CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

05. 03. 2019

0 komentářů

Zpět k dluhům

 

Uplynuly teprve dva měsíce a výsledek hospodaření státu už dosáhl poloviny deficitu schváleného pro celý rok 2019. Optimista by řekl, že jde o důsledek nižších příjmů z EU, pesimista by zase mohl mluvit o důsledku expanze veřejných výdajů, pravda však zřejmě bude někde mezi.

Loading



 

Hodnotit výsledek hospodaření státu po tak krátké době, kdy se v příjmech ještě ani neprojevila daň z příjmu právnických osob, může být skutečně „troufalé“, nicméně i tak si nelze nevšimnout některých tendencí, které budou rozpočet tlačit v letošním roce do deficitu a budou i komplikovat sestavování rozpočtu na rok příští. Nehledě na to, že si na tento schodek bude muset stát nebo přesněji daňoví poplatníci vypůjčit na finančních trzích.

Když ponecháme stranou meziročně slabší přítok peněz z EU a sezónní výkyvy daní, bude tím prvním, co zaujme čtenáře tabulek výrazný nárůst sociálních dávek. Za první dva měsíce jde o téměř deset miliard korun, z nichž většina jde na tzv. valorizaci penzí (vč. změny jejich výpočtu). Jsou to cca 4 miliardy měsíčně, s nimiž musí rozpočet počítat a které s velkou pravděpodobností nevykryjí nárůst tzv. sociálního pojistného.

V době, kdy ekonomika ztrácí na tempu a s ní spojená zaměstnanost i mzdy, totiž už vůbec nelze od této sociální daně čekat tak příjemné překvapení jako dříve.

Další skupinou výdajů, které zatím rostou „nad plán“, jsou neinvestiční transfery ve prospěch územních rozpočtů, což jsou podle MF především peníze do škol a tedy další oblast, s níž je třeba při výhledu deficitu počítat a kterou lze operativně jen minimálně ovlivnit.

REKLAMA

Na straně příjmů se zatím velká dramata neodehrávají snad s výjimkou zaostávající daně z přidané hodnoty. Její celkový výsledek zatím ovlivnily vratky, avšak zpomalující spotřeba domácností patrná už v závěru loňského roku naznačuje, že nečekanou vzpruhu tato daň rozpočtovým příjmům letos už asi nepřinese.

Rozpočet tak letos s největší pravděpodobností míří k trvalejšímu deficitu, který nevyřeší ani zrušení super hrubé mzdy nebo přenesení nákladů na zdravotní péči na další daňové poplatníky. Trendy založené na výdajové straně nelze jen tak zvrátit, zvlášť s ohledem na demografickou situaci země, ale současně je lze ještě dále zhoršit. Ale to už je příběh rozpočtu na rok 2020…

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *