CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

30. 01. 2018

0 komentářů

Globální výprodeje dluhopisů pokračují…americký desetiletý výnos je nejvýše za 4 roky

 

Výprodeje na globálních dluhopisových trzích pokračují a výnosy míří raketově vzhůru. Výnos desetiletého amerického dluhopisu se tak vyšplhal nad 2,7 % – nejvyšší úrovně za poslední čtyři roky. A to začíná trochu kazit náladu akciovým investorům. Akcie přitom zažily nejlepší start do nového roku od konce osmdesátých let. Optimismus se však začíná zdát řadě investorů přehnaný.

Loading



 

Slušná čísla z USA, ale především z eurozóny nastartovala na trzích v posledních týdnech vlnu nového nadšení. Trhy věří, že vyspělé ekonomiky právě díky cyklickému zrychlení Evropy pojedou v tomto roce na plný plyn. Dobré výkony by ostatně měla dnes potvrdit i nejnovější čísla HDP za čtvrtý kvartál 2017 v eurozóně – počítáme s růstem o 0,6 mezikvartálně a zrychlením na 2,7 % meziročně.

S nadšením se ale na scénu dostává řada otázek, které v investorech vzbuzují nejistotu a obavy. Je tak silný růst udržitelný? S vysokou pravděpodobností minimálně v eurozóně dlouhodobě ne – přírůstky produktivity jsou v řadě zemí včetně Německa žalostně nízké (okolo 0,5 % ročně) a dnešní růst jede do značné míry na vlně rostoucí zaměstnanosti. Vylepšování situace na trhu práce však nepůjde jako perpetuum mobile do nekonečna. To však zdá se zatím nebude problém roku 2018.

Více investory může znepokojovat skutečnost, že vyšší růst rovná se přísnější měnová politika, a to jak v USA, tak v eurozóně. Po posledním zasedání ECB bylo jasně vidět, že prezident Mario Draghi nemá moc možností jak sázky na měnově-politický obrat tlumit. Vidina přísnější měnové politiky by ovšem neměla být ve finále nebezpečná pro vyspělé ekonomiky. Jak Fed, tak ECB nastaví tempo zpřísňování tak, aby to vlastní ekonomiky neohrozilo. Nepříjemné to bude především pro předlužené rozvíjející se ekonomiky, které si zvykly na super-levné euro a stále ještě “relativně levný” dolar. A na růžích ustláno nebudou mít ani rizikovější aktiva, která politika levných peněz delší dobu držela na výsluní. Averze k riziku (například měřená indexem VIX) začíná pomalu ale jistě mířit vzhůru.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *