Pondělí 21. ledna. Svátek má Běla.

… to ještě byly banky soukromé

Od Druhé světové války do 90. let 20. století vrcholil souboj mezi tržní a centrálně plánovanou ekonomikou, ve kterém zvítězil trh. Podvolila se mu i Čína, která na politické úrovni zůstává na cestě „socialismu“. Jenže…

… tržní ekonomika je pouze relativní pojem. Zatímco současná Čína se uvolňuje trhu a nechává na svém území působit stále více tržních vztahů, tradiční západní ekonomiky se naopak kloní ke státní regulaci. A nejedná se pouze o Francii, jejíž tržní ekonomika dlouhodobě vykazuje více rysů socialismu, než kolik bylo patrné v době „socialismu“ v Československu.

Příprava zestátnění německých bank

V pátek byl v Německu schválen zákon, který je šitý na míru bance Hypo Real Estate a který umožňuje německé vládě přistoupit k zestátnění. Není proto divu, že akcie banky v pátek propadly téměř o 25 % – nejvíce za poslední tři měsíce, kdy banka obdržela prostředky ve výši 87 mld. EUR.

K zestátnění může německá vláda přistoupit v okamžiku, kdy bude ohrožena celá ekonomika. Přestože Hypo Real Estate není v zákoně ani kabinetem kancléřky Merkelové jmenována, je pro zestátnění jednoznačným kandidátem číslo jedna. Jednalo by se o první banku od 30. let minulého století, kterou by v Německu postihl tento osud.

Nejen Německo… i bašta kapitalismu, USA

Na možné zestátnění se ale nepřipravuje jenom Německo. O této možnosti „řešení“ finanční krize se spekuluje i v souvislosti s americkými bankami. A nejedná se o žádné „malé ryby“. V souvislosti se zestátněním se hovoří i o Citigroup… ta ale veškeré obdobné spekulace odmítá.

Zestátnění bank již probíhá…

K postupnému zestátňování bank ale již dávno probíhá. Většina injekcí v podobě kapitálu je bankám poskytována s tím, že stát získá majetkový podíl v bance. Toto řešení je na jednu stranu rozumné – když už daňoví poplatníci sanují svými daněmi banky, měli by z jejich případné záchrany také získat alespoň nějaké prostředky zpět.

V ekonomické teorii se hovoří o tom, že stát je špatný vlastník, že neumí hospodařit ani efektivně vést firmy. V historii tuto tezi již mnohokrát prokázal. Je to pochopitelné – zájmem státu není dosahování zisku. Jeho zájmem jsou především spokojení voliči, tedy přeneseně voliči, kteří mají chléb (stabilní, nenáročnou a dobře placenou práci) a hry (televizi s dostatečným množstvím programů a „duchaplných“ seriálů). Obětovat tak ekonomickou efektivitu firmy plné zaměstnanosti státu nečiní problém.

Majitelé a managementy bank ovšem v nedávné době také neprokázali výraznou schopnost vést své ústavy k zisku. Ano, potíže lze svést na trhy. Kdo ale trhy tvoří? Nejsou to především bankéři?

Současnou situaci hodnotíte jako...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “… to ještě byly banky soukromé”

 1. kolja napsal:

  Jakým způsobem budou vlády při znárodňován bank přistupovat k současným akcionářům. Často drží bankovní akcie lidi jako svůj „penzijní fond“ kvůli dividendám.

  • Jan Dvořák napsal:

   Těžko přesně předvídat. Spíše než na klasické znárodnění bych sázel na výrazné navyšování kapitálu státem a tím i ředění podílu stávajících akcionářů se všemi důsledky pro ně z toho vyplývajícími.

   Pokud přímo znárodnění (jako krajní řešení), tak zřejmě s náhradou. Nedovedu si dnes představit znárodnění bez náhrady. Náhrada by pak mohla být odvozena od ceny akcie. Asi nejbližší scénář je podle mne FNM a FRE. I tak nic příjemného.

   • Radek napsal:

    Kdyby se měla náhrada pohybovat podle aktuálních tržních cen, tak opravdu nic moc…

    • kolja napsal:

     V USA to nebude zestátňování, ale vládě bude stačit vlastnit „podstatnou menšinu“ (viz Bernankeho vyjádření k Citigroup dnes na Bloombergu).

 2. Jan Dvořák napsal:

  Dost možná se tomu nevyhneme. Pokud byl článek Daily Telegraph z 11/2/2009 o hrozících bankovních ztrátách pravdivý, čekají evropské bankovnictví krušné časy.

  Více na mém webu
  http://pro-investory.cz/

  • je to tak napsal:

   Další na řadě je ERSTE, nepotvrzená informace, ale velice pravděpodobná, akcie půjdou ke dnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.