážený pane,když to tady čtu,jaký jste opravdu „profík“směji se až brečím.To co jste zde napsal je vidět,že používáte opravdu jen selský rozum,dnes mají jak vy říkáte pojištovaci i finanční prupravu že vám sestaví váš plan mnohdy lepe,nez kdejaký fin.poradce.To že si to děláte sám,je tím že právě používáte selský rozum a že tomu nerozumíte.Neminím tady citovat těch blbostí co jste zde napsal,jako např.“žádné investičko“jenom rizikovou,měl jste asi na mysli urazovou,ale to je na vas.Píšete zde blbosti, a myslíte si,jak jste chytrý,vrat te se k soustruhu a tuhle práci něchte dělat profiky,nebo proděláte lidově „prdel“věřte mi.Nechte si raději poradit a nepište tady na netu kravoviny.

  Odpovědět

 • Petr Pinos

  23 května, 2007

  Dobrý den,
  omlouvám se za překlepy psal jsem hodně ve spěchu.

  Nejde nereagova na Vaši poslední otázku. Zajímalo by mne kolik klientů jste si svojí ironií už získal? Když tak jezdíte po těch seminářích už jste navštívil seminář jak jednat s klienty? Vím nejsem vaším klientem, ale kdybyste slušnou formou napsal argumenty pro jsem ochoten diskutovat.

  Odpovědět

 • StarejBrowser

  30 května, 2007

  Pane Hanzl podle mého názoru byste měl zůstat naprosto v klidu, protože tento fenomén (to handrkování se všech se všemi a nejlépe proti všem) je na angloamerických webech již velmi dobře znám a je také pojmenován – tzv. flame war. Její jedinou podstatnou charekteristikou je myslím dvojí 1) po čase většinou nikdo netuší, o co vlastně původně šlo 🙂 ale hlavně! 2) v drtivé většině případů z ní nevyjde najevo, kdo vlastně má pravdu či je v právu… pokud tedy vůbec, samozřejmě 🙂 takže shrnutí je toto – jak flame war jednou začne, nemá smysl v ní pokračovat… tak aspoň tvrdí amíci 🙂 přeju pevné nervy a hezký zbytek dne.

  Odpovědět

 • Dany

  23 května, 2007

  Ahoj Pavle. Vim, ze si umis velmi krasne hrat se slovy. Co mi vsak unika je duvod, proc nam tak barvite popisujes „klasickou“ rodinu. Z mojich zkusenosti s rodinami vim, ze mas absolutni pravdu. Ale proc nam ji zde zdelujes? Mas na tak vysokou zed nejaky zebrik, aby se dala lehceji prelezt? Jestli ano, tak sem s nim. Nebo jsi chtel jinym poradcum poradit, ze musi telefonovat? To snad vedi. Otazka je jak telefonovat. Jak nechat rozplynout odmitnuti, jak vytvorit zajem a jak nechat klienta, aby sam dosahoval po poradenstvi. Vis jak to udelat? Jestli ano, tak sem s tim. Pokud to kolegum neumis poradit, tak tvuj clanek je k nicemu a to bych nerad.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Milý Danny,
  Velmi mě překvapujete! Vy přece nejste finanční poradce. Jste velmi osobitý klient – selfmademan. Nežijete v této zemi a máte velmi zvláštní požadavky na zhodnocení Vašich investic. Nakupujete byty a pro své vedlejší investiční, problematické a vysoce spekulativní cíle očekáváte razantně nadstandardní výnosy, které skrývají obrovská systémová rizika. Vy žádného finančního poradce nepotřebujete, ač nejste pravý investor. Je to tím, že odmítáte standardní službu nezávislého finančního poradenství. Od pana Opatrného se v zásadě lišíte jen tím, že nechcete být zaměstnanec a o kapitálovém trhu víte více. Budete si muset projít všemi stresy, které takového sólistu nevyhnutelně čekají. Budete muset prodělat téměř kalhoty, než Vám některé věci dojdou.

  A telefonovat umím, to určitě. I když bych mohl jmenovat osobu z Fincentra, která to umí trochu jinak, možná i lépe, s jiným odstínem elegance. Ano, mám ten žebřík, protože ta první zeď je z poradcovy strany namazána vazelínou a nemůže spoléhat na to, že mu klient hodí lano. To spíše kotel vroucí smůly na hlavu. není to žebřík, není to vznášedlo, je to… ale o tom až později. Ale přesto právě teď uvolním malou část toho, kde je tajemství úspěchu: poradce se MUSÍ usmívat, ba musí vtipkovat a smát se na osobu na druhé straně drátu, i když se mu chce plakat. Myslím srdečně, téměř jako na divadle herci, kteří přitom používají bránici – nikoliv jako debil, uprchlík z uzavřeného psychiatrického oddělení. Musí jít o srdečnou komunikaci a poradce si musí udržet psychologickou převahu. Říkejme tomu pozitivní manipulace – klienta je třeba uvolnit a vzbudit jeho zájem, strach či ziskuchtivost – to jsou hlavní motory přeskupení jeho priorit. I když si před Vámi vychutnal desítky otravů z šedivého průměru, s Vámi se bude chtít sejít. A Vy jste ta jiná liga ne proto, že odborně ten průměr převyšujete. Je to Vaší schopností číst a ovládat klientovo myšlení.

  Samotné techniky telefonování vydají na samostatný článek. Vědom si toho, že celou poradenskou komunitu pozvednu k vyšší efektivitě tohoto bohulibého počínání, připravuji na toto téma samostatný článek. Naprosto nepochybuji, že mé zkušenosti pro tisíce poradců budou mít cenu milionů CZK – protože udělají více, násobně více nových obchodů, budou-li se mými zkušenostmi důsledně řídit. Když poradce není schopen překonat námitky klienta a vzbudit jeho zájem, projevuje tím svou neschopnost. Klient, tedy typický potenciální klient v podání pana Opatrného je jak nemocné dítě, které odmítá medicínu. Poradce je povinen vidinu medicíny osladit a přimět klienta ochutnat to, co je tradičně známé jako hořké. Je li poradce slušný člověk a je emočně i odborně dostatečně vybaven, nejpozději na třetí schůzce je již medicína opojně sladká. Zde je zázrak, užitek pro klienta, protože poradce jej smí obsloužit. Přesto trvám na tom, že ten užitek zatím je pouze relativní – poradce je povinen být mu příkladem a být bohatý. Poradce, který to nedokáže, projevuje svou neschopnost a de facto klienta propouští na trh, aby se jej tam ujal někdo jiný, třeba paní z pojišťovny, či pán z banky.

  Kromě toho, virtuální pan Opatrný brzy vstoupí na tuto scénu se svým životním pocitem a s názorem na svět finančníků a finančních poradců. Můžeme se těšit na článek s názvem Cesta do nitra poradcovy duše.

  Odpovědět

 • Dany

  23 května, 2007

  Pavle, musim se smat nad tim s jakou odvahou hodnotite mou osobu. Ma cesta Vam pripada problematicka, a myslite si,ze ocekavam nadstandartni vynosy s velkym rizikem. Chapu, ze Vam to tak muze pripadat, ale je to z meho pohledu nejspis tim, ze jste se nikdy ani v naznaku nezeptal jakym zpusobem dostavam sve investovane penize do 2-4 let zpet a dale to jede „samo“ a pritom nemovitosti stale vlastnim. Proto se vubec nedivim Vasemu zaujatemu a omezenemu pohledu na vec.

  P.S. Omlouvam se za tykani. Mel jsem za to, ze v mailech jsme si tykaly.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  OK, Danny. Tedy se ptám, jak? Pokud mě Vaše info v mailu přesvědčí, veřejně se Vám omluvím. Díky.

  Odpovědět

 • Dany

  23 května, 2007

  I kdyz Vam takto velmi lacino ukazi svou strategii, mail poslu. Pocitam taktez s tim, ze verejne, s davkou sarkasmu proberete tyto informace, tak jak jste to jiz drive udelal. Kdyz verejne neproberete, udelate mi radost a ukazete se v lepsim obraze nez v obraze, ktery zatim o vas mam. Zitra odjizdim do CR, takze budu mit nejaky cas vam ukazt mou strategii.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Danny, řekl jsem o Vás jen to, že nakupujete byty a to dělá každá uklízečka. A že tu nežijete. Nikdo netuší, kde žijete. Nepustím na web nic z Vašeho know – how. To veřejně slibuji.

  Odpovědět

 • Michal Kára

  23 května, 2007

  „naučí je být chudými, avšak čestnými a šťastnými.“

  Ja bych to trochu upravil na realitu: „nauci byt je chudymi, ale obcas si ‚prilepsit'“. Aneb kdo nekrade, okrada svou rodinu.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  23 května, 2007

  V tom článku je skryta hluboká pravda. Finanční poradce bez velmi dobrých obchodních schopností nepřežije. I finanční plán je zboží a je třeba jej umět prodat. Obchodní schopnosti jsou základem. Podle toho co prodáváme (zda produkty a nebo znalosti) jsme buď zprostředkovatelé a nebo poradci. Ve svém základu jsme ale všichni obchodníky, jen je třeba zákazníka pravdivě informovat co mu prodáváme a jak jsme za to placeni.

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  23 května, 2007

  Ano ano, to je mimochodem take jeden ze zaveru, ktery vyplyva ze situace popsane v editorialu. Naprosty souhlas. Jen ten zpusob marketingu se take odlisuje…

  Odpovědět

 • Martin Drobný

  23 května, 2007

  Pavle, zajímavý článek, který jsem na rozdíl od mnoha Vašich diskusních příspěvků přečetl celý. Ta realita, jak ji popisujete, se dost shoduje s mými zkušenostmi. Máte pravdu v tom, že poradce musí být i dobrý obchodník. Jenže při tom obchodničení spousta z nás zapomíná, že jsme tu pro klienta, stejně jako klienti občas zapomínají, co pro ně jejich poradce udělal.
  Jinak se ale musím zeptat: Jaký má tenhle článek smysl, co má ukázat? Že průměrný klient je trubka? Jaké informace má dát nám poradcům a/nebo zprostředkovatelům a co na to říkají klienti, kteří sem občas zabloudí?

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Martine, ta základní informace je v tom, že jako poradci musíme nejprve pochopit, co se odehrává v mozku člověka, který je zaskočen neznámým hlasem v telefonu. Vůbec nemusí platit, že klient je trubka (i když tomu tak ve většině příkladů ze života je, blbců je přece většina, to je notoricky známá pravda). Ovšem viděno relativníma očima to trubka zase nutně nemusí být, protože v prostředí, kde klient žije a pracuje může být uznávanou osobou. Vždyť přece nesveřepějšími odmítači schůzek jsou buď neúspěšní, sociálně slabí lidé z dělnických profesí, nebo naopak právě velmi úspěšní lidé, podnikatelé, umělci a tzv. VIP osoby, které každý otravuje. Všechny pojišťovny sní o tom, že takový člověk u nich udělá zaměstnanecký program pro jeho 300 zaměstnanců, 8.000 CZK ročně na hlavu do daňových nákladů, nejlépe s kapitálovkou a s tučným bonusem zpět pro podnikatele. Vzpomeňme na tučný kšeft ING pro České dráhy. Stejná situace je o penzijním fondu, kde se bavíme o 3% hrubé mzdy a o zpětných bonusech pro zaměstnavatele. Hádejme, chrání taková pojišťovna/penzijní fond sny těch klientů? Na tom lze stavět a posunout to dál k tomu, že pochopíme JAK a O ČEM má poradce s osobou na druhé straně drátu hovořit, aby schůzku dohodl. A bez schůzky…. odpověď je v článku. V kanceláři se o našich příjmech nerozhoduje.

  Odpovědět

 • Miroslav Hašpica

  23 května, 2007

  Zdravím vás pane Pinos,
  Četl jsem váš článek o tom jak si své finance obhospodařujete sám, vím že vás k tomu vedla negativní zkušenost s finančním poradcem, ale neházel bych proto finanční poradce do jednoho pytle. Určitě má fincentrum spoustu kvalitních lidí a vy jste bohužel zrovna narazil na někoho kdo prostě nebyl, to se bohužel stává. Na světě jsou dobří poradci a špatní poradci, stejně jako lékaři a proto že vám lékář jednou špatně určil diagnózu, se začnete léčit sám. Pokud jste se ještě nesetkal s kvalitním poradenstvím je jasné že na to máte takový názor, to mě mrzí.

  přeji vám hezký den

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  23 května, 2007

  Pane Hanzle, když jste TOP poradce a TOP spisovatel, jaktože ještě nejste také TOP Consultant?

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  23 května, 2007

  …misto v kancelari jeste mam 😉

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Děkuji za nabídku, ale myslel jsem, pane Kalvodo, že jste již zvládl čtení mateřského jazyka. Disponuji označením Top Consultant.

  Pokud jde o místo ve Vaší kanceláři, s díky odmítám. Rovněž disponuji vlastní kanceláří ve svém rodinném domě. Nevylučuji však, že zdvořilostní návštěvu společnosti TC uskutečním ještě v tomto roce – to víte, mám moc práce. Top poradci to tak mají. Nestačím psát ty životy, mám z toho brnění pravé ruky :-))

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  23 května, 2007

  (pro nezasvecene:) 🙂 byl to samozrejme vtip 🙂

  Odpovědět

 • Pavel hanzl

  23 května, 2007

  Ovšem. Brzy se stanu pánem všech zemí. F. :-))

  Odpovědět

 • čtenářka

  23 května, 2007

  Jsem klientkou Fincentra a článek pana Hanzla mne inspiroval k vyjádření poděkování Této poradenské firmě. Pro mne a moji rodinu bylo setkání s poradcem Fincentra velice přínosné. Děkuji za vypracování fin. plánu i servis, který je mi poskytován. Jen tak dál, otevřely jste mi dveře k finanční nezávislosti! Petra

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 května, 2007

  Já děkuji Vám! Mohla byste mi sdělit, z jakého jste města?

  Odpovědět

 • I.Balon

  23 května, 2007

  Vážená čtenářko, vaše pochvala nás těší. Ovšem zde je poněkud přehlédnutelná příslušnými osobami, včetně Vámi zmiňovaného Vašeho poradce. Vyjádřete, prosím, (pokud budete chtít) svou spokojenost i třeba adresnějším mailem řediteli divize Finančního poradenství, panu Michalovi Lánskému, na mail michal.lansky@fincentrum.com, včetně uvedení jména našeho Vašeho poradce. Zde uvedená Vaše reakce je pro nás důkazem, že se snažíme dělat svou práci kvalitně, byť je to dlouhodobý proces.

  Odpovědět

 • Vítek

  23 května, 2007

  Rovněž se připojuji ke chvále. Fincentrum jsem dosud znal pouze prostřednictvím svého finančního poradce, který u nás odvedl a odvádí vynikající práci. Díky němu jsme získali výhodné podmínky při financování bydlení, zároveň jsme začali investovat na stáří prostřednictvím nízkonákladových produktů. Díky i za tento finanční server, na který mne upozornil právě můj fin. poradce. Zdravím a přeji pevné nervy v diskusích s konkurenty, kteří vám nejspíš nesahají po kotníky. (Pár takových jsem už poznal a neměli u mne šanci!)

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  23 května, 2007

  Nechvalte nás tady tolik….. To se v Čechách neodpouští, ale i přesto jak již psal Ivo děkujeme 😉

  Odpovědět

 • Anonym

  23 května, 2007

  Pane Valachovič, mě přijde, že si z vás někdo dělá prdel.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 května, 2007

  Tohle tu nebudeme trpět. Žádám správce o vymazání. Fuj!

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  24 května, 2007

  Pane Hanzle, já myslím, že to nepodepsané není urážející – pravda, mohl ten člověk napsat místo prdel legraci, nicméně pravda také je, že Vítek, spokojený klient Fincentra se také nedá vlastně identifikvat (vždy je lepší, když lidé uvedou aspoň funkční email, pane Vítku, byť třeba na nick, když nechcete zveřejnit své jméno). Teď opravdu hodně lidí může pochybovat, že to bylo myšleno vážně. Tento názor ale už NENÍ fuj! 😉 Fuj je, že je to nepodepsané.

  Nicméně, stejně jako se v každé firmě vyskytují poradci nekvalitní, najdou se i vynikající. Je jasné, že takové poradce Fincentrum také má! Závěr: chvála sem patří a pochybnosti o ní také. Mažu jen věci, které urážejí a netýkají se tématu.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 května, 2007

  Pane Boučku, já toho snesu hodně a Vy to víte. Ale tohle je odborný server a vulgární výrazy tu nechci číst. Snesu ironii nejvyššího stupně, snesu jakoukoliv kritiku – ba často mě velmi obohacuje. Myslím si, že na podobné výrazy je spousta místa na lidových populárně – naučných finančních serverech. Pojďme toto prostředí, které je určeno zejména poradcům, kultivovat. Třeba tím, že se tu hovoří pokud možno spisovně a bez gramatických chyb. Pokud někoho chci poslat v ona místa, dokážu to elegantně a přímo drtivě. Nemám zapotřebí používat pokleslých výrazů. Pokud je někdo anonym, to se to útočí! Pokud to někdo nedokáže, ať počítá s vymazáním. Nezapomeňme, že bonitní vzdělaný klient nikdy nepřijme poradce, který nemá slušný styl oblékání a vystupování. Učme ty mladé kolegy, že cesta vede přes slušné způsoby.

  PS: Klidně je možné, že si ten někdo jen dělal legraci, když chválil Fincentrum. Je to pořád lepší, než kdyby se nad mým článkem někdo rozbrečel.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  24 května, 2007

  Škoda, že jste to takhle přesně nevyjádřil přímo pod toho anonyma. Z označení „tohle“ jednoznačně neplyne, že Vás uráží vulgárnost vyjádření. Jestliže někdo tu hlášku četl, může si pak myslet, že jsem Vaši výzvu vyslyšel z důvodu, že „stejně jako Vy“ nesouhlasím s názorem, že si taky možná ti chválící dělají legraci (jako nějakým jménem maskovaní potměšilci). Aha, cenzura, je to jasný, smazali to…

  Ano, mažu urážející a zároveň mimo téma diskuse mířící anonymní přispěvky. Na takové mne prosím upozorněte v emailu na redakce@investujeme.cz. Díky.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  24 května, 2007

  OK.

 • Petr Vaněk

  28 května, 2007

  Velmi hezky a elegantně jste v nedávném Vašem příspěvku napsal, že většina vašich klientů jsou trubky a blbci. Já si to myslím taky 🙂

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Tohle jem nenapsal, pane Vaňku. Napsal jsem o celém národě, že většina jeho občanů není výrazně úspěšná. Já si klienty vybírám a nemohu říci, že bych chtěl hloupé klienty. Ale Vy jste patrně myslel, že jen trubka a blbec může být mým klientem? Tak pozor, až Vás příště bude někdo z mých klientů operovat, léčit, nebo pomáhat Vaší paní při porodu – abyste to přežili.

 • Kamila

  25 května, 2007

  To nemá úroveň

  Odpovědět

 • Nox

  23 května, 2007

  Nezbyva nez pochvalit za presne vystizeni typickych lidi v tomto state. Jen mala drobnost:

  „naučí je být chudými, avšak čestnými a šťastnými.“ – podivejte se na par internetovych diskuzi jinde a pochopite, ze vetsina lidi stale remca, ikdyz maji v mnohem pravdu.

  Bohuzel zde neni zadna vyznamna sila, ktera by se snazila soucasny stav veci zmenit. Naopak se spis predhanime poctek hypotek, kreditnich karet a jinych dluhu. Pral bych si dozit se toho, aby vetsina lidi mela aspon zakladni financni vzdelani, aby se lidska civilizace mohla hnout dal. Dnes mam spis pocit, ze jsem myslenkove stale nekde na urovni stredoveku.

  Odpovědět

 • Lukas

  23 května, 2007

  Na uvod bych rad pochvalil velmi poutave napsany clanek, ktery presne vystihuje urcity archetyp ceske rodiny. Musim se ale priznat, ze po precteni zdejsich komentaru a reakci financnich poradcu zacinam byt mirne skepticky, protoze mi jejich sloh a celkove vyzneni velmi pripomina retoriku okrajovych nabozenskych hnuti pripadne podomnich prodejcu (nic ve zlem, ale onen prehnane pozitivni a sebevedomy pristup je opravdu pro urcitou cilovou skupinu vasich potencialnich klientu vice nez podezrely).

  Dam vam priklad – jsem ve veku kolem tricitky, kdy se zacinam rozhodovat co a jak provest se svymi penezi (zatim jsem je investoval pouze do kvalitniho zahranicniho MBA a musim rict, ze jejich navratnost byla prekvapive dobra). Pokud si budu financniho poradce vybirat, budou u me hrat nejvetsi roli osobni reference a „hard data“ s jeho vykonnosti. Zaroven si ale poradce „proklepnu“, jakym zpusobem se prezentuje a jako ma celkovou vizi. A k poradcum, kteri vystupuji podobne sebevedome a stoprocentne pozitivne jako sveho casu brokeri z Private Investors (kdo zazil, ten vi, o cem mluvim), budu pristupovat s krajni neduverou.

  Prosim, zamyslete se nad tim a prectete si obcas po sobe, co pisete… 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  23 května, 2007

  Jestli jste osobne zazil brokery z PI, pochybuju, ze je vam kolem tricitky a mate potrebu vybrat si poradce.

  Odpovědět

 • Lukas

  23 května, 2007

  No vidite, a preci zazil. Pravda, bylo mi devatenact a tech jednani dole na Vaclavaku jsem se ucastnil s majitelem firmy, pro kterou jsem tou dobou pracoval (cituji „mladej, pojd se mnou, at se neco naucis“). Bylo to poucne a usmevne zaroven, protoze zanedlouho bublina praskla a zbytek uz vsichni zname.

  To uz jsou jenom sentimentalni vzpominky na bezstarostna leta, kdy si clovek myslel, ze mu u nohou bude lezet cely svet. Ale to uz trochu odbihame od tematu diskuze…

  Odpovědět

 • Mario

  24 května, 2007

  A zažil jste Afin Brokers (nyní Capital Partners)? Jedná se o stejné lidi, stejnou firmu, jen kvůli odejmutí licence nedávno se museli přejmenovat. Tam toho optimismu mají ještě více. Klientské peníze se točí, poplatky rostou a klienti chudnou. Je to takové PI v menším, zpomalený film:-). Nebo spíše :(.
  Říká se tomu holandský styl. Jde o to prostě z těch lidí za každou cenu peníze dostat. Dále využívají lidské vlastnosti, že pokud se spálíte jednou, proč byste se nespálil podruhé. Skutečně to na určité procento lidí funguje. Bohužel, klienti co vydělávají jsou v naprosté menšině. Tvrdí vám, že obchodují, přitom musejí vystupovat pouze jako zprostředkovatelé, vůbec ničemu nerozumějí a nejsou zaměstnanci Capital Partners. To je co? A to jste ještě nezažili jak probíhají obchody. Klient vám podepíše příkazy dopředu a vy si už jen dosazujete čísla, obchodujete si (teda ne vy ale jeden z těch řezníků co sice třeba ani nemá licenci, ale byl v minulosti nejvíce bezpáteřní) a tím pádem i provize. Čím víc obchodů, tím víc provizí. A že klient prodělává? Neva, on vám to vysvětlí…

  A tak je to i u těch zprostředkovatelů¨:
  První typ: Chlap v padesáti je bez práce. Na inzerát nabízející velký peníze odpoví, přijde na „pohovor“, dostane jednodenní nalejvárnu a vyrazí shánět ovečky.
  Druhý typ: Člověk s ekonomickým vzděláním, který se neuchytil jinde, chytá příležiost u těchto zprostředkovatelů.
  Třetí typ: Myslí to vážně, chce to dělat s láskou, ale bez dlouholeté praxe bude prostě zajíček.

  Já osobně se pohybuju na kapitálových trzích necelých 10 let, ale pořád si připadám jako zajíček – Stovky jednání, naakvírovaných stovky milionů, několik korekcí.
  Jak si může připadat rychlokvaška v OVB s měsíční „praxí“?

  Odpovědět

 • Milena

  23 května, 2007

  Vážení, tento článek pouze potvrdil moji zkušenost s poradenskou firmou Fincentrum. Profesionalita, s již se mi věnuje moje poradkyně Fincentra, je příkladná. Již jsem měla negativní zkušenost s „poradci“ z OVB, AWD a Broker Consulting atd. Už jsem nad finančními poradci zlomila hůl. Naštěstí jsem před rokem narazila na odborníka, kterého můžu vřele doporučit každému známému.

  Odpovědět

 • Krumhanzlová

  24 května, 2007

  Mileno, to jste měla štěstí. Já mám svou poradkyni z AWD, s kterou jsem velmi spokojena. Nepamatuji se, že by se hanlivě vyjadřovala o konkurenci. Myslím si, že je to spíše o lidech a rozhodně je chyba odmítat kategoricky finanční poradenství. Těch produktů je na trhu už příliš moc. Společnost OVB ani Broker Consulting neznám. Kultura diskusního fóra na tomto serveru se mi vůbec nelíbí. Jeden pomlouvá druhého. Nerozumím tomu a myslím, že je to naposledy, co jsem zabrousila na tyto stránky.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  24 května, 2007

  Paní Krumhanzlová, mrzí mne, že jste zklamána a nechce se sem vrátit. I ty diskuse jsou totiž o lidech. Jak jsem odepsal před chvilkou panu Hanzlovi, myslím, že v každé firmě jsou poradci nekvalitní i vynikající. Je jasné, že velmi dobří poradci jsou jak v AWD, tak v OVB nebo Broker Consulting! Milena (tzv. podepsaný anonym, takže její chvála má menší váhu, než Vaše) měla myslím u těchto tří firem spíš smůlu, než štěstí u Fincentra.

  Máte nápad, jak kulturu zdejšího diskusního fóra pozvednout? Myslím, že zase tak moc se tady navzájem firmy nepomlouvají.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  24 května, 2007

  Ještě doplnění: zkoušel jsem Vám poslat emai, ale není funkční.

  Odpovědět

 • A. Navrátil

  25 května, 2007

  ..
  Chtelo by to napsat tak , aby bylo na kazde strance videt :
  PRAVIDLA DISKUSE a pak si najaka ta pravidla diskuse vymyslet a komu se to nepovede , nejake to nespravne slovo mu z prispevku vymazat a jeste lepe to slovo opravit na jine. Jestli by nemel pan moderator s tim prilis moc prace.
  1. Vsichni ucastnici diskuse by meli vsi silou ve svych prispevcich se starati o to , stati se ti nejlepsi kamaradi vsech tech ostatnich.
  2. Nikdo by nemel pochybovat o rozumu nebo normalnosti nekoho jineho.
  3. atd. atd.
  Napriklad pan Zachrdla se mne snazi drazdit , kdyz uz se nesnazi stati se muj kamarad , at se tedy se mnou nebavi a nereaguje na moje prispevky a pridá vsude smajlíky 🙂 🙂 🙂
  ..

  Odpovědět

 • simona

  24 května, 2007

  Bylo by docela fajn, kdyby pan finanční poradce Chytrý předložil také konkrétní návrh, který by rodině Opatrných udělal, včetně číselných údajů dokládajících, jak na tom Opatrní vydělají. Jízlivé komentáře na adresu konzervativních investorů moc důvěry nevzbuzují. 🙁

  Odpovědět

 • Anna Kopecká

  25 května, 2007

  Simonko, celý humbuk kolem finančního poradenství je o tom, aby si páni Chytráci namastili kapsu na úkor pana Opatrného. A ještě ho shazují, protože je Opatrný a ne Chytrý (jako my). Pokud si někdo neváží peněz a má jich nadbytek, ať je tedy věnuje Chytrákům za pouhé nakrmení uší. Pokud ale jste zvyklá tvrdě pracovat, aby jste uživila sebe a rodinu, nebude vám na obtíž zjistit si potřebné informace a naučit se starat o své peníze sama. Není to zase tak složité.

  S pozdravem A.K.

  Odpovědět

 • Anna Kopecká

  25 května, 2007

  Ještě malá technická. Pokud se starám o své peníze sama a udělám chybu, tvrdě za ni zaplatím. Pokud nepojistím barák a on shoří, mám smůlu. Když investuji do Helvagu a někdo ho vytuneluje, mám smůlu.
  V případě, že chci těmto chybám předejít, oslovím finančního poradce. Od něj ale čekám, že kromě bakšiše převezme i odpovědnost za chyby a ztráty na mém majetku.
  Proto je důležitá smlouva mezi poradcem a klientem, ve které bude tato odpovědnost jasně vymezena.

  S pozdravem A.K.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 května, 2007

  Vážená paní Kopecká!
  Ani v USA poradce nenese odpovědnost za to, že akcie klienta právě poklesly a pokud by je prodal, mohl by realizovat ztrátu části svého majetku. Právě tak poradce nemůže tušit, kdy teroristé opět udeří a akcie spadnou. Pokud mě identifikujete s panem poradcem Chytrým, musím Vám poděkovat i přesto, že to vnímáte jízlivě. Pan Opatrný se brzy vrátí a pan Chytrý vysvětlí, jak mu pomohl. Pokud cítíte, že cílem článku bylo vysmát se panu Opatrnému a docílit toho aby opatrný nebyl a připravit jej o vydělané peníze, rovněž musím poznamenat, že se mýlíte. Ten článek je určen poradcům, aby se naučili překonat námitky a směli pánům Opatrným pomoci. Děláme to denně. Asi nejste finanční poradkyně a vše vymýšlíte doma v kuchyni, že? Používáte selský rozum a „není to zase tak těžké, když se tomu trochu věnujete“? Právě tohle si přejí finanční ústavy. Utaháte se jejich nabídkou a nesrozumitelnou právnickou češtinou natolik, že už toho budete mít plné zuby a něčemu nakonec stejně podlehnete. Nejlépe rovnou nějakému balíčku služeb, že? Jste jen mírně poučený laik, zástupce bezmocného lidu. A proti Vám stojí po zuby ozbrojené přepážky finančních ústavů, nebo ještě hrozivěji ozbrojené zástupy jednobarevných obchodních sítí. Pokud nedovolíte, aby Vás bránil nějaký alespoň relativně nezávislý poradce – husita s vozovou hradbou, nemáte naději. Tedy Vaše finance. Přeji krásný den! PS: Díky, že jste také chytrá – blbců je děsivá většina.

  Odpovědět

 • Zdenál

  25 května, 2007

  Dobrý den, přesně řečeno…..

  Odpovědět

 • Simona

  25 května, 2007

  Upřímně se těším se na další zjevení pana Chytrého s palcátem. V uších mi přitom zní nadčasová věta z Divadla Járy Cimrmana, kterou dotyčný blanický rytíř reagoval na všechno, čemu nerozuměl. „Napiš vozová hradba!“;-D

  Odpovědět

 • Zdenál

  25 května, 2007

  A s čím vlastně nesouhlasíte ? Odmyslete si teď,jestli je pan Hanzl Vám osobně sympatický nebo není a zkuste se soustředit na podstatu. Ono opravdu je strašná spousta lidí jako v článku pan Opatrný. Ano – poradci jsou dobří i špatní – tak jak to bývá v životě ve všech profesích. Už jste se někdy vůbec s nějakým setkala ? A byl to poradce nebo zprostředkovatel-prodejce ? Že vy budete nakonec taková paní Opatrná ? … 😉 Uvažuji o Dynamiku – jaký je na něj Vás názor jako člověka který se o své peníze stará sám a zajímá se o různá řešení ? Mám do toho jít ? Nechce se mi platit nějakému poradci za zhodnocení faktu …. A je fakt, že lidi to prý dost berou. Díky ….. 🙂

  Odpovědět

 • Simona

  26 května, 2007

  Ale já s tím souhlasím. Naopak, nezávislé finanční poradenství mě oslovuje a docela vážně o něm uvažuji jako o oblasti, kam bych v perspektivě tří let ráda zamířila. O to více mě zajímá takováto case study. Možná mi to nebudete věřit, ale já se fakt těším na to, co pan Hanzl vymyslí. Už jen proto, abych to porovnala se svým případným návrhem řešení. A že mu říkám pan Chytrý? Za tu rodinu Opatrných si to zaslouží :-))).

  Odpovědět

 • Zdenál

  26 května, 2007

  Tak jsem to pochopil opačně 😉 Nečekejte ale, že sem na net někdo vyvěsí nějaké doporučení řešení u klienta notabene ještě s konkrétními institucemi. Tenhle článek ale myslím, dobře vystihl formy prvotní komunikace a reakce většiny oslovených lidí, včetně zvolacích vět apod.

  Odpovědět

 • simona

  26 května, 2007

  Pokud jde po zveřejnění navrhovaného řešení – myslím si, že by to mělo smysl. Jsem přesvědčena, že situace každé rodiny Opatrných je natolik specifická, že optimální řešení jednoho konkrétního (třeba fiktivního) případu nelze použít jako návod, ale pouze jak přesvědčivou propagaci své práce. Ostatně v jedné z loňských příloh magazínu Reflex takovéto studie uveřejněny byly (včetně odkazu na server investujeme.cz).
  PS: s tím Dynamikem si děláte srandu, že? :-)))

 • Zdenál

  26 května, 2007

  Otázka jak to pojmout . Lze možná čekat obecný návod, které oblasti nutno řešit a zejména v jaké posloupnosti kroků. Jinak souhlas – nešlo by to brát jako návod, pak je ale otázka nakolik by to mělo vypovídací schopnost. U klientů se totiž liší výchozí pozice – co měli před kontaktem s poradcem už sjednáno, jak jsou ve smlouvách daleko apod. to je právě ta specifičnost. To do článku těžko nějak vměstnat podrobněji …

  Ad PS: Ano, odhalila jste mne …. 😉 Ale vemte si, kolik lidí to takto uzavírá v dobré vůli…. Aspoň, že už existuje investiční verze, když už nic ….

 • Pacel Hanzl

  26 května, 2007

  Vážená Simono, máte u mě významné plus. Budu se rodině Opatrných věnovat poněkud více, než jsem původně zamýšlel. Váš nápad je docela dobrý (v mailu mi prosím sdělte výši honoráře, dle Vašeho uvážení a číslo Vašeho konta). Pan Opatrný ze zástupce čestné a šťastné, avšak opatrné chudnoucí či finančně stagnující většiny národa budiž v mém miniseriálu o duši klienta přetvořen v sebevědomého občana, který je v péči pana Chytrého již 6 měsíců. Pán z banky posléze již nestačí na sofistikované dotazy pana Opatrného a ze zdravotních důvodů je uklizen do lázní. Paní z pojišťovny vrátila tučnou provizi za Dynamika, ale po prvotním pláči – protože má nenulový růstový potenciál – přemýšlí, že se stane nezávislou finanční poradkyní, proto paní Opatrnou požádá o telefonní číslo na pana Chytrého. Paní na poště nedostala prémie, protože po vzoru paní Opatrné více jejích klientů již nejezdí jedničkou. Na rozdíl od paní z pojišťovny je paní z pošty více zasažena zaměstnaneckým myšlením a tak výstupem této situace bude jen její tesklivé rozjímání nad tím, zda se přece jen raději výhradně ujme balíkové služby, která jí byla nabídnuta firmou České dráhy. Paní Opatrné totiž brzy svitlo, že do penze jí nebude stačit milión a kromě toho tu jsou penzijní fondy, které mají nižší náklady na správu aktiv. Pan Opatrný si časem vyslouží označení Rozvážný a možná i Moudrý. Stane se postrachem přepážkových preacovníků, jejich zpoceným nočním snem. Ale To už pan Chytrý bude rentiérem a své klienty bude obsluhovat pro radost a pocit odpovědnosti – nikoliv pro nutnost vydělávat si na chléb v tomto slzavém údolí, zvaném planeta Země.

  Tedy, pan Opatrný je dnes investiční pulec a byl panem Chytrým poučen o tom, že dravou rybou se stane nejdříve za pár let. Do té doby potřebuje ochránce, žraloka v podání pana Chytrého. Pan Opatrný s úžasem nahlédl, že kapitálový trh není perpetum mobile a proto může vydělávat jen tehdy, když někdo jiný současně prodělá – a mezi nimi je jen drobný rozdíl, informační asymetrie.

  Pan Chytrý ovšem netouží po tom, aby se ze všech pánů Opatrných stali finanční poradci, protože někdo přece musí dělat strojního dělníka či pekaře, aby si pan Chytrý mohl koupit motor do auta, nebo housky. Úplně mu stačí, když jeho klient rozdýchá, že se mu i přes ty drsné poplatky v IŽP vyplatí plnit uložené domácí úkoly a porozumí základním společenským a finančním souvislostem, které se jej – tedy jeho již zdaněných prostředků – bytostně týkají. A propos: pan Chytrý tu není proto, aby machroval před klienty či poradci. Právě tak platí, že pan Opatrný se někdy brzy dostane i k nejzajímavějším nízkonákladovým finančním produktům.

  Pan Chytrý si prošel marasmem, zoufalstvím i dlouho neléčenou frustrací z nepochopení jeho manažerů, proč lidé najednou už nezvedají telefon a nechtějí skvělá kapitálová životní pojištění od dcery největší pojišťovny světa, která disponuje úžasným nejvyšším superbezpečným ratingem AAA od Standard & Poor’s. Pan chytrý nebyl dobrý obchodník a rýpal do pojistných vzorců natolik, že sice vyráběl variantní řešení a daňové appendy v Excelu, ale jeho úsilí se na straně chlebodárce setkávalo jen s chladným mlčením. Je tedy logické, že poté divergoval k makléři. Ale to už je jiný příběh. Dnes pan Chytrý může skutečně pomáhat klientům. A chce pomáhat i poradcům – tak jako Vám, Simono. PS: nečekejte 3 roky. Budete mít zbytečně jeden těžký syndrom. Celou mysl Vám zasáhne syndrom myčky. Bude trvat několik let – to už budete moje kolegyně – a stále se budete v noci probouzet hrůzou – při vzpomínce na to, že jste někdy mohla nebýt finanční poradkyně, samozřejmě zastupující společnost Fincentrum.

 • Karel Jaroš

  26 května, 2007

  Hrůza pane Hanzl, jak vy formulujete věty. Co jste vystudoval? Nějakou lingvistiku? Měl byste své příspěvky formulovat jednodušeji, protože se z toho stává nekonečná telenovela, kterou nikoho nebaví číst!

 • Pavel Hanzl

  26 května, 2007

  Pane Jaroši, ve vší úctě, nejste zástupcem většinového čtenáře, který čte mé texty. Mám signály, že poradci přímo hltají mé postřehy ze života poradce.

 • Karel Jaroš

  26 května, 2007

  Neměl byste si být sebou tak jistý. Vy totiž negativný signály přehlížíte.

 • Pavel Hanzl

  27 května, 2007

  Finanční poradce má být bohatý, odborně zdatný a sebejistý. To je něco jako malá násobilka finančního poradenství. S vnitřní pokorou, kterou jste měl patrně na mysli, to samozřejmě také souvisí. Poradce má především radit a bez sebeúcty a sebevědomí by mu to nikdo nevěřil. Poradce musí být i obchodník, jinak by se neuživil. Poradce má povinnost pro svého klienta existovat stále a být mu téměř zcela a vždy k dispozici, skoro jako autorita jménem Bůh. Není to symbióza savce a vši (jak mě kdosi dnes nevybíravě nazval), ale partnerství klienta a jeho finančního lékaře.

  Milý nesouhlasící kliente, potřebuješ zkušeného finančního poradce. Potřebuješ ho dlouhodobě v čase. Je to objektivně nutné, protože už nežiješ v ekonomice všeobecného nedostatku, ale v ekonomice obrovské nabídky a tedy v systému založeném na tvorbě kapitálu. Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš tu o tom se mnou vést spory, ale to je tak všechno, co proti této pravdě můžeš dělat. Takto by to řekl i můj oblíbenec Jára Cimrman. Pokud Tvá šedá hmota mozková není jen balastní výplní lebeční kosti, brzy to pochopíš. Mé telefonní číslo, nebo číslo na zdatné kolegy z konkurečních firem najdeš v rubrice Kdo je kdo.

 • Karel Jaroš

  27 května, 2007

  Opět ta samá „písnička“ dokola! Přijde mi jako kdybyste pracoval podle nějaké Vaší napsané učebnice a neodstoupil na ní ani na vteřinu. Vy si bohužel myslíte, že jste všemocný, že Vás mají klienti za Boha, ale to je právě ta Vaše chyba. Máte svojí pravdu a stojíte pevně za ní, i když tajně v koutku duše tušíte, že nejspíš zcela pravdu nemáte!!

 • Pavel Hanzl

  27 května, 2007

  Pane Jaroši, jste blízko pravdě. Velcí muži historie psali dějiny a psali též učebnice. Ale všemocný opravdu nejsem, protože stále mám před očima mnohem úspěšnější vzory. Připouštím, že nemusím mít ve všem pravdu. Ale jsem tady proto, abych se něco naučil a aby se mnozí mohli něco naučit ode mne, protože cokoliv kdy jsem napsal, bylo z vlastní zkušenosti. Mnozí konkurenti jsou ve fázi svého profesního vývoje, kterou znám velmi dobře, měl jsem podobné názory. Přišel jsem o spoustu klientů jen proto, že jsem byl více technik a puntičkář – optimalista klientova zisku, než obchodník. Ano, měl jsem i to otřískané auto domácí provenience a tesilové kalhoty. Ale už se nenechávám urážet – klienti ani nemají šanci na to pomyslet. Vidí ve mně to co potřebují a to je správně. Kromě toho, tady publikuji také proto, aby si o mně mohli přečíst kdykoliv cokoliv a mohli to konfrontovat s konkurencí. Moji klienti jsou těmi pravými arbitry, protože oni vidí mou práci zblízka. Ano, pro mé klienty jsem někdo velmi blízký bohu, protože vidí, že pro ně skutečně naplno pracuji. Lidská mysl potřebuje mít nějaké jistoty, nějaké autority, které nezklamou. Kdepak pracujete, pane Jaroši? Jste kolega z makléřské firmy?

 • Pavel Hanzl

  27 května, 2007

  Jen dodávám, že ta pravda co si za ní tak tvrdě stojím není jenom moje. Je i Vaše, jako každého, protože je objektivní, tedy nezávislá na názorech poradců a také i klientů – i když pro ně může jít o nečitelné věci, protože většina je finančně (ne z vlastní viny) negramotná. Jen Vy nesouhlasíte s tím, že se Vás týká taky a odmítáte se jí řídit. Nikoho nenutím, aby mě kopíroval. Pokud ano, bude to jen ku prospěchu jich samých, dále klientů a celého tohoto oboru, protože já dopodrobna klientům rozkrývám poplatky, které již dnes platí a které platit budou v náhradních či nových produktech a proč. Je to můj způsob práce a jde o etický obchod, protože já odvádím adekvátní službu a to v čase. Může to o sobě veřejně říci každý konkurenční kolega, který si tu hraje na etického poradce? Kdokoliv ze čtenářů je na těžkém omylu, pokud mi chce přišít označení střelec či bouchač. Každý má právo prožít si důsledky svých omylů až do trpkého zjištění, že šlo o slepou vývojovou větev jeho života. Právě tak respektuji, že konkurenční poradci – a řady z nich si velmi vážím – mají jiné učebnice. Nejsem zase až tak velký altruista, abych jim přál to, co sobě samému – chci být úspěšnější a vyhledávanější než oni. Každý si svou učebnici musí napsat sám. Nikdo za Vás ty peníze nevydělá. Jde jen o to, zda jste slušný a poznal jste ty pravdy, o kterých píšu. Ovšem je i pravda, že mnoho bohatých poradců slušných není. Mezi takové patřit nechci. Stačí Vám to?

 • Vit Kalvoda

  27 května, 2007

  Pane Hanzle, ve Vašem postulátu o vlastnostech finančního poradce upravuji jediné: finanční poradce musí být „dostatečně finančně zajištěn“. Proč ne bohatý?

  Peníze klienta a peníze poradce jsou jeden uzavřený systém a pokud je poradce bohatý, zaplatil to klient. PŘÍLIŠ bohatý poradce tedy implikuje PŘÍLIŠ drahou službu. Do jisté míry kvalita finančních služeb skutečně může souviset s tím, jak dobře je placený ten, který tuto službu dělá a rozhodně by se poradce neměl potýkat s existenčními problémy, musí mít své portfolio sám dobře vyřešeno a mít dostatečný, ideálně mírně nadprůměrný příjem.

  Jakmile je poradce příliš bohatý, nevěřte mu!!! Tedy pokud ke své pozici nedospěl 1) velmi významnou klientelou 2) dlouholetým úsilím 3) výjimečnými osobními a mravními kvalitami. (možná je zde ještě nějaké 4) atd. ale neuvědomuji si…)

  Pokud je poradce dokonce rapidně zbohatlý, je to signál, který má u klienta vzbudit maximální ostražitost, bdělost, opatrnost až nedůvěřivost.

 • Pavel Zachrdla

  27 května, 2007

  Ano, naprostý souhlas. Navíc velmi příjemné zjištění, že mladí a moudrost se vzájemně nevylučují. Blahopřeji, pane kolego :-).

 • Vit Kalvoda

  27 května, 2007

  Ó, děkuji za kompliment, od Vás, pane Zachrdlo, skutečně potěší :-).

 • Martin Bouček

  27 května, 2007

  Pane Hanzle, s tou „malou násobilkou finančního poradenství“, jako s premisou osobně nesouhlasím. Být odborně zdatný a sebejistý jsou příznaky kvality, ale bohatství jako takové nikoliv. Nerad vedle sebe kladu kategorie z jiných oblastí, abych je pak vydával za jednu rovnocennou množinu.

  Odborná zdatnost, sebejistota, stejně jako mravnost, pravdomluvnost, ale i obchodní dovednost, patří mezi předpoklady pro dobrého finančního poradce/zprostředkovatele. Bohatství je případným možným důsledkem oněch předpokladů. U finančního poradce bych nečekal dech beroucí bohatsví, jako spíš splnění nebo jeho blízkost jeho vlastním finančním cílům. U nováčků pak jasnou a nastoupenou vlastní cestu k těmto osobním cílům.

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Malá násobilka má pokračování. Ale jsem kritizován za dlouhé příspěvky. Pane Boučku, mnozí čtenáři neunesli, že je převyšuji. Jse znechucen a odmlčím se, protože tady ztrácím čas.

 • Pavel Zachrdla

  28 května, 2007

  Takové prohlášení zde před Vámi již pár zhrzených proneslo (a nyní sem přispívají coby anonymové ;-). Věřím, že jste silnější nátura :-).

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Pane Zachrdlo, já se nikoho nebojím. A odmlčím se tak maximálně na den. Díky za Vaši podporu. Pokud příště něco budu vysvětlovat a nebude to úplné, budu odsuzován za nekonečnou telenovelu. Bude-li to krátké, vyrojí se hrdinové anonymové s urážkami. Připojí se kolegové z konkurenčních firem, kteří mě budou tajat za slovíčka, která v mém textu chyběla. Co byste mi poradil? Vidím, že tu nechcete přijít o někoho jako jsem já. Díky :-))

 • Pavel Zachrdla

  28 května, 2007

  Piště dál, ale buďte stručný a věcný (tedy v rámci svým možností :-). V mnohém s Vámi nesouhlasím, ale takový je život a pluralita názorů je prospěšná.

 • K.

  27 května, 2007

  Pane Hanzle, děláte ostudu finančnímu poradenství. Stavíte na hlavu vše, co se tady v prvních měsících konstatovalo. A ostatní vám ještě tleskají. Jste velmi otevřený a nic nepředstíráte. Nedoporučujete klientům nejefektivnější možné řešení, ale naučil jste se prodat KOMPROMIS. Vaším cílem je ZBOHATNOUT. Manipulujete klienty pro jejich i vaše dobro. Za svůj přínos chcete být dobře zaplacen… To jen cituji vaše komentáře. A nyní můj názor: Kdybych se měl rozhodovat, jesli půjdu pro radu do banky nebo k panu Hanzlovi, jednoznačně zvolím BANKU.

 • Martin Bouček

  27 května, 2007

  Kterou BANKU byste pane K. zvolil? 🙂

 • Pavel Zachrdla

  28 května, 2007

  Nedá mi to, abych se pana Hanzla nezastal. Ano, mezi těmi co zde diskutuji, pan Hanzl působí jako ziskuchtivý obchodník. Když se však podíváme na celé spektrum těch, co se za finanční poradce vydávají, pak musíme konstatovat, že pan Hanzl se nachází někde v první třetině. Velká většina „poradců“ rovněž chce zbohatnout, ale na rozdíl od pana Hanzla jdou a za tímto cílem mnohem brutálnějším způsobem a žádné kompromisy nedělají.
  Myslím, že je to hodně o úhlu pohledu. S názory pana Hanzla nesouhlasím. Na druhé straně si myslím, že tak příkré odsouzení si nezaslouží. Navíc hodnotím jeho odvahu se pod tyto názory podepsat. V tomto je, ve své kategorii, zcela unikátní. Tuto odvahu nemá ani většina jeho kritiků. Kázat anonymně morálku je velmi lehké. Kolik z nás ale může říct, že jsme lepší a dokáže se pod to i podepsat, aby to bylo kontrolovatelné?

 • K.

  28 května, 2007

  Pane Zachrdlo, souhlasím s vaším komentářem, avšak sebeprezentaci pana Hanzla nepovažuji za odvážnou. Pan Hanzl si dělá reklamu a dělá to tak nezadržitelně a nekompromisně, že už se jeho názory staly jaksi ze zvyku akceptovatelné pro většinu přítomných. Ovlivňuje to vnímání dalších poradců, a to je špatně. Pan Hanzl je dnes nejviditelnějším mužem tohoto portálu. Jeho filozofie je přitom v příkrém rozporu se zásadami poctivého, kvalitního finančního poradenství, jak zde bylo deklarováno.

 • Pavel Zachrdla

  28 května, 2007

  A co Vám brání, abyste byl nejviditelnějším Vy? Vždyť prezentovat kvalitu a poctivost by mělo být mnohem snadnější :-). Já bych Vás, zcela jistě podpořil (tedy za předpokladu, že byste se podepsal ;-).

 • K.

  28 května, 2007

  Pánové, jako K. publikuji již roky na různých finančních serverech. Je to dostatečně unikátní identifikace. Uvádím soukr. mail, snad tím odvedu vaši pozornost od hodnocení mé anonymity k jádru vyjádřené myšlenky.

 • Pavel Zachrdla

  28 května, 2007

  Není podstatné co říkáte (publikujete), ale jak Vy sám pracujete. Vaše jméno není mezi pojišťovacími ani investičními zprostředkovateli. Jste tedy fee only poradce? Asi ne, protože nejste ani OSVČ. Nebo dělám při Vaší identifikaci někde chybu? A nyní k té myšlence: popište nám Vaše poradenství, můžeme o něm diskutovat a i Vy se zviditelníte.

 • K.

  28 května, 2007

  Ano, chyba je v samotném zadání – nejsem finanční poradce.

 • Pavel Zachrdla

  28 května, 2007

  Tak to jsem rád, že „ostuda“, kterou pan Hanzl dle Vás dělá naší profesi, se Vás netýká ;-). Přeji pěkný den.

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Pan K je tragéd. Typický český šťoural, co rád okopává kotníky. Pan K je koště někde v pojišťovně nebo v bance. Pěkné. A Výstižné. Pan K rád hovoří o morálce a je pyšný na to, že píše už roky na různých finančních serverech. Jakto, že Vás tu nikdo neznáme, pane laiku?

 • Martin Bouček

  28 května, 2007

  Pane K., zopakuji svou otázku jinak: Podle čeho byste volil (raději) svou BANKU? Dal byste na doporučení nějakého důvěryhodného známého? Pročetl byste weby o financích pro prostý lid a podle toho zkoumání se rozhodl? Do jaké banky byste šel raději než za finančním poradcem?

 • K.

  28 května, 2007

  Jak tady již prozradil pan Hanzl, jsem jen to ubohé koště v bance. V mnoha ohledech se orientuji, ale např. při řešení hypotéky jsem si zavolal kolegu, který běžně jedná s klienty, aby mi vše vyřídil. Pane Boučku, i z vašeho dotazu je patrné, jak daleko od reality se zdejší diskuse dostává. Pamatujte si, že když už je někdo na tomto serveru a navíc se vloží do diskuse, asi to nebude zástupce „prostého lidu“ (i když se tak někdy tváří). Pan Hanzl je podivnější patron než jsem si ještě dnes ráno myslel. Zbavte se ho, je to v zájmu reputace tohoto webu.

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Díky za doporučení, pane K. Zeptám se svých šéfů, zda mám spáchat rituální sebevraždu, nebo zda mě někdo otráví na výročním kongresu, abych nevadil. To bude pěkné. Top poradce, který vadí, protože říká pravdu. Nevadí mi, že Vám připadám jiný, divný, patron, nebo co Vás ještě napadá. Jsem docela zdravý a můj lékař se nebojí mě pustit na ulici. Psychiatra dosud nemám a hnedtak to nevidím jako aktuálně nutné. Schizofrenií ani hitlerickým syndromem netrpím. Na rozdíl ode mě – pokud to takhle zůstane, že bojujeme – Vy nikdy nezažijete to, co je dopřáno těm nemnoha, co nespoléhají na jednu matku banku, či pojišťovnu, mají vlastní názor a nebojí se jej hájit. Co byste řekl duelu před TV kamerou? Má to háček. Budete si muset vzít ssebou obklad a nádobu s ledem.

  Myslím, že tato diskuse sklouzává k osobním útokům a není důstojná profesionálů. Proto se Vám omlouvám a navrhuji, že na sebe již nebudeme útočit. Souhlasíte? Koneckonců, Fincentrum potřebuje lidi z bank a pojišťoven, kteří něco umějí. I já jsem byl koště. Není důležité, co jste dnes, ale co budete za rok. A tomu budou odpovídat Vaše příjmy. Co byste řekl schůzce s mým vyšším šéfem? Je to jistý Michal Lánský.

  Přeji Vám pěkný den, samozřejmě s tímhle webem!

 • K.

  28 května, 2007

  Víte, pane Hanzle, já se s vašimi šéfy znám. Už vás nechám. Váš K. (jako Koště 🙂

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  :-)) Díky. Vidíte, jak je to pěkné, když se shodneme na základních věcech? Můžeme se pojmu koště smát už oba. A přitom jde jen o přirozený vývoj – proč se hned urážet? Mimochodem … ve které to bance působíte? Já jsem už 16 let klientem KB.

 • Roman Scherks

  28 května, 2007

  Promiňte pane Hanzle, ale nechtěl byste toho už nechat? To, co tady poslední dobou předvádíte, darmo komentovat.

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Pěkný den, pane Scherksi. A proč Vám vadí, že se bráním? Ty urážky jsou pod mým článkem.

 • Roman Scherks

  28 května, 2007

  Je to Vaše věc, ale měl byste buď zůstat nad věcí nebo nereagovat.
  Ostatně nějaké závažné urážky jsem v příspěvcích nenašel, alespoň dle mého názoru. Pravda, některé výroky bych já napsal jinak, ale to je věc názoru. Já osobně chodím do konfliktů jen tehdy, pokud je to nezbytně nutné. Většinou se to ale dá vyřídit jinak.
  Bohužel reagujete jako podrážděný foxteriér.
  Jste sice osobnost, ale ty nekončící výměny názorů a hlavně mnohé Vaše myšlenky v nich obsažené, Vám ke cti moc nejsou. Mám dojem, že se Vás někdo snažil vyprovokovat a podařilo se mu to na jedničku podtrženou a s hvězdičkou.
  Berte to jako můj soukromý názor. Schválně jsem tuto a podobné diskuse dal přečíst dvěma nezaujatým čtenářům a Ti jen kroutili očima.
  PS: a více se k tomuto tématu nebudu vyjadřovat, to jen abyste případně zbytečně nečekal na odpověď.

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Děkuji Vám. Vezmu si z toho všeho co píšete ponaučení.

 • Tomáš Tyl

  28 května, 2007

  Vážený pane Hanzle.
  Musím plně souhlasit s panem Sherksem. I Vaše odpověď panu Sherksovi se nese v duchu toho k čemu se vyjádřil. Domnívám se, že málo kdo by Vám vyčítal, že se bráníte. Problém ovšem je jakým způsobem to činíte a zda li činíte jen to! Ve Vašich článcích často útočíte na odbornost ostatních (nazývání oponentů koštětem, nepodložené napadání informací neporadců) aniž byste pro to měl podklady a také sám sebe stavíte na piedestal (nebojte, jestli jste jen z poloviny tak úžasný jak o sobě tvrdíte, věřím že i zdejší čtenáři si toho všimnou ;-)) a manipulujete informacemi. Stejně tak tedy manipulujete ve Vaší odpovědi panu Sherskovi. Místo pokusu o sebereflexi (opravdu to místy nepřeháníte?) hned panu Sherksovi položíte takovouto otázku. Tedy tím, že pan Sherks sáhodlouze nepopsal co mu konkrétně vadí, jste využil, abyste ho postavil do role toho, kdo Vám štvané zvěři upírá to poslední co mu zbývá – právo na obranu. Nevím jestli to bylo vědomé či ne, každopádně jste se (nejen) vůči panu Sherksovi nezachoval fér. Velmi podobné je to i s dalšími Vašimi příspěvky. Abych předešel jakýmkoliv spekulacím. Nehájím zde útočící anonymy ani nic podobného jen chci také apelovat na Vaši soudnost.

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Rozumím, pane Tyle. Pana Scherkse si vážím a neměl jsem ten úmysl, co píšete. Pochopil jsem jej tak, že se mi snaží pomoci a tak jsem mu i odpověděl. Má předchozí odpověď nebyla dost obratná a mohla nvzbudit Vaše zdání, že na něj útočím. Pokud jde o mě, to se mýlíte, já hovořím o obecném poradci, jaký by měl být. Vycházím ze svých zkušeností. Nejsem tak dokonalý jako poradce, jakým bych chtěl být. Každý den na sobě stále pracuji a povězte, kde nemá rezervy ve svém vývoji? Sebereflexi potřebuji určitě taky. Jinak bych tu nebyl.

 • Martin Bouček

  28 května, 2007

  Odpověděl jsem Vám emailem, pane K. Ale beru si z Vaší reakce ponaučení, že zde se vloží do diskuse pouze ti, kterým je web prvotně určený. Jen vyjímečně to udělá laik, a to Vy nejste, ačkoliv přímo finanční poradce také ne. Přeji hezký večer.

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Milý pane K. Jste ubohý břídil, když nemáte odvahu se podepsat a připojit funkční mail. Mé názory jsou výsledkem vývoje. Ovlivnil je typický český člověk, který ani zdaleka nemůže být vzorem morálky, úcty k něčí práci a už vůbec ne vzorem v držení slova. Poctivé kvalitní, etické a kdovíjaké ještě byste si přál poradenství bude jen tehdy, pokud bude životaschopné a obě stranny obchodu budou spokojeny. A poradce ať je bohatý jen tehdy, pokud učiní řádově bohatšími než sebe své klienty. O rychlosti nemůže být řeč, pokud někdo pracuje mnohem intenzivněji, než jeho průměrní spoluobčané. Mám pocit, že jsem tu na webu všechno již mockrát objasnil. Přesto se pořád najdou hrdinové jako Vy, co nepochopili podstatu o lidském mozku, ani mé skutečné cíle. Těmi jsou finanční svoboda a touha v charitě to natřít českému státu.

 • MM

  27 května, 2007

  Pane Hanzl, rád bych se Vás zeptal, co máte uvedeno na vizitce? Finanční poradce nebo finanční zprostředkovatel?
  Je od Vás hezké, že některé své názory prezentujete otevřeně. To je úctyhodné, ale pokud „radíte“, podle zde zveřejňovaných hodnot, tak bych Vás velmi nerad měl za finančního zprostředkovatele a už vůbec ne za finančního poradce.

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Pane MM, nebo jak se vlastně jmenujete, záleží na tom?

 • Zdenál

  25 května, 2007

  Dobrý den, odpovědnost a její rozsah vyplývá ze zákona. Smlouva – proč ne. Jinak poradce Vám těžko může garantovat za ztráty na produktech, které prostě garantované nejsou. Jeho pozicí a odpvědností je Vás na to upozornit (tzn. proč krok udělat, ale co to taky v nejhorším scénáři může značit) a v průběhu trvání nějakého vztahu se snažit ztártám pokud možno předejít. Ale nechtějte po poradci, aby nesl odpovědnost za to, že vaše akciová investice je v propadu zrovna v momentu, kdy ji chcete prodat navíc možná předčasně (například).

  Odpovědět

 • Čtenář

  25 května, 2007

  Je tomu několik týdnů, co jsem se setkal s poradcem spol. Fincentrum. Chtěl bych poděkovat za vynikající přístup a profesionalitu, kterou věnoval přípravě finančního plánu pro naši rodinu. Poradce nám prozradil, že dříve pracoval v jiné společnosti (nemohu s vzpomenout, ale byla to zkratka myslím tří písmen). Podle jeho slov se teprve ve Fincentru dostal k odpovídajícímu ohodnocení a nejširšímu portfoliu finančních produktů. Na mé spokojenosti je to znát.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  25 května, 2007

  Ještě pár takových anonymních „klientů“ spokojených s anonymními poradci FC a začneme všichni uvažovat o přestupu ;-).
  Jen mi není jasné, jak v takto anonymním prostředí lze pracovat na základě doporučení. To i ta doporučení jsou takto anonymní? 😉

  Odpovědět

 • Čtenář

  25 května, 2007

  Vážený pane, z jakého důvodu útočíte na společnost, kterou jsem zde za dobrou práci pochválil. Asi vám nic neříká profesionalita, když byste veřejně uváděl jména klientů a poradců! Jak zde jsem již četl , úspěch se Fincentru neodpouští. Mohu vás ujistit, že doporučení na mé známé poradce dostal, aniž by si o to musel říkat. To se vám asi nestává, že vás můj příspěvek tak popudil.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 května, 2007

  Vážený pane Čtenáři!
  Je mi moc líto, že útočíte na člověka, kterého si tady všichni vážíme. Pan Zachrdla je pro nás obrovská autorita, je skutečným pojmem a jeho články i příspěvky v diskusích napovídají, že je to vynikající finanční poradce, který jde cestou placeného finančního poradenství, s nízkonákladovými produktry a jasně vymezenou odpovědností poradce za jeho práci. Budu Vám velmi vděčný, když budete chválit adresně. A nebojte se být v opozici a s kritikou čehokoliv, pokud máte co říci. Jde však o to, abyste byl hmotný, s funkční mailovou adresou a s vlastní kůží na trhu. Tak jako my. Děkuji Vám!

  Odpovědět

 • A. Navrátil

  25 května, 2007

  ..
  Pan autor tohoto clanku popsal , ze kdyz má nejaký pan domácí v rodine uz 10 pojistenich a sporenich a fondu , pan autor je schopen telefonem premluvit pana domácího , aby si nechal od nej poradit a setkali se a pan domácí zacal dávat peníze jeste na 11. financni produkt.
  To je teda smutné , za samostatní poradci zijící jen z provizí musí obtezovat zcela neznámé lidi telefonem a snad projdou postupne behem roku celých cca. 400.000 telefonních císel v prazskem telefonním seznamu bytových stanic.
  Telefony by nemeli býti cizí lidi obtezováni , aby se setkali a neco koupili , to by mel zákon zakázat.
  I kdyz mne taky volaji od Citibank zrovna , kdyz dopoledne spim , jestli nechci poradit , ale já jim povim , ze poradit nechci a pak hned zavesí.
  ..

  Odpovědět

 • Mario

  25 května, 2007

  Takzvaný cold call (ten případ který máte na mysli) má dokonce i oporu v zákoně. jsou pro to určitá pravidla, která musí volající splnit. Jedním z nich je například doba, po kterou můžou takoví lidé „otravovat“:-)). Pro zajímavost je to od 9.00 ráno. Takže pokud vám zavolá někdo dříve, porušil zákon. atd. Ovšem pochybuju, že má alespoň minimální část „poradců“ o tomto sebemenší tušení…
  škoda slov

  Odpovědět

 • Zdenál

  25 května, 2007

  Dovolím si vás trošku poopravit. Možná se budete divit, ale korektní poradce třeba vůbec neuvažuje o ještě 11. produktu, ale naopak třeba o tom, že počet produktů sníží třeba na polovinu, protože polovina produktů je po letech pro klienta už zcela k ničemu v porovnání s tím, kolik za to platí nebo tam dává peněz a z instituce klientovi nikdo nevolal X let. Hlavně ať klient platí …… A uvolněné peníze použije pro klienta efektivněji. Jinak samostatní poradci nežijí jen z provizí, ale třeba i z přímé platby od klienta (v kombinaci s nějakou provizí). Telefon je na volání a jestli zrovna se potřebujete po šichtě vyspat není nic jednoduššího než ho na nutnou dobu vypnout, protože nikdo zvenku neví, že zrovna spíte po noční. A každý poradcův klient byl do jisté doby pro toho poradce neznámý. Nebude telefon z Citi třeba tím, že tam máte účet nebo nějakou kartu na bezúročné období ?

  Odpovědět

 • Petr

  27 května, 2007

  Dělá mi nesmírné potěšení posílat finanční „poradce“ někam. Je fakt, že někdy nestačí jen naznačit nezájem – leckdy to musím říct hodně natvrdo, než poradce pochopí, že nejsem ovečka vhodná k oholení :o) Někdy to je až úsměvné, jak přijede nějaký chudáček otlučenou škodovkou, oblečený do tesilek a evidentně chudý jak kostelní myš a začne mi nabízet „služby“. Poradit si nechám – a rád, ale od lidí, kteří něčeho dosáhli, jsou špičkou ve svém oboru a jsou v balíku. Ovšem ten, kdo tato kritéria splňuje neběhá za klienty. Za klienty běhají jen nýmandi – a s těmi slitování nemám.

  Odpovědět

 • Andrej Moško

  27 května, 2007

  To jste Petře „mám a nedám“ napsal moc hezky. Teď si představce poradce, který fakt ví co a jak. Dělá pro svou klientelu to nej a má čas na novou klientelu. Pak narazí na potencionálního klienta, který bez toho, aniž by se s nim pobavil křičí na všechny strany: nemám zájem (a vůbec nevím o co). Sranda je, že ten poradce bere třeba 4x víc než ten pseudoklient. Myslíte, že ten poradce se bude užírat tím, že ho nějakej „borec“ nechce? 🙂

  Neberte si to osobně, neznám Vaše zkušenosti, ani s kým jste měl tu čest. Znám „nýmandy“ kteří berou i 10x víc než průměrný člověk a nemaj problém přijet za klientem. Vždy když narazím na podobný případ klienta, musím se tak trochu pousmát.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  27 května, 2007

  Naprosto souhlasím. Hloupoučký klient, borec popsaného typu je ještě obtížnější úloha k vyřešení, než ten chorobně opatrný. Nezbývá mu, než být agresivní. Alespoň na chvíli se cítí být vítězem. Šlo by teď mávnout rukou, ale i takový člověk objektivně potřebuje nezávislou finanční radu v čase – není sporu o tom zda, ale kdy se tak stane.

  Pane Moško, znám poradce, co si vydělávají i 200 x více, než činí průměrná mzda v ČR. Nejsou to nýmandi, to opravdu ne. Vždycky, když čtu podobné názory, uvědomuji si, že nežijeme ve vyspělé zemi.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  27 května, 2007

  Milý Petře, co nedáte na sebe dopustit ;-), chápu správně podle poslední věty, že Vy jezdíte za svým (zámožným) finančním poradcem do jeho luxusních kanceláří? Není to jízlivost, zajímalo by mne, zda jste už poradce takového formátu, aby Vám vyhovoval našel… A ne-li, chcete ho vůbec hledat?

  Odpovědět

 • Krumlovský

  27 května, 2007

  Pane Hanzle, ve Vašem příspěvku z 26. 5. jsem si přečetl tuto větu: Pan Opatrný s úžasem nahlédl, že kapitálový trh není perpetum mobile a proto může vydělávat jen tehdy, když někdo jiný současně prodělá.
  Kapitálový trh opravdu není perpetum mobile, ale ta další část věty je nesmysl. Kapitálový trh není loterie. Překvapuje mě, že na to nikdo nereagoval, nebo to je běžná formulace finančních poradců jak funguje kapitálový trh?

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  27 května, 2007

  Máte pravdu, taky mě zpětně napadlo, že je to chybná věta. Podílet se na cizím úspěchu držením jeho cenného papíru může kdokoliv – má-li dost informací a znalostí, nebo odbornou pomoc. Moje myšlenka směřovala k tomu, že spousta lidí z neznalosti dává vydělat všem okolo, kdo mají co do činění s jejich penězi, jen ne sobě samým. Nejde o loterii, jde o příležitost svobodně vydělat, nebo i prodělat. Zcela rozumím Vaší námitce. To poslední co bych si přál, je výsměch odborné veřejnosti za zřejmou pitominu, která mi uklouzla bez patřičného vysvětlení.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Nedá mi to a napíšu zde pár slov pro všechny mé klienty, všechny mé spolupracovníky, všechny spolusoutěžitele a pro všechny potenciální klienty.

  Příspěvky do této diskuse dokumentují, že v této zemi není v módě říci pravdu nahlas a unést boj v diskusi. Není zde v módě přemýšlet nad názorem, který není identický s názorem posluchače. Není zde v módě to, že oponentovi se zatleská. Není zde v módě to, co předvedl nejúctyhodnější muž této branže, jakého znám: pan Zachrdla se zastal kolegy, s jehož názory nesouhlasí. Není zde v módě podepsat se pod osobní názor a trvat na něm. Není zde v módě přát jinému úspěch. Když mně koza chcípla, tak ať sousedovi taky, že? Je tady několik desítek lidí, kteří se mnou nesouhlasí. Pánové: já ve všem nesouhlasím s Vámi, ale budu první, kdo bude hájit Vaše právo to věcné o co Vám jde, napsat. Bohužel jenom pár z Vás chápe, že výjimečné lidi lze buď milovat, nebo nenávidět a že já tohle dobře vím. Počítal jsem s velmi protichůdnými reakcemi. Nevadí mi nic, kromě vulgárností. Nevadí mi plivanec chudáka anonyma, ale Vadí mi to, že správce tohoto webu má i jiné aktivity a nemonitoruje tento obsah neustále. Vadí mi, že jej musím žádat o nápravu a sám tak ihned neučiní výmazem toho chudáka.

  Ale čas ukáže, co se stane. Vzpomínáte si na našeho pana presidenta? Také musel dlouho snášet to okopávání od hrdinů z koalice i opozice, co by u něj ani nesložili zkoušku z ekonomie. A dnes má obrovskou podporu obyvatelstva, napříč politickým spektrem. Ústy svého velkého vzoru, spoluobčana, prvního muže státu tedy opakuji: To je ale hluboké, hluboké nedorozumění! Mno! Což chcete stále být národem, který nemá své první muže a hrdě se hlásí k šedivému průměru? Stále chcete být chudáčky, kteří nemají sebeúctu? Stále se chcete v cizině stydět přihlásit k tomu, že jste Češi? Stále chcete jen remcat a vrážet anonymní dýky do zad těm co pracují efektivněji než Vy? Zapomeňte na nefunkční vize! Co je to za řeči, že poradce má být jen mírně nad průměrným příjmem v ČR? Děláte si legraci? Chcete za svými o řády bohatšími klienty jezdit jako škemrající chudáci ve starých autech? Bohužel na tomto velmi záleží! Každý občan má osobní odpovědnost za sebe a svou rodinu. Každý je hoden úcty, pokud se své – jakkoliv velké odměny za práci – dopracuje čestným a jasným způsobem. Já s tím problém nemám, protože můj klient – a ani Váš – není vzorem obecné morálky. Definoval jsem pro Vás teorii relativního užitku, se kterou okázale nesouhlasíte a stále vykřikujete to samé o nízkonákladových produktech, ačkoliv se mými slovy v praxi řídíte. Neuvědomujete si, že Váš klient není připraven akceptovat cenu za přínos Vaší práce a raději se schová pod pojišťovnu, než by souhlasil s předplacenými vstupními poplatky, nebo rovnou chtěl placené poradenství. Je to chybující člověk, dodnes je poznamenán zcestnými ideologiemi a myslí si, že ten svůj život už nějak vykličkuje. Ale Vás, urážejících a nespravedlivých kritiků mé osoby je mi opravdu líto. Vy jste z branže a víte dobře, jak chutná poradenský chleba. Můj článek byl pro Vás, abyste pochopili, jak to dělají Ti nejúspěšnější. Budu v tom pokračovat, pokud mě zcela neznechutíte a neodejdu z tohoto webu pryč. Každá moje přítomnost zde mě stojí tisíce CZK. Dělám to proto, že mám co říci.

  Tímto prosím všechny své klienty, kdykoliv tento text budou číst, aby zde vyjádřili co si o mně myslí. Děkuji!

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  28 května, 2007

  Pavle Hanzle, máte právo na svůj vlastní názor a máte právo ho svobodně vyjadřovat. Není fér, že Vám zde anonymové nadávají do… (je vlatně jedno do čeho). Ale možná byste se měl také zamyslet nad tím, proč tak činí. Při vší úctě, nemám zapotřebí Vám nadávat, ale s většinou Vašich názorů a zejména sebecentrických reakcí nesouhlasím ani za mák. A vypadá to, že se Vaše názory nelíbí valné většině čtenářů Icz, respektive těch, kteří mají odvahu zde vyjádřit svůj názor.
  Mějte hezký den a moc to s tím přemýšlením nepřehánějte… 😉

  Odpovědět

 • StarejBrowser

  30 května, 2007

  Pane Hanzl podle mého názoru byste měl zůstat naprosto v klidu, protože tento fenomén (to handrkování se všech se všemi a nejlépe proti všem) je na angloamerických webech již velmi dobře znám a je také pojmenován – tzv. flame war. Její jedinou podstatnou charekteristikou je myslím dvojí 1) po čase většinou nikdo netuší, o co vlastně původně šlo 🙂 ale hlavně! 2) v drtivé většině případů z ní nevyjde najevo, kdo vlastně má pravdu či je v právu… pokud tedy vůbec, samozřejmě 🙂 takže shrnutí je toto – jak flame war jednou začne, nemá smysl v ní pokračovat… tak aspoň tvrdí amíci 🙂 přeju pevné nervy a hezký zbytek dne.

  Odpovědět

 • Jiří Sobejšek

  28 května, 2007

  Dobrý den pane Hanzle, vlastním hotel v centru Prahy a 2 restaurace, kapitál rozhodně není můj problém, takže mě jistě nebudete podezírat z motivu závisti. Ano, považuji se za majetného a z povahy mého byznysu mám příležitost se stýkat se stejně bohatými i bohatšími lidmi a tak vím jistě, že jestli něco vnímáme citlivě, tak lidi, kteří se snaží vetřít do přízně osobně i profesionálně za pomoci vnějších atributů.

  Psal jste, že když si koupíte limuzínu a oblek od Bosse, že jste rázem jinak respektován a snáze přijímán, tento druh uvažování mě vždy pobaví, obzvláště pokud si k tomu přidám rétoriku, kterou se prezentujete na tomto webu. Uznávám v byznysu ostré lokte i sebevědomí, ale v rovnováze se skutečnými schopnostmi, soudností a v relaci s dosaženými úspěchy.

  Mj. i vaše věta „Každá moje přítomnost zde mě stojí tisíce CZK. Dělám to proto, že mám co říci.“, je opravdová perla a myslim, že svědčí spíš o vaší lopotné snaze zaujmout a prosadit se než skutečném formátu.

  Běžně nepřispívám, čtu pár diskusí spíš pro vlastní pobavení, ale tuto jsem si docela oblíbil i z důvodu, že žádný podobný sebedestruktivní projekt neznám.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  28 května, 2007

  Díky za názor, pane Sobejšku. Nenosím oblek od té firmy a nikdy jsem toto nenapsal. Chápu že jste nad věcí, ale pokuste se oddělit svůj byznys od mého. Tento web je určen poradcům. Každý se tady něco učíme. Nehraju si na to, že jsem již dnes roven nejúspěšnějším poradcům – to jen čtenáři mě provokují a já jsem psal o tom, co je můj názor. Pokud Vás obsluhuje nějaký finanční poradce, případně celý tým, jistě jeho kvalita odpovídá Vašim potřebám.

  Buďte klidný, nepotřebuji se tu předvádět a ztrácet čas. Raději jsem s klienty a o mou úspěšnost strach mít nemusíte. Přeji pěkný den. PS: přeju Vám Váš úspěch na trhu.

  Odpovědět

 • simona

  29 května, 2007

  Tak jsem si napsala o tu odměnu, kterou mi pan Chytrý Hanzl na těchto stránkách veřejně přislíbil ve výši, o jakou si sama řeknu. Řekla jsem si o pěknou, kulatou tisícovku. Pan Hanzl mě nepřekvapil. Nejdřív mi napsal, že se podceňuji, a že je to málo. A pak vycouval. Z jeho mailu cituji:

  „Peníze Vám nepošlu – ten článek Vám vydělá statisíce. Berte to jen jako malinké
  zklamání – nejsem zase tak bohatý. Kromě toho, server investujeme.cz mě neživí.
  Spousta lidí mě tam uráží a nemám tolik volného času, abych v tom chtěl výrazně
  pokračovat, pořád sedět u PC a čučet na nové příspěvky v diskusi.“

  Mail dále obsahoval několik nehorázností, které zde raději ani citovat nebudu. Nechejme pana Hanzla panem Hanzlem. Každý žijeme svůj život, jak umíme. Chytří i Opatrní. Závěr, který z této interakce musím vyvodit jakožto případný zájemce o služby finančního poradenství bohužel není příliš potěšující.

  Finanční poradce se v tomto případě viditelně nezbavil pojišťovácké mentality, jež by se dala v tomto případě shrnout do hesla „oškub kavku“. Svým klientem a jeho způsobem života zjevně pohrdá. Chrlí ze sebe prohlášení na „odborná“ témata, jež jsou zjevně chybná. Činí sliby, jež nehodlá dodržet. Podtrženo a sečteno – pokud toto je Top poradce Fincentra, raději jakožto případný klient oslovím jinou firmu.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  29 května, 2007

  Poradce by měl nést odpovědnost za svá slova a to i v případě, že jdou proti jeho zájmům. Vy jste to, pane Hanzle, asi myslel jako jeden ze svých literárních obratů. Ale ono není dobré být zároveň básníkem i poradcem. Škoda, že jste to, coby poradce, neustál :-(.

  Odpovědět

 • Roman

  29 května, 2007

  Dobrý den pane Zachrdlo, měl bych na Vás dotaz, který se tématu netýká. Chtěl bych se zeptat, jestli u KŽP (spořící složky) funguje jednoduché, nebo složené úročení. Děkuji

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  29 května, 2007

  Lituji, zabývám se finančním plánováním a rady poskytuji pouze za úhradu od klienta. To „úročení“ u KŽP je takové „trochu jiné“ ;-). Takže pokud Vás to skutečně zajímá, doporučuji vznést dotaz přímo na pojišťovnu (a žádat písemnou odpověď).

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 května, 2007

  Pane Zachrdlo, komunikaci s paní Simonou jsem přeposlal redakci a požádal jsem ji o zveřejnění názoru. Jako poradce jsem to ustál, jako člověk taky, ale jako fackovací panák ne, v tom si dovoluji Vás opravit a mohu to i dokázat. Za svými názory stojím a mé pohrdání mají všichni, co se nezmohou na věcné dotazy či názory k mému článku, ale chtějí vidět jen moji krev. Nikomu neudělám tu radost, že zde můj hlas již nebude slyšet. Ale udělám radost Vám a ostatním kolegům, pro které tady chci zůstat. Zkrátím své příspěvky.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  29 května, 2007

  Pane Zachrdlo a pane Hanzle, potvrzuji, že jsem komunikaci se (zatím ještě stále jen podepsaným anonymem) Simonou dostal. Z mého pohledu v žádném případě neobsahuje něco nehorázného. Jestli paní Simoně přišla nějaká věta nehorázná, je to její osobní vnímání (na nějž má asertivní právo), já ale potvrzuji, že je to nanejvýše nedorozumění a pan Hanzl nijak čtenářku neuráží.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  29 května, 2007

  No já měl na mysli onen „veřejný příslib“ ohledně „honoráře“. Jestli nebylo lepší oželet těch 1.000 Kč a dodržet slovo, byť v legraci dané. Básník si může se slovy beztrestně pohrávat, poradce by ale měl svá slova vážit a slib daný dodržet. Ale stalo se a nemá cenu se v tom dále vrtat, pan Hanzl si z toho jistě vezme ponaučení ;-).

