Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Banky: Plaťte kartami, ale… ne u nás

Chce po vás banka něco zaplatit? Třeba jednorázový poplatek za nějakou službu nebo pojištění? Na platbu kartou rovnou zapomeňte. A jsou to přitom především banky, kdo nabádá spotřebitele: „Nenoste hotovost, plaťte kartou!“

Kartové asociace s bankami pravidelně pořádají soutěže pro zvýšení popularity placení kartou.

Banky nemají rády bankomaty. Jejich obsluha je drahá, leží v nich ladem stohy bankovek a čas od času se najde koumák, který si půjčí z nedaleké stavby buldozer, aby otestoval barevné ampule ukryté mezi penězi.

Banky nemají rády ani lidi vybírající hotovost na pobočkách. Jak to vím? Stačí jediný pohled do sazebníku a na výběr na přepážce raději zapomenu. Pobočky jsou příliš drahé na to, aby vydávaly hotovost. To zvládne přeci i neoblíbený bankomat za dveřmi banky. Bankéři se musí věnovat důležitějším věcem, jako je prodej investičních produktů, hypoték, pojištění… a zakládání účtů novým klientům.

V jednom by si ale banky mohly „uklidit na vlastních pobočkách“. Zatímco své klienty nabádají k placení kartami a přesvědčují o zastaralosti hotovosti, sami kartou v bance nezaplatíte. Banky platební karty nepřijímají. A to ani banka, která v česku umožňují přijímání karet obchodníkům. Že je to zbytečné?

Rozhodně není potřeba zaplatit kartou v bance na denním pořádku. Kdo by potřeboval platit kartou, když má v bance účet, z něhož si banka potřebnou (bez)hotovost strhne? Jenže, co když účet v té bance nemá? Nebo když nemá na příslušném účtu dostatek peněz a chce zaplatit z jiného u jiné banky? A nebo nechce platit občas nehorázné poplatky za odchozí platbu uskutečněnou na přepážce banky? Přitom je stále více příležitostí, kdy v bance můžete potřebovat něco zaplatit.

Většina velkých bank má ve své finanční skupině mimo jiné i pojišťovnu. A její produkty nabízí na pobočkách. Jenže ani za obyčejné cestovní pojištění kartou v bance nezaplatíte, přičemž toto umí již i zdravotní pojišťovny. Bankéř místo akceptace platby kartou ochotně ukáže ke dveřím… za nimiž stojí u zdi bankomat.

Mají banky přijímat platební karty?

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Banky: Plaťte kartami, ale… ne u nás”

 1. Prispevatel napsal:

  Ochodník totiž za příjem peněz kartou platí poplatek právě kartové asociaci. Jakási pomyslná výhoda v tom že prý toho zákazník koupí víc než s hotovostí se už dávno rozplynula (zvlášť při běžných nákupech), takže na tom tratí, a v některých internetových obchodech už ve svých cenících avizují platbu pomocí karty za příplatek (zákazníkovi). A že by zrovna naše banky chtěly na svých službách zákazníkům tratit…

  • jarda napsal:

   Někde je systémová chyba. Není žádný důvod dvojích cen, a kdo tak učiní, má problém… budoucnost je o bezhotovostních platbách. Kdo nebude umožňovat bezhotovostní platby, nebude mít časem zákazníky.

   Nechť si ty problémy plateb řeší obchodník s poskytovatelem terminálu, vše je obchod.

   • karta napsal:

    Máte pravdu, je tam systémová chyba. Poplatek za platbu by neměl být věcí obchodníka, který nemá možnost výběr poskytovatele platby ovlivnit. Měl by být účtován zákazníkovi, který si banku/kartu vybírá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.