CZK/€ 24.760 +0,02%

CZK/$ 22.861 -0,28%

CZK/£ 28.837 +0,15%

CZK/CHF 25.261 +0,01%

Text: Jakub Mokroš

01. 11. 2016

0 komentářů

Desátek na dlouhodobé zajištění

 


 

Kvalitní životní pojištění pro rodinu se dá s trochou šikovnosti zařídit za 5 % příjmu. Pokud se zaměříme na zajištění základních rizik, jako je smrt, invalidita, závažné nemoci a dlouhodobá pracovní neschopnost, zjistíme, že je to pro většinu povolání možné. Není pravdou to, že zajištění životního standardu musí být drahé, protože nemusí.

V západních zemích je standard platit za své zajištění výrazně více než 5 % příjmů, nicméně je tomu tak díky výrazně jinému myšlení a často i lepším finančním možnostem. V ČR by měl být rozumný standard právě okolo 5 %. Samozřejmě se to bude lišit podle věku, povolání, závazků, atd., ale jako obecný průměr to stačí.

Daleko důležitější je však doplnit toto zajištění o patřičnou tvorbu dlouhodobé rezervy. A opět by k tomu mělo stačit zhruba 5 % příjmu. Uvážíme-li, že průměrná doba ekonomické aktivity trvá zhruba 40 let a po této době je vhodné jít do penze, dá se i s 5 % příjmu naspořit dostatek peněz na vlastní soukromou rentu.

Například s platbou 1 000 Kč měsíčně, která odpovídá 5 % průměrného příjmu v ČR, naspoříme v dlouhodobém portfoliu na 40letém horizontu zhruba 2 000 000 Kč (6 – 7 % p.a. se zohledněním poplatků). Tato částka nám postačí na rentu 15 000 Kč měsíčně na 15 let. Nebo z ní můžeme vybírat jen výnos, což bude okolo 80 000 Kč ročně. Každá situace, která nastane v druhé polovině našeho života se nám tak bude řešit mnohem snadněji než bez těchto zdrojů.

Můžeme si tedy vyřešit kvalitní dlouhodobé zajištění kombinací dobrého životního pojištění, které bude stát 5 % příjmu, a pravidelnou dlouhodobou investicí, do které vložíme rovněž 5 % svého příjmu. Máme tak svůj desátek, který nám zajistí důstojné stáří, a také klid pro případ, že bychom tento pravidelný příjem nemohli tvořit, třeba v důsledku invalidity nebo nemoci.

REKLAMA

Škoda je, že na tyto situace myslí jen malé procento lidí a zbytek situaci podceňuje, případně má pocit, že mu stačí penzijní spoření s platbou ve výši několika stovek a úrazové pojištění sjednané před mnoha lety.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024

Bitcoin se vrací zpět na úroveň 60 000 USD

Bitcoinu se nepodařilo navázat na dynamiku z předchozího týdne, přičemž jeho cena nebyla schopna dosáhnout „vyššího maxima“ nad hranicí 66 800 USD. Místo toho jsme byli svědky ústupu k hranici 60 000 USD, která byla od března opakovaně testována.

Text: Redakce

14. 05. 2024

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *