CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Hana Bartušková

12. 08. 2022

1 komentář

Jak se zorientovat a investovat do altcoinů

 

Bitcoin jako první a nejznámější kryptoměna má svoje místo na výsluní jisté. Ale v posledních letech nabraly hodně pozornosti i další alternativní kryptoměny, tzv. altcoiny. Navíc v letošním roce se bitcoinu zatím moc nedaří, v tom nejlepším případě v posledních měsících cenově stagnuje. Nabízí se tak otázka, jestli náhodou nejsou další kryptoměny lepší investicí?

Loading 

Co jsou to altcoiny

Slovíčko altcoin je zkratkou pro alternative coins, tedy pro alternativní měny, které vznikly v návaznosti na popularitu bitcoinu. V tom nejširším pojetí je altcoinem jakákoliv kryptoměna, tedy peníze zajištěné algoritmem, která není bitcoinem.

V důsledku této široké definice je možné identifikovat na trhu tisíce a tisíce různých altcoinů. Podle CoinMarketCap bylo na trhu na začátku srpna přes 20 000 různých altcoinů.  A asi 41 % trhu bylo tvořeno bitcoinem a přes 18 % etherem. Altcoinů je k dispozici hodně a každý měsíc nové a další vznikají. Tak, jak se kryptoměny a technologie blockchainu stávají stále populárnější.

Mezi ty nejznámější a nejúspěšnější altcoiny pak patří například: Ethereum, Binance Coin, XRP, Cardano nebo Solana. Svou oblíbenou kryptoměnu si najde každý expert. Za altcoin s největším potenciálem je pak považováno Ethereum, které už funguje řadu let a představuje zavedenou alternativu bitcoinu.

Typy altcoinů

Altcoiny je možné dále dělit do několika dalších podskupin. Stablecoiny jsou kryptoměny navázané na jiná aktiva, například na běžné měny, jako je dolar. Memecoiny jsou podobné na NTF a výrazně svázané s komunitou a sociálními sítěmi. Utility tokens jsou kryptoměny s reálným použitím při využívání tzv. „web 3“. Governance tokens jsou kryptoměny spojené s hlasovacími právy a s participací na blockchainu. A tzv. fork jsou odnože známějších kryptoměn, nejznámějším forkem vzniknul tzv. bitcoin cash.

Proč investovat do altcoinů?

Důvodem, proč investovat do altcoinů, je především jejich velký potenciál růstu. Pokud si vyberete to správné období a svou investici správně načasujete, tak altcoiny můžou dosahovat stoprocentního i většího růstu. Navíc jsou altcoiny i levné.

REKLAMA

Zatímco bitcoin se teď na začátku srpna prodává zhruba za 22 tisíc euro, tak jiné altcoiny koupíte za pakatel i několika centů. Tedy za takovou hodnotu, za jakou se bitcoin prodával před deseti lety. Když si jako investor představíte, že za následujících deset let by daná kryptoměna mohla na hodnotě získat tolik, co získal za deset let bitcoin, tak lepší investici hned tak nenajdete.

Jak moc jste si jistí touto investicí?

Problémy s kryptoměnou investicí na sebe ale vůbec nedají čekat. Ony ostatně vychází už jen ze samotné definice jednotlivých typů kryptoměn. Takové memecoiny jsou čistě online tokeny, které se vlastně podobají sběratelských kartičkám nebo podobnému hobby. A svou hodnotu mají pouze v dané komunitě a v daném časem. Taková investice může kdykoliv skončit s velkým mínusem.

Kryptoměny se také často nechovají příliš logicky. Dobrý příkladem je altcoin s chytlavým jménem Omikron. Ten v okamžiku, kdy byla oznámena nově rozšířená varianta koronaviru (omikron), získal asi 1000 % a hned následně o totéž spadl zpátky dolů. Nečekejte tedy v kryptoměnách žádnou logiku, nečekejte na závratné zisky, spíš zkuste pár alternativních variant hodlovat a možná budete překvapení.

Ostatně úspěšných altcoinů moc nenajdeme. Pokud si vezmeme, že v současné době existuje přes 20 000 různých altcoinů, tak mezi ty stabilní a úspěšné se řadí maximálně tak stovka. A v následující dekádě nejspíše dojde k výrazné konsolidaci a redukci trhu. Odborníci ostatně už při minulé korekci kryptotrhu v roce 2019 předvídali, že 90 % kryptoměn skončí.

Jak se v altcoinech orientovat?

Pokud jste investor s kladným vztahem k riziku, možná není úplně vaším cílem se kryptotrhu vyhýbat. V takovém případě je důležité se řídit alespoň několika základními poučkami.

 • Investujte pouze tolik, kolik můžete právě teď ztratit.
 • Do kryptoměn neinvestujte více než 5 -10 % portfolia.
 • Zkuste si vybrat mezi 20 altcoiny, které se nejvíce obchodují.
 • Nekupujte pouze jeden altcoin, investici rozdělte mezi více variant.
 • Kupujte po malých částech, ale pravidelně, lépe tak diverzifikujete fluktuace trhu altcoinů.
 • Kryptoměny skladujte bezpečně v kryptopeněženkách či trezorech.
 • Moc kryptotrh nesledujte, časovat tento trh příliš nejde a je lepší nevědět.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměnová zima

Jak investovat v dlouhé kryptoměnové zimě, která nás čeká?

Před čtvrt rokem v červnu, když začala cena bitcoinu klesat, jsem to možná zaslechla poprvé. Že se blíží kryptoměnová zima. Bylo to napsáno opatrně a spíš jen tak mimochodem. Teď už se kryptoměnová zima skloňuje v mnoha pádech. Bitcoin je na méně než polovině hodnoty, co měl […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

14. 09. 2022

Investovat do NFT

Jak moc se vyplatí investovat do NFT?

NFT jsou nové hvězdy mezi kryptoměnami. Nejsou to kryptoměny, jsou to umělecká díla s potvrzením původu a historie. Nejsou to bezcenné online obrázky, ale unikátní kódy, které přisuzují to dané umělecké dílo jen vám. Každý ho může sice vidět, každý si ho může zkopírovat, ale vlastnictví je […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 08. 2022

pokles ceny bitcoinu

Jak dlouho bude bitcoin ještě hledat své dno?

Na začátku letošního roku stál bitcoin 47 700 USD. Na začátku července pak byla cena něco málo přes 19 000 USD. To je pokles na méně než polovinu hodnoty na začátku roku. Právě teď pak bitcoin stojí méně, než stál před rokem v létě. Jak dlouho bude […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Martin

  12 srpna, 2022

  Jaký názor máte na πcoin a Beecoin?

  Odpovědět