Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Brusel chce přesměrovat peníze z fondů EU, miliardy eur do Česka možná nedotečou

Investice 23.04.2018 | 15:09 0 Komentářů

Možná se na nás nedostane. Řeč je o desítkách miliard eur z fondů Evropské unie, které by mohly po roce 2020 místo do zemí střední a východní Evropy putovat spíše do států těžce zasažených nedávnou finanční krizí. Například tedy do Španělska a Řecka.

Komise má podle Financial Times v plánu ukončit dosavadní rozdělování peněz z kohezních fondů téměř výlučně na základě výše hrubého domácího produktu na obyvatele a nahradit ji mnohem širšími kritérii pokrývajícími řadu faktorů, od nezaměstnanosti mládeže, vzdělávání a životního prostředí až po inovace a přístup zemí k migraci.

Podle listu přinesou změny dramatickou proměnu politiky soudržnosti, která má za úkol podporovat méně rozvinuté části EU. Budou součástí návrhu víceletého rozpočtu EU pro období 2021 až 2027.

Plánované změny budou znepokojivé hlavně pro Polsko a Maďarsko. Tyto země jsou totiž velkými příjemci peněz z kohezních fondů, mají ale s Bruselem spory ohledně zásad právního státu a demokratických principů. „Zkoušejí to postavit proti nám. Je to další způsob, jak přijít o peníze,“ citují Financial Times velvyslance jedné z unijních zemí, která by na novém modelu tratila.

Zdroj. ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.