CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

03. 03. 2009

0 komentářů

Rogers: Raději nechť padne AIG, než aby šly ke dnu USA

 


 

"Připusťme, že AIG zbankrotuje. Je lepší, když zbankrotuje AIG a my budeme svědky dvou nebo tří hrozných let, než aby zkrachovaly USA," uvedl dnes pro CNBC Jim Rogers. AIG má podle něj biliony dolarů dluhů, které je lépe nechat padnout, vyřešit to soudní cestou a začít od začátku. "Jinak nezačneme nanovo nikdy," doplňuje Rogers.

Záchrana bank povede podle Rogerse pouze ke zvětšování dluhové spirály a nakonec způsobí destrukci největší světové ekonomiky. "Před našima očima se odehrává něco historického, což je základem zničení New Yorku jako finančního centra a americké ekonomiky jako nejsilnější země světa," podotýká Rogers. současnou situaci v USA porovnává s Japonskem, které rovněž "ztratilo dekádu" tím, že se pokoušelo zachraňovat banky.

Pokud se fundamentální problém nevyřeší, systematické riziko bude stejné po deseti měsících i po deseti letech. "Myšlenka, že množství dluhů, množství půjčených peněz a velkou spotřebou vyřešíte dalším dluhem, spotřebou a půjčkami? Ti lidé jsou cvoci," konstatuje Rogers.

Situace na Wall street a v Londýně bude podle Rogerse katastrofální po několik let podobně jako v padesátých nebo šedesátých letech, finanční zdroje vyschnou a čeká nás dlouhé období těžkých časů.

Zdroj: Patria, CNBC

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *