Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Zprávy z Opec a IEA naznačují pokračování nízkých cen ropy

Investice 13.09.2016 | 21:11 0 Komentářů

Odborníci potvrzují, že přebytek ropy se protáhne až do roku 2017

  • Může za to zpomalení poptávky a vytrvalá produkce zemí mimo Opec
  • Ropný trh pravděpodobně zůstane v rozmezí s omezeným růstem

Opec a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v uplynulých 24 hodinách vydaly své měsíční zprávy. Shodují se, že přebytek nabídky zřejmě potrvá i v roce 2017, a to díky kombinaci odolné produkce zemí mimo Opec a zpomalení růstu poptávky. Díky tomu zřejmě ropný trh setrvá déle v rozmezí a šance na růst bude omezená.

Nejpřekvapivější část včerejší měsíční zprávy Opec byla revize předpovědi produkce zemí mimo Opec na příští rok z deficitu na přebytek. Za poslední měsíc změnil Opec odhad z očekávaného poklesu 150 000 bpd na nárůst o 200 000 bpd. Jako hlavní důvody uvádí zpráva menší než předpokládané snížení americké produkce v kombinaci s opožděným zahájením provozu ropného pole Kashagan v Kazachstánu.

Díky tomu byla produkce kartelu Opec v srpnu na úrovni 33,24 milionů barelů/den, což je zhruba o 750 000 bpd více než by měla být průměrná světová spotřeba od Opecu v roce 2017. K tomu se v příštím roce přidává riziko zvýšené produkce Iránu, Nigérie a možná i Libye. 

IEA se přidala se svou dnešní zprávou v podobně zasmušilém tónu. Ve zprávě snížila odhad světové poptávky po ropě ve druhé polovině roku 2016 a pro rok 2017 o 200 tisíc bpd. Jako hlavní důvody zpráva uvádí „slábnoucí stimul levnějších paliv“, „ekonomické obavy rozvíjejících se zemí“ a „dramatické zpomalení“ růstu poptávky v Číně. 

V důsledku tohoto vývoje změnila IEA svou prognózu pro nadbytek a nyní uvádí, že místo toho, aby trh letos dospěl k rovnováze, budou se nadále hromadit světové zásoby ropy. Rok 2017 bude tedy čtvrtý rok růstu zásob v řadě.

Čína a Indie, které byly motorem světového růstu poptávky, ve třetím čtvrtletí ochably, zatímco se předpokládá, že američtí ropní producenti se ve druhé polovině roku 2017 zotaví.

 

Výsledkem tohoto vývoje je, že se ropa dnes opět dostala do defenzívy přesto, že včera ji podpořilo zotavení amerického akciového trhu. 

 

V nejbližší budoucnosti se zřejmě musíme smířit s cenovým rozmezím mezi 40 a necelými 50 dolary. Pokud Rusko a Opec nedospějí na svém jednání v Alžíru 26. až 29. září k nějakému nečekanému plánu, zdá se, že v nejbližších měsících nás čeká spíše riziko poklesu. 

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.