CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Daniel Kuchta

20. 03. 2009

4 komentáře

Baracka Obamu vidí trhy černě

 


 

Podle statistiky sledující vývoj indexu Dow Jones, kterou minulý týden vydala agentura Bloomberg, je Barack Obama nejhorším prezidentem od roku 1901. Alespoň pokud je měřitelem výkonnost indexu DJIA v prvních padesáti dnech po nástupu zvoleného prezidenta do svého úřadu.

V tomto směru je Barack Obama jednoznačně nejhorším regulérně zvoleným prezidentem od začátku dvacátého století. Pouze ve čtyřech případech blue chip index DJIA po padesáti dnech zaznamenával pokles, nejhůře hned na začátku století po zvolení Theodore Roosevelta, kdy byla ztráta 3,8 %. Po padesáti dnech úřadování Obamy je ztráta 16,6 % (hůře na tom byl už jen Gerald Ford se ztrátou 20 %, ten však nebyl zvoleným prezidentem, ale nahradil Richarda Nixona).

Od nástupu nového prezidenta si všichni, a zejména investoři, slibovali vyřešení nepříznivé situace jak v ekonomice, tak na trzích. Bohužel, zatím to vypadá, že nový americký prezident si vzal na sebe příliš velké sousto. Obamovi navíc nepomáhají svými stále zhoršující se výsledky společností v určitých sektorech, ale ani pesimismus těch, kteří ještě donedávna byli považováni za symbol úspěchu.

Barack doplácí na nepříjemné statistiky ještě dříve, než vůbec začal pořádně úřadovat. A přitom se snaží, seč může. Peníze rozdává na požádání, zachraňuje společnosti na pokraji krachu, které by jiní nechali klidně padnout (a možná oprávněně), bezmála 800 miliard dolarů ze státní poklady je fuč a investoři se ne a ne umoudřit a konečně ocenit snahy o záchranu Ameriky a celého světa. Každou jeho novou myšlenku sice ocenili jedno až dvoudenní nákupní rallye, ale tak rychle jako trhy v těchto dnech rostly, tak rychle v následujících dnech padaly. A trpělivost dochází už i tím největším optimistům, kteří Obamovi od začátku věřili.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Martin

  16 března, 2009

  Ještě aby to viděl jinak!

  Odpovědět

 • cross

  16 března, 2009

  Tím nejhorším prezidentem USA v historii je ale úplně někdo jiný..

  Odpovědět

 • AlanAlda

  16 března, 2009

  Hezčí demonstraci toho, jak jednostranně a slepě se dají interpretovat data ze statistiky jsem už dlouho neviděl. Podle mě by články podobného ražení bez patřičného komentáře či zhodnocení ze strany přebírajícího redaktora ani neměli na tak kvalitním webu jakým investujeme.cz vycházet. Co vy na to?

  PS: Jen tak přemýšlím jakýpak užitek z této negativní emoce šířící zprávy měl samotný Bloomberg – že by spekulace na další propad…?

  Odpovědět

 • Karess

  28 září, 2011

  I was so confused about what to buy, but this makes it understnaadble.

  Odpovědět