CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

25. 07. 2019

0 komentářů

Alternativní (investice) není vždy vhodnou alternativou

 

V poslední době zpravodajské servery okupují informace o návratu bitcoinu na výsluní a může se tak zdát, že by bylo dobré do této kryptoměny znovu investovat. Pojďme si připomenout co bitcoin vlastně je, jakou má minulost a zda o investici do něj vůbec uvažovat.

Loading



 

Nebudeme zabíhat do detailu, co to bitcoin je, ale pro naše účely postačí, že se jedná o tak zvanou kryptoměnu, kterou můžete získat dvěma způsoby. Těžbou, nebo nákupem za „normální“ peníze. Idea kryptoměny je nahradit normální peníze v běžném životě. Některé obchody za zboží a služby, a to i v tuzemsku, akceptují platbu v této nebo jiné kryptoměně.

Za růstem ceny bitcoinu, za kterou jej můžete nakoupit, pak stojí POUZE zájem investorů a široké veřejnosti. Právě veřejnost bez větších znalostí podlehla iluzi o snadném zbohatnutí a jednoduché výhře „v loterii“ a začala zběsile nakupovat bitcoiny, případně jiné kryptoměny. Kvůli tomuto zvýšenému zájmu a z podstaty omezeného množství došlo k jedinému možnému – prudkému růstu ceny.

Zajímavostí je, že v roce 2017 skoro polovina (46 %) kryptoměn zkrachovala! Problém je také to, že v případě, kdy takovýto projekt zkrachuje, můžete rovnou počítat se 100% ztrátou prostředků.

Na přelomu roku 2017 a 2018 vrcholil zájem o bitcoin a jeho cena vyletěla skoro k 20 tisícům amerických dolarů. Mnoho běžných lidí se o tento sektor začalo zajímat a bez rozmyslu nakupovat. Je to vlastně podobné a ne-li naprosto stejné jako u sázení. Ve chvílích, kdy se Jackpot přehoupne přes například 100 nebo 200 milionů korun, tak se o výhře začíná psát i v masových médiích a i lidé, kteří běžně nesází, jdou zkusit štěstí. V rámci této „jednorázové investice“ za 220 korun ale nehrozí nějak velké riziko. Naproti tomu v případě, kdy se chystáte koupit něco, co je právě „in“ a rychle stoupá cena, je lepší zpomalit a znovu zvážit pro a proti.

REKLAMA

Z vrcholu totiž následoval prudký pád. Od roku 2013 do roku 2016 se průměrná cena bitcoinu pohybovala na úrovni okolo 400 amerických dolarů. V roce 2017 došlo k prudkému růstu až na cenu 19 166,98 dolarů za jeden bitcoin. Za jeden rok tak došlo k růstu ceny o 1912 %. Za dva měsíce následoval dramatický propadu a to přímo o 58 % a do konce roku 2018 pak došlo k dalšímu o propadu o dalších 54 %. Pokud tedy investor, nebo lépe spekulant, netrefil včas dobu nákupu a včas neprodal, velmi pravděpodobně zaznamenal vysoké ztráty.

Bitcoin stejně jako zlato nepřináší investorovi nic navíc. Jeho cena je určena pouze střetem nabídky a poptávky. Na trhu jsou obrovské výkyvy a kryptoměny obecně mají vysokou volatilitu. Nákup bitcoinu nebo jiné kryptoměny proto nelze nazývat investováním, ale čistou spekulací.

Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *