CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Redakce

14. 05. 2024

0 komentářů

Bitcoin se vrací zpět na úroveň 60 000 USD

 

Bitcoinu se nepodařilo navázat na dynamiku z předchozího týdne, přičemž jeho cena nebyla schopna dosáhnout „vyššího maxima“ nad hranicí 66 800 USD. Místo toho jsme byli svědky ústupu k hranici 60 000 USD, která byla od března opakovaně testována.

Loading 

Jak naznačuje neutrální hodnocení indexu Crypto Fear and Greed, zdá se, že se na trzích s kryptoměnami nacházíme v určitém útlumu. I po posledním snížení odměny za blok bitcoinu na polovinu je volatilita cen ve druhém čtvrtletí daleko od toho, co jsme viděli na začátku roku.

Tento týden nás však čeká velké množství makroekonomických ukazatelů: v úterý budou zveřejněny nejnovější údaje o americkém indexu cen výrobců (PPI) a ve středu o indexu spotřebitelských cen (CPI) a také vystoupí předseda Fedu Powell.

Údaje, které budou v obou případech výrazně nad nebo pod prognózou, by mohly v krátkodobém horizontu přinést určitou volatilitu. Pokud údaje o PPI a CPI vyjdou nižší, než se předpokládalo, očekávám, že dojde k růstu cen kryptoměn, protože trhy začnou mírně doufat, že snížení úrokových sazeb přijde dříve.

Zajímavé zprávy

Společnost Genesis Digital Assets zřídí v Argentině těžební centrum pro bitcoiny poháněné znovu použitým plynem. Společnost Genesis Digital Assets (GDA), jedna z největších těžařských společností bitcoinů na světě, navázala spolupráci se společností YPF Luz, dceřinou společností argentinské státní energetické společnosti YPF, s cílem zřídit v zemi nové těžební středisko bitcoinů.

REKLAMA

Nové zařízení bude provozovat 1200 strojů na těžbu bitcoinů a významnou roli v něm bude hrát elektřina generovaná z tzv. spotřebovaného plynu, tedy plynu, který by jinak skončil v atmosféře a přišel nazmar.

Tento krok společnosti GDA do Argentiny a partnerství se státní společností YPF přichází jen několik měsíců po prezidentských volbách v Argentině koncem roku 2023, kdy se do úřadu dostal prezident Javier Milei, který je k bitcoinu vstřícný.

Věříme, že Argentina je pro těžbu bitcoinů důležitou zemí vzhledem k bohatým zdrojům energie a příznivému podnikatelskému prostředí,“ uvedl Abdumalik Mirakhmedov, výkonný prezident společnosti GDA. „Otevření našeho prvního datového centra v Jižní Americe je důležitým krokem v našem úsilí o geografickou diverzifikaci. A bude to další příležitost ukázat světu, že těžba bitcoinů může mít pozitivní vliv na životní prostředí a může být plně integrována do místních komunit,“ uvádí se dále v tiskové zprávě.

Pro společnost YPF Luz by proměna nevyužitého plynu v nový zdroj příjmů, díky podpoře těžby bitcoinů mohla také pomoci kompenzovat náklady a podpořit udržitelnost.

Společnost Metaplanet přijímá bitcoin jako strategické reverzní aktivum pokladny. Metaplanet Inc, veřejně obchodovaná společnost kótovaná na tokijské burze, v pondělí oznámila, že přijala bitcoin jako své strategické rezervní aktivum v reakci na trvalé ekonomické tlaky v Japonsku. Zejména na vysokou úroveň vládního dluhu a dlouhotrvající období záporných reálných úrokových sazeb. Japonsko má v současné době nejvyšší poměr vládního dluhu k HDP ve vyspělém světě, který v současnosti činí 261 %.

REKLAMA

Kromě toho byla ochrana před znehodnocením měny uváděným důvodem, proč společnost Metaplanet změnila svou finanční strategii na bitcoin. „S pokračujícím oslabováním jenu nabízí bitcoin nesignifikantní uchovatel hodnoty, který se zhodnotil a může se nadále zhodnocovat vůči tradičním fiat měnám.“ Japonský jen je v současné době na 30letém minimu vůči americkému dolaru a na historickém minimu vůči bitcoinu.

Společnost Metaplanet v současnosti drží 117,7 bitcoinu (přibližně 7,19 milionu dolarů). Ačkoli se jedná o relativně malou částku ve srovnání s jinými veřejně obchodovanými společnostmi, jako jsou Microstrategy, Tesla a Block Inc, je pozitivní, že bitcoiny drží ve svých rozvahách více veřejně obchodovaných společností.

Stablecoiny na Bitcoinu se začínají stávat realitou. Stablecoiny provozované na Bitcoinu se přiblížily realitě díky novému protokolu (Taproot Assets), který vytvořil vývojář infrastruktury druhé vrstvy Bitcoinu Lightning Labs.

V projevu na Financial Times Crypto and Digital Assets Summit v Londýně minulý týden generální ředitelka Lightning Labs Elizabeth Stark uvedla, že nedávno provedli testovací transakce na Lightning Network s vytvořeným aktivem.

Testovací transakce přicházejí přibližně šest měsíců poté, co vývojář poprvé oznámil „Taproot Assets“.  Stablecoiny jsou v rámci kryptoměn rostoucí oblastí, přičemž celková tržní kapitalizace stablecoinů by se podle prognóz měla v příštích letech zvýšit na biliony dolarů.

Díky stablecoinům (a potenciálně i dalším finančním aktivům), které budou vydávány na Bitcoinu a s nimiž se bude obchodovat prostřednictvím Lightning Network, by to mohlo lidem umožnit provádět transakce po celém světě za mnohem nižší ceny než v tradičních sítích, jako je Visa, nebo dokonce potenciálně v jiných blockchainech.

Autor: Simon Peters, analytik eToro

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024

Bitcoin ukončil týden na vyšší úrovni po silném přílivu do spotových ETF

Bitcoin zakončil minulý týden o 3 % výše po silném přílivu peněz do amerických spotových bitcoinových ETF. V úterý došlo k celkovému přílivu 887 milionů USD do amerických spotových bitcoinových ETF, což byl druhý nejvyšší den zaznamenaný od jejich spuštění. V čele stál FBTC společnosti Fidelity s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *