Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Výplach v akciových fondech táhla energetika

Uplynulý měsíc byl pro akciové podílové fondy hořkou pilulkou. Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů poklesl o 7,33 % a zakončil na hodnotě 1001,5 bodu. V kladných číslech zůstaly jen dva fondy ze 333. Nejhůře dopadly fondy zaměřené na energetiku.

Akciovým fondům se v minulém měsíci nedařilo a odmazaly téměř celé letošní zisky. Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů zaznamenal největší ztrátu od svého vzniku a v říjnu odepsal 7,33 % na hodnotu 1001,5. Kdo začal pravidelně investovat do širokého portfolia akciových fondů dostupných v České republice spolu s indexem, vydělal od počátku 1,5 %.

Nejhůře se v uplynulém měsíci dařilo fondům zaměřeným na energetiku. Obsadily dokonce první tři příčky nejztrátovějších fondů. Nejvíce tratil Raiffeisen Energie-Aktien (-16,37 %), následován byl Parvest Equity World Energy (-14,12 %) a ING (L) Invest Energy (CZK) (-13,30 %). V kladných číslech zůstaly pouze dva podílové fondy ze všech 333 akciových fondů dostupných v České republice. Oba jsou zaměřené na investice do akcií společností pohybujících se na realitním trhu – ING (L) Invest Global Real Estate (+1,22 %) a Franklin Global Real Estate (USD) (+0,63 %).

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

index-icz-rijen-2014

Energetika padá pod tíhou ropy

V uplynulém měsíci byly pod tlakem především podílové fondy zaměřené na energetické společnosti. Těm nesvědčila především cena ropy, která klesá již od června 2014, ale v září nabrala skutečně strmý spád. Ještě začátkem září se cena černého zlata pohybovala nad úrovní 100 USD/barel, v polovině října ovšem již nalezla novou hladinu v okolí 85 USD/barel. A takový propad se nemůže nepodepsat na hodnotě akcií energetických společností.

Klesající cena ropy má ovšem i geopolitické dopady, které se mohou promítnout ve světové ekonomice. Především ruská ekonomika a ruský státní rozpočet jsou závislé na prodeji ropy a zemního plynu, jehož cena vývoj ropy zdatně kopíruje. Rusko se tak dostává pod tlak zesílený sankcemi ze strany Evropské unie a Spojených států uvalených za angažovanost Ruské federace ve válce na Ukrajině. Pokud by se Rusko ekonomicky zhroutilo, otřes jeho pádu by zaznamenaly nejen akciové trhy na celém světě.

Podílové fondy zaměřené na Rusko jsou dokladem vleklé ekonomické nejistoty v Ruské federaci. Již od počátku sledování Indexu ICZ jsou nejčastějším faktorem omezujícím růst a i v uplynulém měsíci jsou všechny „ruské“ fondy ve třetině podílových fondů s největší ztrátou.

Realitám se daří

Finanční krize z roku 2008 měla své kořeny v realitách a i její dopad na realitní trhy byl bolestivý. Ceny nemovitostí klesaly po celém světě a realitních obchody se téměř zastavily. Nejinak tomu bylo i v České republice.

Nemovitosti ovšem v posledních měsících zažívají renesanci a realitní trh je s úspěchem resuscitován. Projevuje se to nejen na výsledcích podílových fondů investujících do akcií společností působících na realitním trhu, ale i v rostoucím zájmu českých miliardářů o tento segment. V posledních měsících zainvestovali do nemovitostí kromě realitních matadorů Radovana Vítka a Petra Kellnera i relativní nováčci, mezi nim např. Ivan Zach, spolumajitel TV Prima, či Karel Komárek a Martin Roman.

Investujete do akcií?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.