CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: Petr Zámečník

31. 01. 2010

3 komentáře

Banky: Plaťte kartami, ale… ne u nás

 


 

Kartové asociace s bankami pravidelně pořádají soutěže pro zvýšení popularity placení kartou.

Banky nemají rády bankomaty. Jejich obsluha je drahá, leží v nich ladem stohy bankovek a čas od času se najde koumák, který si půjčí z nedaleké stavby buldozer, aby otestoval barevné ampule ukryté mezi penězi.

Banky nemají rády ani lidi vybírající hotovost na pobočkách. Jak to vím? Stačí jediný pohled do sazebníku a na výběr na přepážce raději zapomenu. Pobočky jsou příliš drahé na to, aby vydávaly hotovost. To zvládne přeci i neoblíbený bankomat za dveřmi banky. Bankéři se musí věnovat důležitějším věcem, jako je prodej investičních produktů, hypoték, pojištění… a zakládání účtů novým klientům.

V jednom by si ale banky mohly „uklidit na vlastních pobočkách“. Zatímco své klienty nabádají k placení kartami a přesvědčují o zastaralosti hotovosti, sami kartou v bance nezaplatíte. Banky platební karty nepřijímají. A to ani banka, která v česku umožňují přijímání karet obchodníkům. Že je to zbytečné?

Rozhodně není potřeba zaplatit kartou v bance na denním pořádku. Kdo by potřeboval platit kartou, když má v bance účet, z něhož si banka potřebnou (bez)hotovost strhne? Jenže, co když účet v té bance nemá? Nebo když nemá na příslušném účtu dostatek peněz a chce zaplatit z jiného u jiné banky? A nebo nechce platit občas nehorázné poplatky za odchozí platbu uskutečněnou na přepážce banky? Přitom je stále více příležitostí, kdy v bance můžete potřebovat něco zaplatit.

REKLAMA

Většina velkých bank má ve své finanční skupině mimo jiné i pojišťovnu. A její produkty nabízí na pobočkách. Jenže ani za obyčejné cestovní pojištění kartou v bance nezaplatíte, přičemž toto umí již i zdravotní pojišťovny. Bankéř místo akceptace platby kartou ochotně ukáže ke dveřím… za nimiž stojí u zdi bankomat.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  4 února, 2010

  Ochodník totiž za příjem peněz kartou platí poplatek právě kartové asociaci. Jakási pomyslná výhoda v tom že prý toho zákazník koupí víc než s hotovostí se už dávno rozplynula (zvlášť při běžných nákupech), takže na tom tratí, a v některých internetových obchodech už ve svých cenících avizují platbu pomocí karty za příplatek (zákazníkovi). A že by zrovna naše banky chtěly na svých službách zákazníkům tratit…

  Odpovědět

 • jarda

  4 února, 2010

  Někde je systémová chyba. Není žádný důvod dvojích cen, a kdo tak učiní, má problém… budoucnost je o bezhotovostních platbách. Kdo nebude umožňovat bezhotovostní platby, nebude mít časem zákazníky.
  Nechť si ty problémy plateb řeší obchodník s poskytovatelem terminálu, vše je obchod.

  Odpovědět

 • karta

  28 května, 2010

  Máte pravdu, je tam systémová chyba. Poplatek za platbu by neměl být věcí obchodníka, který nemá možnost výběr poskytovatele platby ovlivnit. Měl by být účtován zákazníkovi, který si banku/kartu vybírá.

  Odpovědět