CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

Text: Karel Pučelík

04. 02. 2020

0 komentářů

Británie vstoupila do přechodného období

 

Na konci ledna Velká Británie vystoupila z Evropské unie. Ačkoli podporovatelé odchodu z unie již událost v poměrně velkém stylu oslavili, země ještě nemá zdaleka vyhráno. Po dlouhých jednáních o samotném vystoupení bude následovat ještě řada dalších. 

Ihned po oficiálním vystoupení 31. ledna Velká Británie vstoupila do přechodného období, které bude trvat do konce letošního roku. Pro vnějšího pozorovatele nedošlo k výrazným změnám. Spojené království zůstalo mezi členy jednotného evropského trhu, stejně tak nadále zůstává i v celní unii. Příliš se zatím nemění ani cestování mezi ostrovem a kontinentem, platí pasy i řidičské průkazy.

Do Británie se i po jejím vystoupení z EU k 31. lednu 2020 dostane Čech na občanský průkaz jako do jiných států EU. Možnost přicestovat do Británie pouze na občanku bude ale během roku 2020 pravděpodobně zrušena. Kdo tedy nemá pas, měl by si jej vyřídit co nejdříve,“ upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Rovněž se může Evropan volně pohybovat po britské půdě nebo tam pracovat. Zatím. „Ti Češi, kteří nyní, tj. ještě stále před brexitem, žijí (a pracují) v Británii, si během roku 2020 musí zažádat o status usedlíka (settlement status) nebo o dočasný status usedlíka (pre-settled status). Do té doby mohou v Británii pracovat jako předtím. Jejich práva na pobírání příspěvků a přístup k službám zůstanou nezměněna,“ uvedl ekonom.

Klíčová smlouva brexitu

Co se mění pro britskou ekonomiku? Země bude i letos přispívat do unijního rozpočtu, ačkoli již není právoplatným členem. Na obchod se budou vztahovat stejné podmínky, které platily dosud. Jedna změna ale podstatná je. Britové již nebudou mluvit do vývoje nových předpisů, pravidel a nařízení. Britové zmizeli z řad úředníků a diplomatů, minulý týden se se svými kolegy rozloučili i britští europoslanci.

REKLAMA

Naprostou alfou a omegou příštích měsíců bude pro ostrovní ekonomiku obchodní smlouva s Evropskou unií. Ta určí, jak budou stanovena případná cla, kvóty a další obchodní bariéry.  Jak budou vzájemné vztahy vypadat po přechodném období napoví až rokování vyjednávacích týmů.

A britští vyjednavači by diskuse o nových podmínkách neměli podceňovat. Pro tamější ekonomiku totiž budou klíčové. Podle BBC Velká Británie obchoduje v 49 procentech se zeměmi Evropské unie, v dalších 40 procentech se státy, které mají s unií uzavřenou smlouvu. Pouze zbylých jedenáct procent pak patří zbytku světa.

O společné dohodě by měla vláda jednat i s protějšky ze Spojených států. Ministři financí obou zemí – za Briánii Sajid Javid a USA Steve Mnuchin – se podle BBC na nedávném jednání shodli, že by její výsledek měl být znám do konce letošního roku.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Hledání dokonalosti v dozvucích stagflace

Psala se šedesátá léta, trhy byly nenasycené, všechno rostlo. Rostly vládní výdaje, rostlo zadlužení. Koupěschopná poptávka byla nenasycena, leckde vládl trh prodávajícího. Budovaly se produkční kapacity, hrálo se o schopnost produkovat, dodávat na nenasycené trhy. Když podnikatelé, vedoucí pracovníci a manažeři na Západě řídili podniky, mohli se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023

Apple, Alphabet nebo Amazon – co napoví hospodářské výsledky technologických gigantů

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022 zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po dnešním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *