Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Akciové fondy: Těžaři zlata vyhrávají

Zlaté cihly - zlato

Světová ekonomika stále šlape a akciím se nebývale daří. Zároveň o sobě nechává vědět řada rizik a tlačí vzhůru cenu zlata jako pojistky. Vyhrávají těžaři zlata se svými „zlatými akciemi“.

Mezinárodní měnový fond (MMF) postupně snižuje odhad růstu světové ekonomiky a aktuálně předpokládá růst HDP pro letošní rok na 3,2 %. Nový britský premiér Boris Johnson hrozí tvrdým Brexitem, Írán rozjíždí jaderný program přes dohodnuté meze a americký prezident Donald Trump si stále hraje s roznětkou obchodních válek. Přesto se akciím a akciovým fondům daří.

Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů v červenci nabral na dynamice. S historicky třetím nejvyšším meziměsíčním růstem o 5,22 % se dostal na hodnotu 1 175,6 bodu, která je též třetí nejvyšší v historii sledování indexu a jen o 0,1 bodu zaostává za druhou nejvyšší hodnotou z května 2015.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

Index ICZ - červenec 2019 - 1175,6 bodu - těžaři zlata vyhrávají

Zdroj: Investujeme.cz

Od počátku roku Index ICZ zhodnotil již o 14,8 %, přičemž letos poklesl pouze v květnu, a to o 2,95 %. Ne nadarmo říká jedna investorská pranostika „sell in may and go away“.

Tabulka 1: Nejziskovější fondy uplynulého měsíce

Podílový fond Zhodnocení mezi 20. 6. 2019 a 20. 7. 2019
Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD) 14,06%
AMUNDI FUNDS CPR GLOBAL GOLD MINES – AU (C) 11,67%
HSBC GIF Turkey Equity A EUR 10,74%
AMUNDI FUNDS PIONEER US EQUITY RESEARCH VALUE – A EUR (C) 10,66%
Parvest Equity Turkey 10,41%
BGF World Gold Fund 10,29%
HSBC GIF Brazil Equity A USD 8,89%
Parvest Equity Brazil 7,59%
Aberdeen Global – Brazil Equity (USD) 7,05%
AMUNDI FUNDS CPR GLOBAL RESOURCES – AK (C) 5,73%

Zdroj: Index ICZ

Mezi nejziskovějšími fondy července dominují akciové fondy zaměřené na těžaře zlata a drahých kovů. Tyto fondy zažívají zlaté období a rostou již druhý měsíc v řadě dvoucifernými tempy. Za jejich růstem je především růst ceny zlata, která za poslední čtvrtletí vyrostla přibližně o 140 USD/oz. a aktuálně se obchoduje kolem hodnoty 1 420 USD/oz.

Za růstem ceny zlata je vedle rostoucí nejistoty budoucího světového vývoje (opět již ohraná témata „obchodní válka“, „Brexit“ a „jaderný Írán“) jsou i nákupy zlata Ruskou federací, která je bržděna sankcemi za anexi Krimu a válku na Ukrajině. Zlato má tak Rusku pomoci se slábnoucím rublem a být pojistkou pro případ zhoršení situace.

„Zlaté fondy“ v žebříčku nejrůstovějších podílových fondů doplňují stejně jako v předešlém měsíci fondy zaměřené na Turecko a Brazílii. Tureckým akciím se dařilo prezidentu Erdoganovi navzdory. Ten po porážce v místních volbách v Istanbulu odvolal šéfa turecké centrální banky, čímž zasadil další ránu nezávislosti měnové instituce.

Tabulka 2: Nejztrátovější fondy uplynulého měsíce

Podílový fond Znehodnocení mezi 20. 6. 2019 a 20. 7. 2019
Parvest Energy Innovators EUR -4,24%
Franklin Biotechnology Discovery -2,21%
Generali Fond farmacie a biotechnologie -2,03%
NN (L) Global Real Estate -1,87%
FF – Global Property Fund A-ACC-EUR -1,80%
NN (L) Energy (CZK)* -1,79%
Parvest Sustainable Equity High Dividend Europe -1,76%
FF – France A-ACC-EUR -1,75%
Parvest Global Environment -1,74%
Parvest Equity India USD -1,68%

Zdroj: Index ICZ

Ztrátová strana pelotonu není tak jednoznačná jako rostoucí podílové fondy. Ostatně ani ztráty nejsou tak masivní, když ani jeden z fondů neodepsal ani 5 %. Rozdíly mezi jednotlivými fondy jsou navíc zanedbatelné a nelze z nich nic zásadního usuzovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.