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 května, 2007

  To máte pravdu, ale na druhé straně se ukázalo, že ta Simona to myslela úplně jinak. A protože jde jen o podepsaného anonyma, hned teď Vám zasílám kopii komunikace. Jsem rád, že jsem jí nic neposlal, skutečně šlo o nadsázku, které se pak chytila a evidentně se urazila, že jsem v tom nepokračoval. Projevila zájem o práci a když jsem jí místo peněz nabídl kontakt a možnost, že bude sdílet mé know – how a bude spokojenější než tam co právě pracuje (asi v pojišťovně), ukázalo se, že jí jde jen o ty slíbené peníze… a tak se pokusila mi ublížit, jak nejvíc právě uměla a začala psát jako potenciální uražený klient.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  29 května, 2007

  Ano, teď již víte, proč jsem já vůči anonymům (i těm podepsaným) tak ostražitý.
  Textace mailů je opravdu oboustranně korektní. Bohužel, s tím slibem odměny jste si sám naběhl a paní Simona Vám jen nastavila nohu. Za to upadnutí si můžete sám. Od paní Simony ale není fér do upadnuvšího ještě kopat. Ta následná zášť je podlá, mailová korespondence žádné nehoráznosti neobsahuje.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 května, 2007

  Děkuji Vám! Hned se mi dýchá lépe. Váš rozsudek přijímám.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  29 května, 2007

  Huráááá!!! Jen doufám, že když jste tak skálopevný muž, že své slovo dodržíte. 😉

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  29 května, 2007

  Dobrý den, Simono, pan Hanzl ve své odpovědi v rámci diskuse výzvu, abyste si napsala o odměnu, jistě myslel jako pochvalu za nápad, který obsahoval zase Váš předchozí příspěvek.

  Není na místě nabízet odměnu za cokoliv, co se týká publikování na investujeme.cz, bez mého vědomí. Přispěvatele platím já, takže když jste vzala pana Hanzla za slovo, on Vás měl správně odkázat na redakci. Já totiž posoudím, zda budu publikovat další článek (třeba obsahující i Váš nápad). Je jasné, že autorům přísluší odměna pouze za publikovaný text.

  Závěrem Vás chci poprosit, abyste se mi ozvala na výše uvedený email, mám pro Vás nějaký návrh. Díky.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  29 května, 2007

  Simono, myslím, že se dopouštíte neoprávněné generalizace a navíc panu Hanzlovi poněkud křivdíte. To, že je možná zde na webu pan Hanzl poněkud horká hlava (ani se mu nedivím, při všech těch osobních útocích), v žádném případě neznamená, že by nebyl špičkový finanční poradce/zprostředkovatel. Nemyslím si, že je vhodné zveřejňovat v diskusi soukromou koresponci. Uvedený odstavec bez kontextu, že Vás pan Hanzl považoval (znovu zřejmě nedorozumění) za zájemce o práci finančního poradce a ne za potenciální klientku, jak se zde prezentujete, ztrácí výpovědní hodnotu. Přeji pěkný den.

  Odpovědět

 • Simona

  29 května, 2007

  Vážený pane Boučku, přiznávám, že i já jsem v tuto chvíli zmatena sledem Vašich a páně Hanzlových mailů a reakcí na tomto fóru, zvlášť pokud je seřadím v časovém sledu.

  a) Nerozumím, v čem se dopouštím neoprávněné generalizace. Pokud si lépe přečtete můj příspěvek, hovořím o finančním poradci v „tomto případě“. Skutečnost, že pan Hanzl bude spojován s Fincentrem, se dala předpokládat – sám se takto prezentuje. Můj podiv nad tím, co mi může tato firma nabídnout, pokud její TOP PORADCE není ochoten dodržet veřejný příslib, byť daný v žertu, je zcela oprávněný. Na další nedostatky v argumentaci pana Hanzla upozornili jiní přispěvatelé. Já jsem vyjádřila jen svůj názor jako potenciální zájemce o jeho služby. Po tom, co jsem od něj četla, bych si jej zkrátka nevybrala.

  b)Rozumím tomu, že je pan Hanzl horká hlava. Každá má své slabé místo. Někdo se musí naučit telefonovat, jiný snášet kritiku a osobní útoky v případě, že jde s kůží na trh, další zase plnit své sliby.

  c)Zdá se mi podstatně férovější zkopírovat část mailu, kde mi pan Hanzl píše, že mi peníze nepošle, a dát tak prostor přímo jeho slovům, oproti tomu, když bych napsala, že mi pan Hanzl odmítá peníze poslat s odůvodněním, že se cítí chudý a uražený. Tu část mailu, která se týká jeho nabídky spolupráce ohledně finančního poradenství jsem necitovala. Ostatně se domnívám, že pokud bych tak učinila, uškodila bych jeho pověsti podstatně více, než „vytržením z kontextu“ úvodní části textu. Zbývá jen podotknout, že v tomto případě nejde o mýlku. Tento zájem jsem skutečně projevila, včetně časového horizontu 3 roky, který pan Hanzl nerespektoval. Tato komunikace proběhla veřejně na tomto fóru. Fakt, že pan Hanzl nerespektuje jasně vyslovené plány svého protějšku a tlačí jej do jiného řešení, je pro mě jen dalším důvodem, proč si jej jako poradce nevybrat. Hezký den přeje
  SIm

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 května, 2007

  Vidím, že Vaše pravda je velmi ohebná, Simono! Co je špatného na tom, že jsem Vám nabídl schůzku s někým kdo je Vašemu bydlišti nejblíže? Kroutí Vám někdo ruku, že máte zítra dát někde výpověď? A já se necítím chudý. Napsal jsem, že nejsem zase tak bohatý. Ale máte pravdu, asi by bylo lepší Vám ty peníze poslat a být frajer a ignorovat Váš výsměch, jaký jsem to vůl, že jsem je poslal někomu, kdo mi chce ublížit. Přitom moje ujištění, že informace o efektivním telefonování Vám vydělají daleko více, je velmi pravdivé. Pokud jde o mé argumenty, já si je nevymýšlím, jde o ověřené zkušenosti. Vidíte? Právě jste mi rozšířila sbírku zkušeností.

  Odpovědět

 • Simona

  29 května, 2007

  Pane Hanzle, nechejme toho. Zřejmě jste rozrušený a pokračování v této diskusi neprospěje mně ani vám. Vyjádřila jsem svůj názor, vy také. Už není o co bojovat. Pokud chcete vědět, jak jsem vnímala Vaši nabídku a jak jsem myslela svůj následný mail, či co konkrétně mě odradilo od spolupráce s Fincentrem a jak jsem vnímala Vaše jednotlivé kroky, můžeme to probrat v soukromí po mailu. Skutečně si však nejsem jista, zda vzhledem k rozdílným hodnotám a nazírání na svět můžeme dospět k porozumění. Mohu se však o to pokusit. V tomto případě jsem reagovala jsem na příspěvek pana Boučka v souvislosti s jeho mailem a jeho odpověď uvítám.
  S.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 května, 2007

  Klidně mi to napište, Simono.

  Odpovědět

 • Simona

  29 května, 2007

  Klidně se ptejte, pane Hanzle.

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  29 května, 2007

  Děkuji za ochotu k vyjasnění. Myslím, že emaily by měly posloužit věci mnohem lépe, než veřejné fórum. Pěkný den všem! Martin Bouček

  Odpovědět

 • Adam Holý

  29 května, 2007

  Co se tu mezi Simonou a panem Hanzlem řeší? Dlouho jsem tu nebyl a nějak se mi to celé nechce číst. V čem je pointa? Jedná se o něco odborného, co by mi mohlo třeba nějak pomoct, nebo ne? 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  29 května, 2007

  Jenom taková Žabo-Myší válka.

  Odpovědět

 • ;-)

  29 května, 2007

  A kdo je kdo?

  Odpovědět

 • Anonym

  29 května, 2007

  Viz foto autora článku.

 • Martin Bouček

  29 května, 2007

  Ještě jednou dobrý den, Simono, neoprávněná generalizace vyplývá z možnosti Váš příspěvek pochopit také tak, že všichni poradci, kteří jsou zároveň zprostředkovatelé produktů společnosti Fincentrum nedrží slovo (například). Zřejmě jste to tak nemyslela, jak plyne z této Vaší odpovědi. Jen konkrétně pan Hanzl si nezískal Vaší důvěru.

  Top poradce je v rámci sítě Fincentrum označení pozice, které svou prací daný spolupracovník dosáhl v rámci MLM. Laikovi to pravda spíš evokuje jiný význam, a z tohoto pohledu jsem spíše měl autora článku prezentovat jen označením povolání (finanční poradce), takže se tímto čtenářům (mimo poradenskou obec) omlouvám.

  U bodu c) se obávám, že s Vámi stále ještě nesouhlasím. Soukromé texty by se prostě neměly zveřejňovat bez souhlasu autora. Tak to prostě je. Jinak díky za dovysvětlení. Nerespektování názoru/plánu se mi jako člověku také nelíbí. Nicméně možná se mnou budete souhlasit, že porušení ohleduplnosti na straně partnera v diskusi by nemělo automaticky vést i ke zrušení ohledů na mé straně. Asi je spíše na místě upozornit druhého, že tím a tím se zachoval nekorektně.

  Odpovědět

 • Milo Havrann

  30 května, 2007

  Pane Hanzle!
  Hodně jsem se učil a neměl jsem čas zapojovat se do diskusi. Ale k Vašemu článku se vyjádřím, i když pouze stručně ? JÁ VÁM FANDÍM. Už jenom proto, že říkáte naplno to, co si mnoho poradců myslí, ale aby neztratili „fazónu“, tak o tom jenom šeptají. Držím Vám palce.
  MH

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  30 května, 2007

  Děkuji Vám, pane Havranne! Je také ale pravda, že jsem až příliš otevřený a spousta lidí to chápe jako aroganci. Každý se vyvíjí a tak i já se zamýšlím nad tím, že spoustu věcí bych měl napsat až po uvážení, případně je napsat jinak. V žádném případě nechci poškodit pověst Fincentra a dám si na to pozor. Můj styl práce je mnoha lidem neznámý a proto je pro ně jednodušší anonymně odsuzovat to, co sami nějakou formou také dělají. Snažte se být především poradce, který myslí na cíle klienta, i když to může být dražší cesta. Děkuji za podporu.

  Odpovědět

 • StarejBrowser

  30 května, 2007

  Pane Hanzl podle mého názoru byste měl zůstat naprosto v klidu, protože tento fenomén (to handrkování se všech se všemi a nejlépe proti všem) je na angloamerických webech již velmi dobře znám a je také pojmenován – tzv. flame war. Její jedinou podstatnou charekteristikou je myslím dvojí 1) po čase většinou nikdo netuší, o co vlastně původně šlo 🙂 ale hlavně! 2) v drtivé většině případů z ní nevyjde najevo, kdo vlastně má pravdu či je v právu… pokud tedy vůbec, samozřejmě 🙂 takže shrnutí je toto – jak flame war jednou začne, nemá smysl v ní pokračovat… tak aspoň tvrdí amíci 🙂 přeju pevné nervy a hezký zbytek dne.

  Odpovědět

 • michala

  23 srpna, 2007

  Dobrý den, chápu, že tímto způsobem nahlížejí „poradci“ na klienty, ale dokud v této zemi nebude finanční gramotnost na jisté úrovni tak se nelze divit. A po řadě skutečně nekvalifikovaných doporučení, o kterých jsem od klientů oněch poradců – ve skutečnosti však zprostředkovatelů slyšela se ani nedůvěře klientů nedivím.
  Jediná cesta je přes právní odpovědnost poradců i zprostředkovatelů a přes finanční vzdělávání. Jinak je opravdu lepší volit cestu jistoty než možných nadějí úžasných zisků (jak poznali klienti Helvagu, KTP, Futurum aurum atd..)

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 srpna, 2007

  Dobrý den, paní Michalo! Na klienty nahlížíme tím přesněji, čím více s nimi máme zkušeností. Troufám si tvrdit, že většina lidí má zkreslené představy o realitě. Nesoulad mezi přáním a realitou pak u nich generuje agresivitu, třeba tu telefonní, kterou poradce často musí vyslechnout od pana Opatrného, či od paní Urážející. Poradce musí bojovat, aby směl ukázat odbornost. Musí si důvěru zasloužit a tvrdím že po celou dobu platnosti finančních produktů, které zprostředkuje. Samozřejmě nejdříve musí správně zhodnotit a případně opravit ty, které před ním klientovi zprostředkoval někdo jiný a byly předmětem finanční analýzy.

  Já se na klientskou duši dívám bez naivity, které jsem se snad již zbavil. Všichni chybujeme a jde jen o to, kdo se poučí dříve. Samozřejmě je lepší se poučit z cizích chyb než z těch vlastních, ale málokdo to dokáže. Cesta jistoty vede do pekla. Poplatky Vás zabijí s naprostou jistotou. Cesta nejistoty vede přes počáteční důvěru někomu, kdo je schopen překonat Vaše námitky a přimět Vás ke schůzce. Pokud bych to byl já, hned na té schůzce bych Vás vyzval, abyste mi nevěřila do té doby, než k tomu budete mít důvod. Také bych Vám označil nezávislé zdroje, kde si budete muset (měla byste) do příští schůzky ověřit vše, co jsem Vám řekl či ukázal. Co Vy na to?

  Odpovědět

 • Michala

  23 srpna, 2007

  Dobrý den, ano, souhalsím s Vámi a Vaši složitou pozici u klienta chápu. Na druhou stranu já měla teď velice neblahou zkušenost s „profesionálem“ z ovb a tak jsem nyní podezíravější vůči jiným zprostředkovatelům a tak Vašeho pana Opatrného chápu.

  Prosím Vás, pokud budete mít ještě chvilku, napište mi, co myslíte, že má takový pan Opatrný dělat, pokud potřebuje poradit zatím s nějakým malým problémem (např. výběr pojistky)? Má vůbec poradce či zprostředkovatele oslovovat? Obávám se totiž, že poradci či zprostředkovatelé mají zájem jen o klienta, kterému mohou sestavit celý fin. plán. Ale co když objektivně tento pan Opatrný fin. zatím plán nepotřebuje? S tím, že tak za rok už by mohl být generován nějaký zisk a fin. plán bude potřeba..

  Řekla bych, že pánové Opatrní, mající podobné zkušenosti jako já, se bojí s nějakým poradcem hovořit už proto, že by jim mohl vnutit pro ně nepotřebný produkt. (zkušenost z mého okolí je ovb a vmanipulované životní inv. pojištění, když zatím je potřeba jen úrazové a rizikové či životní až bude rodina..)

  Lze se těm pánům Opatrným divit, že si sjednají další pojistku sami? Děkuji, M.

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  23 srpna, 2007

  Paní Michalo, finanční plán potřebují především lidé méně majetní, kteří musí dobře zvažovat vydání každé koruny. Finanční plán je totiž návodem jak si uspořádat finance aby bylo řešeno vše co má být řešeno a přitom ani koruna nebyla vydána zbytečně. Takový plán Vám ale nevytvoří prodejce produktů, protože toho platí instituce právě z těch prostředků o které Vás připraví nad rámec nezbytného minima. Má-li tedy poradce pracovat ve Váš prospěch, musíte jej platit Vy a nikoli protistrana (finanční instituce).

  Odpovědět

 • Michala

  23 srpna, 2007

  Jé, dobrý den, pane Zachrdlo, Vaše příspěvky čtu velice ráda! Já chápu rozdíl poradce a zprostředkovatel i odkud jsou placeni a veškeré souvislosti. Vlastně jsem uvažovala, že bychom se obrátili na Vaši společnost, ale jste z Brna, že? Já ten dotaz myslela tak, že vlastně nevím co dělat, když zatím potřebuji jen určitý produkt, ale vzhledem k rozvíjejícímu se podnikání a životní situaci budu brzy potřebovat další. Právě se obávám, aby mě zprostředkovatel nenabízel fin. plány, když je teď vlastně nepotřebuji, ale zas se bojím, aby mě prozatím s drobným požadavkem jen na pojistění nevyhodil. Já to vidím tak, že bych si tímto malým úkolem ověřila jeho schopnosti a za ten půl rok až rok až budu potřebovat ty další produkty bych věděla že na něj můžu spoléhat.. tak nevím, na koho se obrátit.. Díky!

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  23 srpna, 2007

  Pokud nechcete poradit, ale jen potřebujete určitý produkt, tak je nejjednodušší zajít přímo do pojišťovny. Ale Vy asi chcete poradit (od které pojišťovny a který produkt) a to je již problém. Poradce je totiž také podnikatel (stejně jako Vy) a musí dostat za svoji práci zaplaceno (od toho, v čí prospěch radí ;-).
  Zcela upřímně ale řečeno, placený výběr jednoho produktu se Vám nevyplatí (cena bude pravděpodobně vyšší než dosažený efekt) a než nechat výběr na provizně placeném poradci, tak to bych raději šel přímo do pojišťovny (raději velké, z hustou sítí likvidátorů).

  Odpovědět

 • Michala

  23 srpna, 2007

  ano, vím, že Vy jste nezávislý poradce a nikoli zprostředkovatel a tak je jasné, že za spolupráci bych platila.. V tom problém není. Ale pokud píšete, že pro jeden produkt se to nevyplatí, tak Vám věřím. Děkuji za Váš čas!

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  23 srpna, 2007

  Skutecny poradce se bude ridit tim, co mu „zadate za ukol“. Mozna Vas bude tlacit k tomu, abyste se bavili i o jinych vecech. Ale pokud zjisti, ze mate momentalne pouze tento jediny „financni cil“ (zajisteni proti …), pak s Vami bude urcite resit pouze tento jeden pozadavek. Paklize ne, pak si muzete byt temer jista, ze mu jde jen o to, dostat z Vas co nejvice penez a co nejvice si z nich posleze vzit na provizich.
  Vy sama totiz musite nejlepe vedet, co potrebujete, jake financni cile mate. Poradce Vam muze „podstrkovat“ dalsi cile, aby zjistil, jestli jste si treba nahodou neuvedomila nejakou svou dalsi financni potrebu. Ale kdyz zjisti, ze si jste svych potreb plne vedoma, pak neni co resit.

  Pavel Zachrdla je rozhodne clovek, ktereho lze doporucit, s nim byste nemela slapnout vedle. 😉 Navic si myslim, ze pomerem cena/vykon bude take patrit k nejvhodnejsim adeptum.

  Hezky den.

  Odpovědět

 • michala

  23 srpna, 2007

  Dobrý den, chápu, že tímto způsobem nahlížejí „poradci“ na klienty, ale dokud v této zemi nebude finanční gramotnost na jisté úrovni tak se nelze divit. A po řadě skutečně nekvalifikovaných doporučení, o kterých jsem od klientů oněch poradců – ve skutečnosti však zprostředkovatelů slyšela se ani nedůvěře klientů nedivím.
  Jediná cesta je přes právní odpovědnost poradců i zprostředkovatelů a přes finanční vzdělávání. Jinak je opravdu lepší volit cestu jistoty než možných nadějí úžasných zisků (jak poznali klienti Helvagu, KTP, Futurum aurum atd..)

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  27 října, 2013

  Vážení čtenáři, útokem hackerů na počítačovou síť poradce Ing. Pavla Hanzla
  došlo počátkem tohoto měsíce ke krádeži jeho identity na tomto serveru a po
  včerejším odhalení této skutečnosti Pavlem Hanzlem redakce proto text
  smazala. Všechny diskusní příspěvky po 21.10.2013, kde je kdosi přihlášen
  jako Pavel Hanzl, jsou nástrojem někoho jiného, jehož příjmy z nepoctivého
  finančního zprostředkování ohrožuje projekt Finemon a seriál Hvězdný prachy.
  Dobré jméno Pavla Hanzla bylo poškozeno. Zvažuje podání podnětu k trestnímu
  stíhání na neznámého pachatele a žaloby na náhradu škody z budoucího ušlého
  příjmu. Současně prosí všechny osoby, které v příspěvcích na domnělého Pavla
  Hanzla reagovaly, o pochopení. Přístupové jméno a heslo k profilu Pavla
  Hanzla bylo dnes změněno. Pavel Hanzl přislíbil, že k tomuto
  bezprecedentnímu útoku na jeho osobu se brzy vyjádří samostatným článkem na
  našem finančním serveru.

  Odpovědět

 • Martin Novotny

  27 října, 2013

  Pan Hanzl je poradce ktery obhajuje „bouchani“ zivotek jako formu honorare pro poradce, pod pojmem bouchani se mini prodej investicnich zp ze ktereho prvni dva roky plati klient provizi poradce a pri zruseni nedostane ani korunu a nakladovost celeho produktu je i ve srovnani s ostatnimi formami investovani velmi vysoka.
  Ja sam nejsem financni poradce ani pojistovak ale podobne netransparentni postupy me hodne stvou – takovy poradce zduraznuje kolik casu stravil tim ze poradil klientovi levne povinne a havarijni ruceni a tim mu usetril dva tisice a na druhou stranu klienta obere o 21 mesicnich splatek (nebo pokud je od partners o 17 mesicnich splatek ale princip je stejny) tim ze mu vnuti nejake to investicni zivotni pojisteni na sporeni a mlzi o tom jak produkt funguje.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  27 října, 2013

  Vážení čtenáři, útokem hackerů na počítačovou síť poradce Ing. Pavla Hanzla
  došlo počátkem tohoto měsíce ke krádeži jeho identity na tomto serveru a po
  včerejším odhalení této skutečnosti Pavlem Hanzlem redakce proto text
  smazala. Všechny diskusní příspěvky po 21.10.2013, kde je kdosi přihlášen
  jako Pavel Hanzl, jsou nástrojem někoho jiného, jehož příjmy z nepoctivého
  finančního zprostředkování ohrožuje projekt Finemon a seriál Hvězdný prachy.
  Dobré jméno Pavla Hanzla bylo poškozeno. Zvažuje podání podnětu k trestnímu
  stíhání na neznámého pachatele a žaloby na náhradu škody z budoucího ušlého
  příjmu. Současně prosí všechny osoby, které v příspěvcích na domnělého Pavla
  Hanzla reagovaly, o pochopení. Přístupové jméno a heslo k profilu Pavla
  Hanzla bylo dnes změněno. Pavel Hanzl přislíbil, že k tomuto
  bezprecedentnímu útoku na jeho osobu se brzy vyjádří samostatným článkem na
  našem finančním serveru.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  27 října, 2013

  Vážení čtenáři, útokem hackerů na počítačovou síť poradce Ing. Pavla Hanzla
  došlo počátkem tohoto měsíce ke krádeži jeho identity na tomto serveru a po
  včerejším odhalení této skutečnosti Pavlem Hanzlem redakce proto text
  smazala. Všechny diskusní příspěvky po 21.10.2013, kde je kdosi přihlášen
  jako Pavel Hanzl, jsou nástrojem někoho jiného, jehož příjmy z nepoctivého
  finančního zprostředkování ohrožuje projekt Finemon a seriál Hvězdný prachy.
  Dobré jméno Pavla Hanzla bylo poškozeno. Zvažuje podání podnětu k trestnímu
  stíhání na neznámého pachatele a žaloby na náhradu škody z budoucího ušlého
  příjmu. Současně prosí všechny osoby, které v příspěvcích na domnělého Pavla
  Hanzla reagovaly, o pochopení. Přístupové jméno a heslo k profilu Pavla
  Hanzla bylo dnes změněno. Pavel Hanzl přislíbil, že k tomuto
  bezprecedentnímu útoku na jeho osobu se brzy vyjádří samostatným článkem na
  našem finančním serveru.

  Odpovědět

 • Martin Novotny

  27 října, 2013

  Dobry vecer,
  v jednom prispevku – mate odkaz na nej?
  S omluvou jeste pockam az si prectu prispevek a reakce ostatnich ale jestli skutecne informujete klienty o vysi provize tak je to dobre a jste jediny poradce o kterem vim a ktery to dela (a to jsem absolvoval uz asi deset sezeni s pojistovaky pardon poradci a mlzili a mlzili)

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  27 října, 2013

  Vážení čtenáři, útokem hackerů na počítačovou síť poradce Ing. Pavla Hanzla
  došlo počátkem tohoto měsíce ke krádeži jeho identity na tomto serveru a po
  včerejším odhalení této skutečnosti Pavlem Hanzlem redakce proto text
  smazala. Všechny diskusní příspěvky po 21.10.2013, kde je kdosi přihlášen
  jako Pavel Hanzl, jsou nástrojem někoho jiného, jehož příjmy z nepoctivého
  finančního zprostředkování ohrožuje projekt Finemon a seriál Hvězdný prachy.
  Dobré jméno Pavla Hanzla bylo poškozeno. Zvažuje podání podnětu k trestnímu
  stíhání na neznámého pachatele a žaloby na náhradu škody z budoucího ušlého
  příjmu. Současně prosí všechny osoby, které v příspěvcích na domnělého Pavla
  Hanzla reagovaly, o pochopení. Přístupové jméno a heslo k profilu Pavla
  Hanzla bylo dnes změněno. Pavel Hanzl přislíbil, že k tomuto
  bezprecedentnímu útoku na jeho osobu se brzy vyjádří samostatným článkem na
  našem finančním serveru.

  Odpovědět

 • Martin Novotny

  27 října, 2013

  Utkvěla mi Vaše teorie IŽP jako „superměny“ s pomocí které klient zaplatí poradci jeho čas a úsilí. Není mi jasné jak to může fungovat bez „bouchání“ (utajení skutečných nákladů a provize před klientem) – řekněme pokud klientovi nabídnete levnější povinné ručení a havarijní, pojištění domácnosti a ižp tak běžný čech asi řekne no děkuju za ty levnější pojistky to je dobrý ušetřit a to životko přece platit nebudu.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  28 října, 2013

  Vážení čtenáři, útokem hackerů na počítačovou síť poradce Ing. Pavla Hanzla
  došlo počátkem tohoto měsíce ke krádeži jeho identity na tomto serveru a po
  včerejším odhalení této skutečnosti Pavlem Hanzlem redakce proto text
  smazala. Všechny diskusní příspěvky po 21.10.2013, kde je kdosi přihlášen
  jako Pavel Hanzl, jsou nástrojem někoho jiného, jehož příjmy z nepoctivého
  finančního zprostředkování ohrožuje projekt Finemon a seriál Hvězdný prachy.
  Dobré jméno Pavla Hanzla bylo poškozeno. Zvažuje podání podnětu k trestnímu
  stíhání na neznámého pachatele a žaloby na náhradu škody z budoucího ušlého
  příjmu. Současně prosí všechny osoby, které v příspěvcích na domnělého Pavla
  Hanzla reagovaly, o pochopení. Přístupové jméno a heslo k profilu Pavla
  Hanzla bylo dnes změněno. Pavel Hanzl přislíbil, že k tomuto
  bezprecedentnímu útoku na jeho osobu se brzy vyjádří samostatným článkem na
  našem finančním serveru.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  27 října, 2013

  Vážení čtenáři, útokem hackerů na počítačovou síť poradce Ing. Pavla Hanzla
  došlo počátkem tohoto měsíce ke krádeži jeho identity na tomto serveru a po
  včerejším odhalení této skutečnosti Pavlem Hanzlem redakce proto text
  smazala. Všechny diskusní příspěvky po 21.10.2013, kde je kdosi přihlášen
  jako Pavel Hanzl, jsou nástrojem někoho jiného, jehož příjmy z nepoctivého
  finančního zprostředkování ohrožuje projekt Finemon a seriál Hvězdný prachy.
  Dobré jméno Pavla Hanzla bylo poškozeno. Zvažuje podání podnětu k trestnímu
  stíhání na neznámého pachatele a žaloby na náhradu škody z budoucího ušlého
  příjmu. Současně prosí všechny osoby, které v příspěvcích na domnělého Pavla
  Hanzla reagovaly, o pochopení. Přístupové jméno a heslo k profilu Pavla
  Hanzla bylo dnes změněno. Pavel Hanzl přislíbil, že k tomuto
  bezprecedentnímu útoku na jeho osobu se brzy vyjádří samostatným článkem na
  našem finančním serveru.

  Odpovědět