Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Finančně poradenské společností nefungují v klasickém MLM modelu

Finančně poradenské společností nefungují v klasickém MLM modelu

V souvislosti s kauzou spuštěnou dokumentem „Rada nad zlato“ a následným propuštěním tří zemských ředitelů OVB Allfinanz se nabízí otázka: Může být finanční poradenství v multilevelových společnostech kvalitní? Přinášíme názory šéfů největších finančně poradenských společností. Jako první se k otázce kvality v rámci MLM vyjádřil Petr Borkovec, generální ředitel a spolumajitel Partners Financial Services.

Může být finanční poradenství v rámci MLM struktury kvalitní?

Ano, v klasickém multilevel marketingu by bylo velmi náročné udržet kvalitu. Ale většina finančně poradenských společností nefunguje v klasické MLM modelu. Myslím, že náš model je hybridem mezi MLM, zaměstnáním a franšízovým modelem a věřím, že z každého si bereme to lepší.

Ano, poradci mohou dosáhnout manažerské kariéry, mohou budovat tým a toto rozhodnutí je především na nich. Touto svobodou v rozhodnutí však končí veškerá podobnost. Model Partners velmi silně rozlišuje možnost náboru, pravomoci rozhodnout o přijetí nováčka do firmy a především následně kompetence pro vedení a kontrolu nováčka.

Naše know-how, systém pravidel a kontrolních mechanismů zajišťují, že rizika klasického MLM systému zde nejsou. V MLM znamená přivést člověka i na něm vydělávat a někdy ho i řídit. To u nás neplatí. Poradce v Partners se může stát manažerem, který vede tým, až po splnění mnoha podmínek a ty nejsou jen přivést lidi. Minimální poradenská praxe je rok, většinou je však poradenská praxe výrazně delší, k tomu musí projít dlouhým vzděláváním a získat manažerskou certifikaci, a i pak je pod kontrolou nadřízených manažerů. Navíc team manažer má relativně omezené kompetence. Vzdělávací systém zastřešují ještě zkušenější manažeři a ředitelé.  A až do povýšení do manažerské pozice se o nováčky starají nadřízení zkušenější manažeři.

Myslím si, že člověk bez velkých manažerských a často poradenských zkušeností, který si založí malou firmu pod poolem, je sám a začne náborovat do své firmy další poradce, tak generuje  mnohem větší nekvalitu než poradce, který si buduje tým pod vedením zkušených manažerů v síti a se zázemím silné centrály a pod kontrolou mnoha pravidel a kontrolních mechanismů. Samotný kompetenční model v síti, kdy na výběru, výchově, vzdělávání, řízení a kontrole se podílí více manažerů, zajišťuje vysokou kvalitu. Samozřejmě je třeba kontrolovat dodržování systému.

Je třeba také říci, že Partners nabízí plnohodnotnou kariéru samostatného profesionálního poradce či poradce vedoucí svoji VIP poradenskou kancelář. Na této kariéře dnes pracuje 60 % poradců v Partners. Partners také provozuje čistý franšízový systém bankovních a poradenských poboček Partners market, ve kterém dnes 70 franšízantů vede cca 250 pracovníků poboček, a franšízantský koncept, tak dnes tvoří 20 % firmy. Zbylých 20 % je jako v každé velké firmě struktura manažerů a ředitelů, kteří podporují a koučují profi poradce v jejich podnikání, pomáhají franšízantům a vedou školu podnikání pro nováčky.

Pro zajištění kvality jsou však zásadní systémové prvky, které jsme zavedli již při založení společnosti a které vytváří tlak na manažery, aby zajišťovali kvalitu. Systém náboru postavený nikoliv na víkendovém školení a přijímání každého, ale na jasně definovaném měsíčním intenzivním vzdělávacím cyklu s názvem Trainee akademie ještě před tím, než je nováček přijat do společnosti. Samozřejmostí je přijímací pohovor manažera, pak Trainee akademie, následně definovaná interní certifikace z obchodních i odborných znalostí a nakonec musí každý nováček přijet na centrálu a zvládnout supervize.

Supervize trvají celý den, obsahují obecný produktový test, investiční test a test pro získání PPZ a především ústní přezkoušení u dvou ředitelů nezávislých na daném nováčkovi. Následuje další vzdělávání v rámci témat Consultant akademie a další systémové prvky. Zásadní je také garantská práce, kdy nováček jisté míry samostatnosti dosáhne až po 6 měsících.

Aby vše fungovalo správně, tak je zde Watchdog, který hlídá každou novou smlouvu zadanou do systému, a samozřejmě pravidla kariéry, které říkají, kdo je manažer a kdo tedy může být zaplacen za vedení a řízení.

Jak velký tlak vytváří vaše finančně poradenská společnost na růst prostřednictvím náborů, zejména nováčků?

Tak velký, jak jen můžeme samozřejmě. Budování a vedení týmu je však dobrovolné. Každá společnost, která chce růst, tak se snaží vedle růstu kvalitativního i o kvantitativní růst. A my růst chceme, protože je opravdu kam. V našem případě růst počtem poradců, poradenských kanceláří a franšízových bankovních poboček a jejich pracovníků.

Je třeba si také uvědomit, že měsíčně projde centrálními supervizemi v Partners kolem 100 nováčků do sítě i do franšíz, 20 – 25 % supervize nezvládne a ti, kteří projdou, tak jsou vedeni téměř 400 manažery a franšízanty. Myslím, že to je slušná převaha a tedy i velký prostor.

Aktuálně rosteme především kvalitativně a to jak z pohledu efektivity na poradce, tak z pohledu efektivity na klienta v servisu i při startu spolupráce díky rozsahu produktů a cílů, který řešíme. Největší efektivity dosahujeme právě v rámci práce s kmenem. 60 % obratu firmy dělá servis.

V roce 2015 jsme získali jen 35 000 nových klientů, což je o 40 % méně než v předchozích letech, a počet poradců se snížil o 500, a přesto jsme rostli a dosáhli rekordního obratu. Aktuálně poskytujeme služby asi 3 % domácností v ČR a chceme mít 20 %. Tedy, přirozeně hledáme partnery, kteří budou chtít růst s námi, a jistě to neznamená jejich nekvalitu. Naopak, máme stále vyšší požadavky stejně jako trh a regulátor a potřebujeme stále vyšší efektivitu a kvalitu.

Že máme kam růst, dokazuje i to, že v bankách dnes pracuje kolem 30 000 lidí na hlavní pracovní poměr a jejich obchodní efektivita je minimálně 3× vyšší než u poradců podnikatelů. To je nesrovnatelný počet i objem obchodu proti počtu nezávislých profesionálních poradců a manažerů na trhu.

Anketa

Může být finanční poradenství v MLM společnostech kvalitní?

Ano. (269)
 
Ne. (1850)
 Celkem hlasovalo 2119 čtenářů

Finančně poradenské společností nefungují v klasickém MLM modelu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Partners Financial Services

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

Iluze Petr | 29.09.2016 20:12
Re: § | 26.09.2016 16:31
PetrB | 26.09.2016 15:58
Re: Dinosaurus já | 26.09.2016 14:21
Dinosaurus Komentar | 26.09.2016 13:39

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Finanční poradenství

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 18.02.2017 11:34

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

21.02.2017 13:24 Tomáš Prouza by měl usednout v čele ministerstva průmyslu

Státní tajemník pro evropské záležitosti a zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Tomáš Prouza by měl nastoupit na místo odcházejícího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. V čele ministerstva nepotřebuje bezpečnostní prověrku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.02.2017 13:16 Členové USF a AFIZ sjednali finanční produkty za více než 25 miliard korun

Finanční zprostředkovatelé a poradci USF ČR a AFIZ sjednali ve čtvrtém čtvrtletí 2016 finanční produkty za více než 25 miliard korun. Objem sjednaných produktů vzrostl oproti třetímu čtvrtletí o šest miliard korun. Naopak se snížil počet nově obsloužených klientů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 13:18 Pavel Tykač koupil tříprocentní podíl O2

Belviport Trading finančníka Pavla Tykače odkoupil tříprocentní podíl ve společnosti O2. Prodej je údajně pouze jednorázovou záležitostí a PPF neplánuje prodej dalších akcií. „Nic se tedy nemění na skutečnosti, že O2 je pro skupinu PPF dlouhodobou finanční investicí,“ uvedla společnost PPF. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 09:00 Trápí vás díra v rodinném rozpočtu? Poradíme, jak snížit náklady

Píšeme na Hypoindex.cz: Jednou nahoře, jednou dole. To často platí i o finanční situaci celé rodiny. Zvlášť po svátcích, které tvrdě zaútočily na naše peněženky. Snížit náklady na běžný provoz domácnosti můžete několika způsoby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.02.2017 14:38 Johny Depp u soudu bojuje se svými finančními poradci

Slavný hollywoodský herec Johny Depp podal žalobu na své bývalé finanční poradce. Údajně kvůli nim přišel o neadekvátní finanční částku. Finanční poradci ovšem neváhali a podali protižalobu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (151)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1337)
 Celkem hlasovalo 1503 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »