CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Věříte na brexit? Možná už je na čase začít věřit

 

Referendum o vystoupení Velké Británie z EU se konalo v červnu 2016. A vypadá to, že po třech a půl letech je možné začít věřit, že ta zamotaná historie skončí a Velká Británie opravdu vystoupí k poslednímu lednu letošního roku. Což je už za tři týdny.

Loading 

Jak vznikl brexit?

Referendum o vystoupení prosadila konzervativní strana v čele s Davidem Cameronem. Který v rámci předvolební kampaně referendum o brexitu slíbil. A který dost brzy poznal, že by se nemělo slibovat něco, co vlastně nechci. Brexit totiž prošel, překvapilo to všechny, od analytiků, politiků pro i protibrexitových, od novinářů až k samotné britské vládě.

Stejně tak to bylo šokem i pro evropské instituce. Je ale nutno říct, že EU se k brexitu postavila čelem. Nezlobila se, neschovávala se, přijala britskou odhlášku, připravila se na jednání o výstupní smlouvě, stejně tak se začala připravovat na brexit bez smlouvy. Nepřibarvovala, naopak čekala to nejhorší, ale v rámci možností byla připravena.

Nepřej si něco, co nechceš

Asi tak by se dala shrnout britská pozice po referendu. Ano těsně nadpoloviční většina voličů si odhlasovala vystoupení z EU. (Pro brexit bylo 51,9 % hlasů.) Ale hned potom to stálo post předsedu vlády. Nová předsedkyně sice vyhrála volby, přišla s dohodou, odešla s dohodou, přišla s novou a stále ji nikdo nechtěl. Až to nakonec převzal Boris Johnson.

Boris „get brexit done“ Johnson

Stejně jako Theresa Mayová si na samotném brexitu nejdřív vylámal politické zuby. Ale díky dalším předčasným volbám upevnil svou pozici a konečně to vypadá, že tentokrát se to Velké Británii povede a k poslednímu lednu z Evropské unie konečně odejdou.

REKLAMA

Co se stane s brexitem teď

Ještě před samotným odchodem je třeba, aby britský parlament schválil brexitový zákon. Přesně ten zákon, který implementuje dohodnuté okolnosti odchodu. Zákon, který specifikuje přechodné období, který chrání britské občany v EU a který říká, jaký bude režim na severoirské hranici. Zákon, který nejspíš projde, protože tentokrát na to hlasy konzervativci mají. A zákon už je napůl cesty.

Tak daleko se zatím nikdo z britských politiků s brexitem nedostal. A Johnson si to zaslouží, však kdo jiný by měl brexit prosadit než ten, kdo se o něj zasazuje už několik let. Vystoupení a dohodu o brexitu by poté měla schválit ještě Evropská unie, ale v Bruselu i jinde jsou už všichni tím odcházením tak unavení, že se pomalu nemůžou dočkat toho, až budou Britové konečně pryč. S evropskou ratifikací se tak nedají čekat žádné problémy.

Jaké bude přechodné období? Bude brexit 2020?

Přechodné období vystoupení z EU by mělo trval až do 31. prosince 2020, tedy ještě další 11 měsíců bude Velká Británie vlastně součástí EU, hlavně vnitřního trhu, ale už nebude součástí EU. Jedenáct měsíců, které by měl Johnson a další britští vyjednavači využít pro konečné dojednání podmínek. Tedy něčeho, co se tak úplně Mayové nepodařilo za téměř tři roky.

Je silně pravděpodobné, že UK vystoupí posledního ledna z Evropské unie, ale to ještě opravdu neznamená, že mají všichni vyhráno. Ve vzduchu je tolik nejasností. Jak to bude s přístupem na vnitřní trh, což by Velká Británie chtěla. Jak to bude s EU občany na britském území, což by naopak Velká Británie nechtěla. Jak se vyřeší irská hranice, kde Irsko, Severní Irsko a ústřední britská vláda tak úplně neví, co chtějí, ale každý dokáže říct, co nechce. A taky jak to bude se Skotskem, které opakovaně a stále častěji prohlašuje, že oni chtějí v EU zůstat. Nejasností a neznámých je v této brexitové dohodě hodně.

REKLAMA

Co všechno se ještě může pokazit?

A pokazit se toho může hodně. Třeba rybolov, protože země EU by chtěly mít přístup do britských vod, stejně jako teď. Nebo Skotsko, které se může rozhodnout, že už nebude patřit k Anglii. Nebo obchodní dohoda, která je prý tak snadná dohodnout, že si na ní už vylámala zuby Mayová a Johnson nejspíš nebude úspěšnější.

Každopádně další jízdní řád brexitu je asi takový:

  • do 31. ledna 2020 Velká Británie vystoupí z EU, ale bude stále součástí vnitřního trhu po přechodné období,
  • do 30. června 2020 je možné přechodné období prodloužit, Johnson si už teď myslí, že nebude potřeba, zatímco předsedkyně Komise von der Leyen je už teď přesvědčená, že to nutné bude,
  • do 31. prosince 2020 bude či nebude schválena nová obchodní dohoda, přechodné období skončí a UK definitivně přestane být součástí EU.

A nebo taky ne, nebo taky si na tom všem Boris Johnson vyláme zuby, stejně jako Mayová, stejně jako předchozí vláda, stejně jako to všechno nejspíš v duchu předvídal Cameron, když končil na postu ministerského předsedy. Tak co věříte na brexit? A věříte na život po brexitu?

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *