CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Roman Koděra

25. 07. 2019

0 komentářů

Amazon, Facebook a Alphabet vs. Fed a váhání jménem Libra

 

Společnosti Amazon, Facebook a Alphabet/Google už nenesou přívlastek „technologické“, přestože jejich DNA je čistě technologická. Aktuálně však ani jedna ze jmenovaných společností není součástí technologického sektoru indexu S&P 500.

Loading 

Amazon je součástí Consumer Discretionary, Facebook a Alphabet jsou v Communication Services. Ať se budeme na tyto tři společnosti dívat jakkoliv, pak jejich velikost má zásadní dopad na index S&P 500:

 • Dohromady tvoří 8 % váhu v indexu.
 • Jako celek mají větší dopad na index než dalších pět sektorových skupin: Consumer Staples (7,4 %), Energy ( 4,9 %), Utilities ( 3,3 %), Real Estate (3,1 %) a Materials (2,7 %).
 • Ještě z jiné perspektivy, tyto tři společnosti mají téměř stejnou důležitost (8 % vs 9,1 %) v indexu S&P 500 jako kombinovaný efekt 27 společností ze sektoru Utilities, 31 společností z Real Estate a 27 firem ze sektoru Materials.

Amazon, Facebook a Google jsou dostaečně systematicky důležité, aby si zasloužili vaší pozornost, když už nastal čas na představení jejich výsledků.

Tento týden nás čeká přehlídka všech třech firem. Facebook svá čísla zveřejnil ve středu a Amazon a Google je zveřejní dnes. Abyste byli připraveni, nabízím vám, co se čeká na „ulici“ Wall Street.

AMAZON (3,3 % váha v S&P 500, 23 % v sektoru Consumer Discretionary)

 • Očekávaný růst EPS: 10 %, tedy 5,58 USD na akcii
 • Očekávaný růst tržeb: +18 %, na 62,4 mld. USD
 • Aktuální odhad pro 2019: 27 USD na akcii, nárůst o 36 % oproti roku 2018
 • Aktuální valuace: 72x 2019 EPS

Loňské překvapení Amazonu 100% lepšími výsledky, než byly odhady analytiků, nečekejme, ale překvapení namísto očekávaných 10 % růstu EPS by se zrodit mohlo.

REKLAMA

FACEBOOK (1,9 % váha v S&P 500, 20 % v sektoru Communications Services)

 • Očekávaný růst EPS: 7,5 %, tedy 1,87 USD na akcii
 • Očekávaný růst tržeb: +25 %, na 16,5 mld. USD
 • Aktuální odhad pro 2019: 7,10 USD na akcii, pokles o 6 % oproti roku 2018
 • Aktuální valuace: 28x 2019 EPS

Tlak marží na společnost Facebook doléhá ze všech stran a regulace též. Cokoliv jako mírný růst společnosti pomůže, o Libře až později.

ALPHABET/GOOGLE (2,8 % váha v indexu S&P 500, 23 % v sektoru Communications Services)

 • Očekávaný růst EPS: pokles o 3,6 %, tedy 11,33 USD na akcii
 • Očekávaný růst tržeb: +17 %, na 38,2 mld. USD
 • Aktuální odhad pro 2019: 45,67 USD na akcii, nárůst o 4,5 % oproti roku 2018
 • Aktuální valuace: 29x 2019 EPS

Google zaostal za odhady předešlé dva kvartály, když zklamal na straně tržeb a současně vynaložil vyšší náklady na rozjezd cloudu.

Potrženo sečteno, ačkoliv má Google co napravovat, pak jedno je jisté. Tato trojice má aktuálně vyšší kartu pro vývoj na akciovém trhu, než blížící se zasedání Fedu, které bude 31. července.

Jakou má „Váhu“ cokoliv nového?

V roce 1914 byly v Americe poprvé použity semafory, když se počet automobilů poprvé v historii vyšplhal na metu 1 milionů vozů. K překvapení to nebylo ve velkém městě, ale v Clevelandu v Ohiu (clevelandští Kavalíři mi odpustí, ale před tím, než tam hrál LeBron James to bylo opravdu malé město).

REKLAMA

V roce 1917 se první semafor objevil v New York City na křižovatce 5té a 57mé. To už se roční produkce aut pohybovala na 1 milionu vozů.

Příběh ukazuje, jak regulace zaostává za inovací. Při pohledu minulostí uplynulých 20 let vidíme Amazon, který nesrážel zákonnou daň. Airbnb využilo šedé zóny mezi ubytováním v soukromí a regulovaným hotelovým businessem. A Lyft a Uber udělali to samé v zastaralém systému taxislužby.

Minulý týden se bankovní komise pustila do Facebooku a jeho nové kryptoměny Libry.  Samozřejmě celé situaci nepomáhá už tak negativní situace okolo Facebooku a jeho prohřešků, ale ruku na srdce, nemám sebemenší pochybnosti, že i kdyby Steve Jobs vstal z mrtvých, nedopadl by lépe než zástupce Facebooku David Marcus.

„Váha“ však překvapivě vyvážila misku vah v DC a možná je to aktuálně jediné téma, kde panuje shoda mezi Demokraty a Republikány. Téma Libra mělo negativní dopad na Bitcoin, který za týden ztratil 27 %, a je jen otázka, jak dlouho Facebook bude ochoten zůstat ve fritovacím hrnci, když je okolo víc ryb na smažení.

Na konci dne se kryptoměny dočkají podobného vývoje jako semafor a automobilový provoz a ostatní disrputivní technologie, ale tyto srážky s regulací jim nakonec umožní jejich růst, protože přísný pohled regulace je nakonec po všech testech učiní bezpečnějšími. Starý příběh, ale s určitou mírou nadsázky předvídatelný… nemyslíte?

O víkendu jsme si připomněli 50 let od prvního letu Apolla 11 na měsíc, ale málokdo už ví, že Neil Amstrong rok před svým prvním krokem na Měsíci málem zemřel při testování lunárního modulu, ze kterého se musel katapultovat. Dalším, kdo se úspěšně před lety katapultoval, se vrátí v létě 2020. Dočkáme se pokračování Top Gunu a Maverick v podání Toma Cruise se už zase prohání ve stíhačce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *