Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

… to ještě byly banky soukromé

Od Druhé světové války do 90. let 20. století vrcholil souboj mezi tržní a centrálně plánovanou ekonomikou, ve kterém zvítězil trh. Podvolila se mu i Čína, která na politické úrovni zůstává na cestě „socialismu“. Jenže…

… tržní ekonomika je pouze relativní pojem. Zatímco současná Čína se uvolňuje trhu a nechává na svém území působit stále více tržních vztahů, tradiční západní ekonomiky se naopak kloní ke státní regulaci. A nejedná se pouze o Francii, jejíž tržní ekonomika dlouhodobě vykazuje více rysů socialismu, než kolik bylo patrné v době „socialismu“ v Československu.

Příprava zestátnění německých bank

V pátek byl v Německu schválen zákon, který je šitý na míru bance Hypo Real Estate a který umožňuje německé vládě přistoupit k zestátnění. Není proto divu, že akcie banky v pátek propadly téměř o 25 % – nejvíce za poslední tři měsíce, kdy banka obdržela prostředky ve výši 87 mld. EUR.

K zestátnění může německá vláda přistoupit v okamžiku, kdy bude ohrožena celá ekonomika. Přestože Hypo Real Estate není v zákoně ani kabinetem kancléřky Merkelové jmenována, je pro zestátnění jednoznačným kandidátem číslo jedna. Jednalo by se o první banku od 30. let minulého století, kterou by v Německu postihl tento osud.

Nejen Německo… i bašta kapitalismu, USA

Na možné zestátnění se ale nepřipravuje jenom Německo. O této možnosti „řešení“ finanční krize se spekuluje i v souvislosti s americkými bankami. A nejedná se o žádné „malé ryby“. V souvislosti se zestátněním se hovoří i o Citigroup… ta ale veškeré obdobné spekulace odmítá.

Zestátnění bank již probíhá…

K postupnému zestátňování bank ale již dávno probíhá. Většina injekcí v podobě kapitálu je bankám poskytována s tím, že stát získá majetkový podíl v bance. Toto řešení je na jednu stranu rozumné – když už daňoví poplatníci sanují svými daněmi banky, měli by z jejich případné záchrany také získat alespoň nějaké prostředky zpět.

V ekonomické teorii se hovoří o tom, že stát je špatný vlastník, že neumí hospodařit ani efektivně vést firmy. V historii tuto tezi již mnohokrát prokázal. Je to pochopitelné – zájmem státu není dosahování zisku. Jeho zájmem jsou především spokojení voliči, tedy přeneseně voliči, kteří mají chléb (stabilní, nenáročnou a dobře placenou práci) a hry (televizi s dostatečným množstvím programů a „duchaplných“ seriálů). Obětovat tak ekonomickou efektivitu firmy plné zaměstnanosti státu nečiní problém.

Majitelé a managementy bank ovšem v nedávné době také neprokázali výraznou schopnost vést své ústavy k zisku. Ano, potíže lze svést na trhy. Kdo ale trhy tvoří? Nejsou to především bankéři?

Současnou situaci hodnotíte jako...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “… to ještě byly banky soukromé”

 1. kolja napsal:

  Jakým způsobem budou vlády při znárodňován bank přistupovat k současným akcionářům. Často drží bankovní akcie lidi jako svůj „penzijní fond“ kvůli dividendám.

  • Jan Dvořák napsal:

   Těžko přesně předvídat. Spíše než na klasické znárodnění bych sázel na výrazné navyšování kapitálu státem a tím i ředění podílu stávajících akcionářů se všemi důsledky pro ně z toho vyplývajícími.

   Pokud přímo znárodnění (jako krajní řešení), tak zřejmě s náhradou. Nedovedu si dnes představit znárodnění bez náhrady. Náhrada by pak mohla být odvozena od ceny akcie. Asi nejbližší scénář je podle mne FNM a FRE. I tak nic příjemného.

   • Radek napsal:

    Kdyby se měla náhrada pohybovat podle aktuálních tržních cen, tak opravdu nic moc…

    • kolja napsal:

     V USA to nebude zestátňování, ale vládě bude stačit vlastnit „podstatnou menšinu“ (viz Bernankeho vyjádření k Citigroup dnes na Bloombergu).

 2. Jan Dvořák napsal:

  Dost možná se tomu nevyhneme. Pokud byl článek Daily Telegraph z 11/2/2009 o hrozících bankovních ztrátách pravdivý, čekají evropské bankovnictví krušné časy.

  Více na mém webu
  http://pro-investory.cz/

  • je to tak napsal:

   Další na řadě je ERSTE, nepotvrzená informace, ale velice pravděpodobná, akcie půjdou ke dnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.