CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Jakub Mokroš

01. 11. 2016

0 komentářů

Desátek na dlouhodobé zajištění

 


 

Kvalitní životní pojištění pro rodinu se dá s trochou šikovnosti zařídit za 5 % příjmu. Pokud se zaměříme na zajištění základních rizik, jako je smrt, invalidita, závažné nemoci a dlouhodobá pracovní neschopnost, zjistíme, že je to pro většinu povolání možné. Není pravdou to, že zajištění životního standardu musí být drahé, protože nemusí.

V západních zemích je standard platit za své zajištění výrazně více než 5 % příjmů, nicméně je tomu tak díky výrazně jinému myšlení a často i lepším finančním možnostem. V ČR by měl být rozumný standard právě okolo 5 %. Samozřejmě se to bude lišit podle věku, povolání, závazků, atd., ale jako obecný průměr to stačí.

Daleko důležitější je však doplnit toto zajištění o patřičnou tvorbu dlouhodobé rezervy. A opět by k tomu mělo stačit zhruba 5 % příjmu. Uvážíme-li, že průměrná doba ekonomické aktivity trvá zhruba 40 let a po této době je vhodné jít do penze, dá se i s 5 % příjmu naspořit dostatek peněz na vlastní soukromou rentu.

Například s platbou 1 000 Kč měsíčně, která odpovídá 5 % průměrného příjmu v ČR, naspoříme v dlouhodobém portfoliu na 40letém horizontu zhruba 2 000 000 Kč (6 – 7 % p.a. se zohledněním poplatků). Tato částka nám postačí na rentu 15 000 Kč měsíčně na 15 let. Nebo z ní můžeme vybírat jen výnos, což bude okolo 80 000 Kč ročně. Každá situace, která nastane v druhé polovině našeho života se nám tak bude řešit mnohem snadněji než bez těchto zdrojů.

Můžeme si tedy vyřešit kvalitní dlouhodobé zajištění kombinací dobrého životního pojištění, které bude stát 5 % příjmu, a pravidelnou dlouhodobou investicí, do které vložíme rovněž 5 % svého příjmu. Máme tak svůj desátek, který nám zajistí důstojné stáří, a také klid pro případ, že bychom tento pravidelný příjem nemohli tvořit, třeba v důsledku invalidity nebo nemoci.

REKLAMA

Škoda je, že na tyto situace myslí jen malé procento lidí a zbytek situaci podceňuje, případně má pocit, že mu stačí penzijní spoření s platbou ve výši několika stovek a úrazové pojištění sjednané před mnoha lety.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022

Matouš Tlapák z Lifeliqe: S jedním povoláním si na celý život nevystačíme

Český technologický start-up Lifeliqe prorazil v USA. V rámci projektu SANDI získala parta nadšenců z Brna třímilionový grant a pomáhá státu Nevada mírnit ekonomické dopady pandemie covid-19. Pomocí interaktivního obsahu ve 3D, virtuální (VR) a rozšířené (AR) realitě mění podobu rekvalifikací dospělých a připravuje je na ekonomiku […]

Text: Filip Kučera

23. 06. 2022

Valorizace zvyšuje rozdíly mezi důchody

V roce 2022 se státní důchody zvýšily od ledna, od června, a ještě se zvýší od září. Při valorizaci se nezvyšují všechny důchody v korunovém vyjádření stejně. Podívejte se v praktických příkladech, kdo si nejvíce finančně polepšil.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

20. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.