Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Zpracovatelský průmysl by měl být nadále klíčovým tahounem hospodářského růstu ČR

Investice 01.03.2018 | 10:33 0 Komentářů

Indikátory PMI, jež mapují aktivitu ve zpracovatelském průmyslu, hlásí zpomalení dynamiky růstu v tomto sektoru ekonomiky.

Platí to jak pro českou ekonomiku, tak pro středoevropský region a na několika měsíční minimum klesl indikátor PMI také v případě zpracovatelského průmyslu v eurozóně.
Dle tohoto průzkumu dochází ke zpomalení růstu i v případě nových objednávek, což znamená, že celkové tempo růstu průmyslové aktivity může klesat napříč Evropou i v dalších měsících.

V tomto ohledu je ale třeba připomenout, že i nadále hovoříme o pokračování růstu průmyslové aktivity, a že indikátory PMI zůstávají velmi vysoko, což platí jak pro zpracovatelský průmysl v české ekonomice, tak například pro eurozónu.
Jinými slovy: průzkumy PMI naznačují, že v nejbližších měsících dojde ke zmírnění tempa růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu, nemělo by ale jít o žádné drama.

V případě české ekonomiky by měl zpracovatelský průmysl i nadále hrát roli klíčové tahouna celkového hospodářského růstu.

Indikátor PMI klesl v únoru v případě tuzemského zpracovatelského průmysl na tříměsíční minimum, tento vývoj ale v zásadě odpovídá očekáváním finančního trhu a na úrovni 58,8 zůstává PMI indikátor velmi vysoko a naznačuje tak, že růst průmyslové aktivity je i nadále silný.

Průzkum PMI dále hlásí, že v tuzemském zpracovatelském průmyslu sílí cenové tlaky, přičemž růst prodejních cen je nyní nejsilnější od dubna roku 2011.
Z tohoto pohledu průzkum PMI potvrzuje, že silný růst české ekonomiky je spojen s pokračujícím vzlínáním inflačních tlaků a v tomto smyslu bude žádoucí další zpřísnění měnových podmínek, ať již cestou posílení kurzu koruny anebo růstem úroků ČNB.
Osobně i nadále očekávám, že ČNB letos své úrokové sazby ještě jednou zvýší, nejspíše na srpnovém zasedání bankovní rady, kdy by repo sazba mohla jít nahoru o čtvrt procentního bodu na úroveň 1,00 %.

Průzkum zároveň potvrzuje, že tuzemští výrobci zápasí s nedostatkem pracovní síly, jak co do množství, tak vhodné kvalifikace.
Nedostatek pracovní síly vnímám jako faktor, jež bude letos brzdit tempo růstu jak průmyslové výroby, tak růstu české ekonomiky jako celku a s obdobným problémem zápasí i další ekonomiky v našem regionu.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.