Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Zpátky na auto rallye

Investice 07.10.2016 | 11:35 0 Komentářů

Po mizerném červenci, který možná u leckoho vzbudil pochyby o vlivu posunutých dovolených, už srpnová data z průmyslu jasně ukazují, že se nic nemění. Po odpočinku v automobilkách průmysl opět jede téměř na plné obrátky. Meziročně se tam výroba v srpnu zvýšila o 13,1 % a v automobilkách dokonce o více než polovinu (53,1 %). Po zohlednění o dva dny vyššího počtu pracovních dnů je přírůstek výroby největšího tuzemského odvětví stále impozantní +7,7 %. 

ětšina oborů v průmyslu je opět v plusu a výjimku představují pouze energetiky, farmacie a těžební průmysl, což není až takové překvapení, když vezmeme, jak slabým obdobím právě těžaři v důsledku nízkých cen komodit procházejí. 

A nejsou to pouze čísla za srpnovou výrobu, která potěší, ale i plnící se zakázkové knihy, které nám dělají radost a slibují, že i další měsíce budou pro průmysl velmi dobré. Zakázky aktuálně rostou o 18,7 % a jen v případě automobilek dokonce o skoro 40 %. Stále se ukazuje, že rostoucí evropský trh s auty má zájem o tuzemská auta, jejichž atraktivitu navíc zvyšují i rychlé inovace a nové modely. 

K pozitivnímu obrázku průmyslu snad jen můžeme dodat další růst počtu zaměstnanců a rychlejší tempo mezd, které je tentokrát na hranici 7 %. I tak firmám stále chybí noví zaměstnanci, takže další zvyšování platů je nejspíš znovu na spadnutí. 

Průmysl se v srpnu opět ujal role motoru české ekonomiky, který nejenže maže červencový dovolenkový propad, ale i nadále táhne ekonomiku nahoru. Předpokládám proto, že solidního růstu tohoto odvětví se dočkáme i v podzimních měsících a že česká ekonomika si díky tomu udrží růst nad hranici dvou procent.

Petr Dufek

Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Tagy průmysl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.