CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

20. 11. 2012

0 komentářů

Růst čínských mezd snižuje marže Applu a omezuje prostor pro další růst jeho akcií

 


 

Společnost Apple v posledních letech předvedla neuvěřitelný růst tržeb, zisků i marží. Její akcie se staly miláčkem investorů, jež ji ohodnotili jako největší firmu světa (tržní kapitalizace více než 500 miliard USD). Co se týče velikostí marží patří k nejefektivnějším v technologickém sektoru. Z každého utrženého dolaru měla firma v roce 2011 hrubí zisk 44 centů, provozní 35 centů a čistý zisk pro akcionáře 27 centů. Tyto marže mu může drtivá konkurence slepě závidět. Jenomže právě tyto zajímavé marže jsou teď ohrožené. Ve středně až dlouhodobém výhledu můžeme ovšem očekávat tlak na jejich pokles. Domnívám se, že pokud jde o růst zisků Applu v roce 2013, existuje zde velké riziko zklamání, jehož příčinou by mohl být rostoucí tlak na růst mezd v Číně a zvyšující se náklady na součástky.

Investoři by celkově měli být opatrnější, protože u akcií Applu už nemůžeme očekávat pouze jednosměrný pohyb směrem nahoru. Pokud bude zpochybněn růst čistých zisků firmy, trh v budoucnu začne pochybovat také o ocenění jejích akcií.
Co se děje s hrubými maržemi?

Ovšem v období mezi březnem a zářím 2012 k prudkému propadu hrubých marží firmy ze 47,1 % na 38,9 %. Podíváme-li se na historický vývoj hrubých marží Applu od roku 2001, zjistíme, že v některých obdobích hrubé marže rostly a v některých zase výrazně klesaly. Všimněte si například období po červnu 2007, prosinci 2009 a březnu 2012 a období, která následovala po uvedení zbrusu nových produktů na trh. V červnu 2007 byl uveden na trh první iPhone, který se nepodobal ničemu, s čím Apple do té doby přišel. Na jaře roku 2010 Apple představil iPad, který byl také zcela novým typem produktu.

V březnu 2012 uvedl Apple na trh nový iPad a trochu se zdráhám dávat klesající hrubé marže do souvislosti s touto událostí. Částečně by tento efekt mohl být způsoben větší složitostí nového iPadu (náklady na součástky) v kombinaci s tím, že jeho cena zůstala ve srovnání s předchozím modelem stejná. Větší náklady na součástky ale jako vysvětlení nižších marží samy o sobě neobstojí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *