Středa 01. dubna. Svátek má Hugo.

Alternativní (investice) není vždy vhodnou alternativou

Investice 25.07.2019 | 11:00 0 Komentářů

V poslední době zpravodajské servery okupují informace o návratu bitcoinu na výsluní a může se tak zdát, že by bylo dobré do této kryptoměny znovu investovat. Pojďme si připomenout co bitcoin vlastně je, jakou má minulost a zda o investici do něj vůbec uvažovat.

Nebudeme zabíhat do detailu, co to bitcoin je, ale pro naše účely postačí, že se jedná o tak zvanou kryptoměnu, kterou můžete získat dvěma způsoby. Těžbou, nebo nákupem za „normální“ peníze. Idea kryptoměny je nahradit normální peníze v běžném životě. Některé obchody za zboží a služby, a to i v tuzemsku, akceptují platbu v této nebo jiné kryptoměně.

Za růstem ceny bitcoinu, za kterou jej můžete nakoupit, pak stojí POUZE zájem investorů a široké veřejnosti. Právě veřejnost bez větších znalostí podlehla iluzi o snadném zbohatnutí a jednoduché výhře „v loterii“ a začala zběsile nakupovat bitcoiny, případně jiné kryptoměny. Kvůli tomuto zvýšenému zájmu a z podstaty omezeného množství došlo k jedinému možnému – prudkému růstu ceny.

Zajímavostí je, že v roce 2017 skoro polovina (46 %) kryptoměn zkrachovala! Problém je také to, že v případě, kdy takovýto projekt zkrachuje, můžete rovnou počítat se 100% ztrátou prostředků.

Na přelomu roku 2017 a 2018 vrcholil zájem o bitcoin a jeho cena vyletěla skoro k 20 tisícům amerických dolarů. Mnoho běžných lidí se o tento sektor začalo zajímat a bez rozmyslu nakupovat. Je to vlastně podobné a ne-li naprosto stejné jako u sázení. Ve chvílích, kdy se Jackpot přehoupne přes například 100 nebo 200 milionů korun, tak se o výhře začíná psát i v masových médiích a i lidé, kteří běžně nesází, jdou zkusit štěstí. V rámci této „jednorázové investice“ za 220 korun ale nehrozí nějak velké riziko. Naproti tomu v případě, kdy se chystáte koupit něco, co je právě „in“ a rychle stoupá cena, je lepší zpomalit a znovu zvážit pro a proti.

Z vrcholu totiž následoval prudký pád. Od roku 2013 do roku 2016 se průměrná cena bitcoinu pohybovala na úrovni okolo 400 amerických dolarů. V roce 2017 došlo k prudkému růstu až na cenu 19 166,98 dolarů za jeden bitcoin. Za jeden rok tak došlo k růstu ceny o 1912 %. Za dva měsíce následoval dramatický propadu a to přímo o 58 % a do konce roku 2018 pak došlo k dalšímu o propadu o dalších 54 %. Pokud tedy investor, nebo lépe spekulant, netrefil včas dobu nákupu a včas neprodal, velmi pravděpodobně zaznamenal vysoké ztráty.

Bitcoin stejně jako zlato nepřináší investorovi nic navíc. Jeho cena je určena pouze střetem nabídky a poptávky. Na trhu jsou obrovské výkyvy a kryptoměny obecně mají vysokou volatilitu. Nákup bitcoinu nebo jiné kryptoměny proto nelze nazývat investováním, ale čistou spekulací.

Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.