CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

25. 03. 2015

0 komentářů

Zlatá mince připomene jednu z nejkrvavějších bitev 2. světové války

 


 

Zájem o první minci ze série překonal očekávání České mincovny a velmi brzy zmizel z jejich pultů. Uvedení byli přítomni i pamětníci, kteří hrůzy koncentračních táborů prožili na vlastní kůži. „Všem by nám mělo jít o to, abychom nezapomínali na svou historii, už jen z toho důvodu, že z ní často plyne poučení do budoucna. Proto poukazujeme i na události, které jsou těžké na zpracování a na někoho mohou působit negativně. Zájem zákazníků nám dává za pravdu, že to smysl má,“ uvádí Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Série pokračuje zlatou pamětní mincí připomínající pětitýdenní boj americké armády proti Japonsku na ostrově Iwo Jima, který před sedmdesáti lety 26. března 1945 skončil porážkou japonských sil. Autorem výtvarného návrhu je mladý sochař a medailér Jakub Orava, který se inspiroval snímkem válečného fotografa Joe Rosenthala. Ten během bitvy zachytil šest vojáků vztyčujících na vrcholu hory Suribači americkou vlajku. „Slavný Rosenthalův snímek obletěl celý svět a dodal tehdy vojskům další sílu a odvahu do boje. Může se stát metaforou k současnému dění, a ukázat nám, že bychom také neměli ztrácet odvahu,“ dodává Jokl.

Zlatých pamětních mincí o hmotnosti 3,49 gramu vzniknou pouhé dvě stovky, zákazníci je u České mincovny zakoupí za 5 490 Kč. Averzní straně zlaté pamětní Smart mince dominuje podobizna královny Alžběty II. spolu s náležitostmi mince a drobnými křížky v opisu, jež značí osobní zapojení panovnice do průběhu války.  

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměna bitcoin - mince - kryptoměny

FinTech tančí s bankou. Expobank jako první v Evropě nabízí investice do Bitcoinu přes běžný účet

Expobank 23. října uvedla na trh unikátní běžný účet. Nejde jen o klasický finanční produkt z tohoto ranku, ale v podstatě o propojení tradičního bankovnictví s moderním světem FinTech. Díky novému NEO účtu od Expobank je možné naprosto jednoduše investovat do Bitcoinu, start-upů, do mincí, nebo si sjednat cestovní pojištění. […]

Text: Monika Lukešová

24. 10. 2018

Zlato: Jak nakoupit a nenaletět?

Zlato je pro mnohé drobné střadatele lákavou investicí. Není ale vhodné pro každého. V jaké formě zlato nakoupit a nenaletět u toho?

Text: David Martan

12. 09. 2016

Předem zpackaná měnová reforma

Politika slabého kurzu koruny a způsob hospodaření nás přivedl do takových problémů, že se měnová reforma opět stala nevyhnutelnou. Díky politické objednávce uzurpátorů moci bylo prostě vytištěno příliš mnoho peněz, a aby se předešlo inflaci, nastala nutnost tyto peníze „zmrazit“. Jenže tento měnový experiment se v roce 1945 nezdařil a řešení přinesla až další měnová reforma v roce 1953.

Text: Radovan Novotný

05. 03. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *