Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Finančně poradenské společností nefungují v klasickém MLM modelu

Finančně poradenské společností nefungují v klasickém MLM modelu

V souvislosti s kauzou spuštěnou dokumentem „Rada nad zlato“ a následným propuštěním tří zemských ředitelů OVB Allfinanz se nabízí otázka: Může být finanční poradenství v multilevelových společnostech kvalitní? Přinášíme názory šéfů největších finančně poradenských společností. Jako první se k otázce kvality v rámci MLM vyjádřil Petr Borkovec, generální ředitel a spolumajitel Partners Financial Services.

Může být finanční poradenství v rámci MLM struktury kvalitní?

Ano, v klasickém multilevel marketingu by bylo velmi náročné udržet kvalitu. Ale většina finančně poradenských společností nefunguje v klasické MLM modelu. Myslím, že náš model je hybridem mezi MLM, zaměstnáním a franšízovým modelem a věřím, že z každého si bereme to lepší.

Ano, poradci mohou dosáhnout manažerské kariéry, mohou budovat tým a toto rozhodnutí je především na nich. Touto svobodou v rozhodnutí však končí veškerá podobnost. Model Partners velmi silně rozlišuje možnost náboru, pravomoci rozhodnout o přijetí nováčka do firmy a především následně kompetence pro vedení a kontrolu nováčka.

Naše know-how, systém pravidel a kontrolních mechanismů zajišťují, že rizika klasického MLM systému zde nejsou. V MLM znamená přivést člověka i na něm vydělávat a někdy ho i řídit. To u nás neplatí. Poradce v Partners se může stát manažerem, který vede tým, až po splnění mnoha podmínek a ty nejsou jen přivést lidi. Minimální poradenská praxe je rok, většinou je však poradenská praxe výrazně delší, k tomu musí projít dlouhým vzděláváním a získat manažerskou certifikaci, a i pak je pod kontrolou nadřízených manažerů. Navíc team manažer má relativně omezené kompetence. Vzdělávací systém zastřešují ještě zkušenější manažeři a ředitelé.  A až do povýšení do manažerské pozice se o nováčky starají nadřízení zkušenější manažeři.

Myslím si, že člověk bez velkých manažerských a často poradenských zkušeností, který si založí malou firmu pod poolem, je sám a začne náborovat do své firmy další poradce, tak generuje  mnohem větší nekvalitu než poradce, který si buduje tým pod vedením zkušených manažerů v síti a se zázemím silné centrály a pod kontrolou mnoha pravidel a kontrolních mechanismů. Samotný kompetenční model v síti, kdy na výběru, výchově, vzdělávání, řízení a kontrole se podílí více manažerů, zajišťuje vysokou kvalitu. Samozřejmě je třeba kontrolovat dodržování systému.

Je třeba také říci, že Partners nabízí plnohodnotnou kariéru samostatného profesionálního poradce či poradce vedoucí svoji VIP poradenskou kancelář. Na této kariéře dnes pracuje 60 % poradců v Partners. Partners také provozuje čistý franšízový systém bankovních a poradenských poboček Partners market, ve kterém dnes 70 franšízantů vede cca 250 pracovníků poboček, a franšízantský koncept, tak dnes tvoří 20 % firmy. Zbylých 20 % je jako v každé velké firmě struktura manažerů a ředitelů, kteří podporují a koučují profi poradce v jejich podnikání, pomáhají franšízantům a vedou školu podnikání pro nováčky.

Pro zajištění kvality jsou však zásadní systémové prvky, které jsme zavedli již při založení společnosti a které vytváří tlak na manažery, aby zajišťovali kvalitu. Systém náboru postavený nikoliv na víkendovém školení a přijímání každého, ale na jasně definovaném měsíčním intenzivním vzdělávacím cyklu s názvem Trainee akademie ještě před tím, než je nováček přijat do společnosti. Samozřejmostí je přijímací pohovor manažera, pak Trainee akademie, následně definovaná interní certifikace z obchodních i odborných znalostí a nakonec musí každý nováček přijet na centrálu a zvládnout supervize.

Supervize trvají celý den, obsahují obecný produktový test, investiční test a test pro získání PPZ a především ústní přezkoušení u dvou ředitelů nezávislých na daném nováčkovi. Následuje další vzdělávání v rámci témat Consultant akademie a další systémové prvky. Zásadní je také garantská práce, kdy nováček jisté míry samostatnosti dosáhne až po 6 měsících.

Aby vše fungovalo správně, tak je zde Watchdog, který hlídá každou novou smlouvu zadanou do systému, a samozřejmě pravidla kariéry, které říkají, kdo je manažer a kdo tedy může být zaplacen za vedení a řízení.

Jak velký tlak vytváří vaše finančně poradenská společnost na růst prostřednictvím náborů, zejména nováčků?

Tak velký, jak jen můžeme samozřejmě. Budování a vedení týmu je však dobrovolné. Každá společnost, která chce růst, tak se snaží vedle růstu kvalitativního i o kvantitativní růst. A my růst chceme, protože je opravdu kam. V našem případě růst počtem poradců, poradenských kanceláří a franšízových bankovních poboček a jejich pracovníků.

Je třeba si také uvědomit, že měsíčně projde centrálními supervizemi v Partners kolem 100 nováčků do sítě i do franšíz, 20 – 25 % supervize nezvládne a ti, kteří projdou, tak jsou vedeni téměř 400 manažery a franšízanty. Myslím, že to je slušná převaha a tedy i velký prostor.

Aktuálně rosteme především kvalitativně a to jak z pohledu efektivity na poradce, tak z pohledu efektivity na klienta v servisu i při startu spolupráce díky rozsahu produktů a cílů, který řešíme. Největší efektivity dosahujeme právě v rámci práce s kmenem. 60 % obratu firmy dělá servis.

V roce 2015 jsme získali jen 35 000 nových klientů, což je o 40 % méně než v předchozích letech, a počet poradců se snížil o 500, a přesto jsme rostli a dosáhli rekordního obratu. Aktuálně poskytujeme služby asi 3 % domácností v ČR a chceme mít 20 %. Tedy, přirozeně hledáme partnery, kteří budou chtít růst s námi, a jistě to neznamená jejich nekvalitu. Naopak, máme stále vyšší požadavky stejně jako trh a regulátor a potřebujeme stále vyšší efektivitu a kvalitu.

Že máme kam růst, dokazuje i to, že v bankách dnes pracuje kolem 30 000 lidí na hlavní pracovní poměr a jejich obchodní efektivita je minimálně 3× vyšší než u poradců podnikatelů. To je nesrovnatelný počet i objem obchodu proti počtu nezávislých profesionálních poradců a manažerů na trhu.

Anketa

Může být finanční poradenství v MLM společnostech kvalitní?

Ano. (257)
 
Ne. (1385)
 Celkem hlasovalo 1642 čtenářů

Finančně poradenské společností nefungují v klasickém MLM modelu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Partners Financial Services

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

Iluze Petr | 29.09.2016 20:12
Re: § | 26.09.2016 16:31
PetrB | 26.09.2016 15:58
Re: Dinosaurus já | 26.09.2016 14:21
Dinosaurus Komentar | 26.09.2016 13:39

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Finanční poradenství

Jana Zámečníková | 20.01.2017 00:00 Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 20.01.2017 20:58

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 12.01.2017 22:20

Petr Zámečník | 19.12.2016 00:00 Jan Kokta míří do SABservis. Z podnětu pojišťoven

Druhý ze zemských ředitelů propuštěných z OVB Allfinanz nalezl nové útočiště. Po Lukáši Lichtenberkovi, který přechází do OK Klient, nalezl nové působiště i Jak Kokta se svou strukturou. Z podnětu pojišťoven bude působit v SABservis. Celá zpráva »

Komentářů: 56 / 56 Poslední komentář: 22.12.2016 15:25

Petr Zámečník | 16.12.2016 00:00 Peníze jsou pro Čechy důležité. Dokáží se o ně postarat?

Češi jsou proslulí nízkou finanční gramotností. Tolik alespoň tvrdí oficiální čísla MF ČR a OECD. Všechno ale nemusí být tak černé, jak se na první pohled zdá. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

16.01.2017 17:20 ECB pod rostoucím politickým tlakem

V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání ECB. Pouhých šest měsíců po prodloužení politiky QE (do konce roku 2017) nelze čekat v nastavení měnové politiky žádnou revoluci. Mario Draghi ale i tak bude pod tlakem nepříjemných dotazů – měnová politika ECB a euro totiž začíná být vedle migrace jedním z velkých témat nabitého evropského volebního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 16:05 Opustí Británie jednotný evropský trh?

Britská média spekulují o možnosti, že by Británie opustila jednotný evropský trh a celní unii. Je možné, že by se tak stalo, pokud by Brusel omezil přístup Spojeného království k unijnímu trhu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 15:05 Sílící koruna zdražuje kurzové zajištění

Firmy vyvážející za hranice projevují stále větší zájem pojistit hodnotu budoucích obchodů. Zajištění proti prudkým výkyvům kurzu však značně zdražilo. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 13:15 Účastníci druhého pilíře neprojevili zájem o 186 milionů korun

84 tisíc účastníků druhého důchodového pilíře mělo do konce září 2016 říci, kam chtějí svůj naspořený kapitál převést. Výsledek byl překvapivý. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.12.2016 11:57 Kam smeruje investičné životné poistenie

Píšeme na Investujeme.sk: Poistný trh na Slovensku aj v celej Európe prechádza zásadnými zmenami. Tie sa dotýkajú dlhoročných šlágrov, medzi ktoré donedávna patrilo aj investičné životné poistenie. Kedysi nutná výbava zodpovedných klientov a prvá voľba finančných sprostredkovateľov. Dnes produkt stojaci pred zánikom.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »