CZK/€ 24.460 +0,49%

CZK/$ 23.227 +1,12%

CZK/£ 28.235 +0,32%

CZK/CHF 25.379 +0,81%

Text: Petr Zámečník

27. 09. 2017

0 komentářů

Akciové fondy: Ropa táhne energie k výšinám

 

Září je ve znamení růstu ceny ropy. Spolu s ní se daří i energetickému průmyslu, který spolu s Brazílií a biotechnologiemi vynáší akciové fondy. Mezi poraženými zůstává i nadále Jižní Korea tížená hrozbou z KLDR.

Loading 

Série událostí od hurikánů prohánějících se v Mexickém zálivu v rámci hurikánové sezóny, přes nízký stav zásob ropy v USA, po nedávné výhrůžky Turecka vedla k růstu cen ropy. Z úrovní kolem 52 USD/barel koncem srpna se vyšplhala o 10 % výše a pomalu atakuje úroveň 60 USD/barel. To svědčí energetickému průmyslu – a spolu s ním stoupá k výšinám i Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

Index ICZ září 2017: 1 100,5 bodu

Zdroj: Investujeme.cz

Index ICZ v září posílil o 1,93 % na 1 100,5 bodu, což představuje zlom v sestupném trendu od ukončení kurzového závazku České národní banky (ČNB). Meziročně index posílil již o 8,73 % a optimismus na akciových trzích předpovídá další nárůst. To se ale může postupně zlomit.

Tabulka 1: Podílové fondy s největším poklesem v uplynulém měsíci

Podílový fond Znehodnocení mezi 20. 8. 2017 a 20. 9. 2017
Templeton Korea -5,22%
Generali Investments SICAV Euro equity mid cap -2,33%
Parvest Equity World Utilities -2,24%
AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL AU -2,16%
Parvest Real Estate Securities Pacific EUR -2,05%
NN (L) Utilities -1,91%
Parvest Equity South Korea -1,84%
Parvest Equity Indonesia USD -1,82%
Generali Investments SICAV Euro equity -1,74%
Generali Investments SICAV European equity recovery -1,69%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Jedním z nebezpečí jsou severokorejské vojenské provokace. KLDR bez ohledu na nevoli mezinárodního společenství i svých dlouhodobých partnerů dál testuje jaderné zbraně a vypouští raketové nosiče přes Japonsko. Hrozbou přitom není pouze možnost, že Severní Korea postoupí od provokací k vojenské akci, ale i nepředvídatelná reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Pod severokorejskou hrozbou trpí ztrátami jihokorejské akcie. Nejztrátovější podílový fond Templeton Korea poklesl o více než dvojnásobek poklesu druhého nejméně úspěšného fondu. Nedařilo se ale ani evropským akciím, ovšem ztráty 46 ztrátových fondů z 370 sledovaných jsou spíše na úrovni statistické chyby.

Tabulka 2: Podílové fondy s největším růstem v uplynulém měsíci

Podílový fond Zhodnocení mezi 20. 8. 2017 a 20. 9. 2017
NN (L) Energy (CZK)* 8,52%
AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL 8,31%
ESPA Stock Biotec 7,90%
Parvest Equity Brazil 7,57%
Parvest Equity World Energy EUR 7,56%
Franklin Natural Resources (USD) 6,98%
Pioneer Funds – Russian Equity 6,87%
Franklin Biotechnology Discovery 6,79%
Templeton Asian Growth Fund CZK H1 6,74%
BGF World Mining Fund 6,72%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Mezi nejrůstovějšími podílovými fondy dominují ty, které se zaměřují na akcie energetických společností a těžbu přírodních zdrojů. Důvodem je růst ceny ropy, která se přiblížila na dohled 60 USD/barel.

Dařilo se ale i fondům zaměřeným na brazilské akcie. Brazílie se dostává z vleklé krize a akcie brazilských společností rostou. Podílové fondy zaměřené na Brazílii jsou v první desítce nejrůstovějších již třetí měsíc v řadě.

Německé volby trhy nerozházely… zatím

Německé parlamentní volby byly dlouho očekávanou politickou událostí s dopadem na finanční trhy. Po vítězství Angely Merklové a její CDU/CSU bylo nejpravděpodobnější variantou, čekalo se ale na možné koaliční partnery. A těm se nedařilo ještě více než vítězné straně.

Ještě hůř dopadli druzí socialisté, kteří dosáhli pouze 20 % a rozhodli se dobrovolně odejít do opozice. Předvolební průzkumy naopak překonala nacionalistická AfD, která překonala 13 %. V takové situaci Angele Merkelové v zásadě nezbývá nic jiného, než se pokusit sestavit pravo-levicovou koalici s liberální FDP a zelenými – tzv. Jamajku,“ komentoval výsledky voleb Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Okamžitá reakce akciových trhů nebyla veškerá žádná. To ale může změnit délka koaličního vyjednávání, a také výsledná podoba koaliční smlouvy.

České volby se blíží mílovými kroky

Mílovými kroky se blíží i české volby. Jejich výsledek sice může ovlivnit dění na pražské burze (např. akcie ČEZ, bankovní tituly či Philip Morris), ovšem z globálního pohledu nebudou mít žádný dopad na akciové trhy. Výrazně ale mohou ovlivnit budoucí konkurenceschopnost české ekonomiky a životní úroveň obyvatel České republiky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do větru. Investoři sází i na plovoucí větrné elektrárny

Na výrobu elektřiny z větrných elektráren na moři spoléhá řada přímořských států s vhodnými podmínkami pro jejich výstavbu. Přestože jsou náklady na jejich výstavbu více než dvojnásobné oproti pevninským větrným elektrárnám při srovnání jejich sdružené ceny energie LCOE, mají řadu neoddiskutovatelných výhod.

Text: Filip Kučera

02. 10. 2023

8D: Týmové řešení problémů jako investice

Nejefektivnější programy snižování nákladů nutně nezačínají úmyslem náklady snižovat. Zlepšování procesů každopádně znamená finanční prospěch. Čím více je snižování nákladů ignorováno, tím větší jsou nakonec úspory, zaznívá v jedné z knih věnovaných neustálému zlepšování produktů a procesů. Jedná se o potírání plýtvání a škrty čehokoli, co nepřidává hodnotu, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *