Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Zahraniční obchod zradila auta

Makro 06.06.2017 | 11:40 0 Komentářů

Dubnový zahraniční obchod překvapil slabým přebytkem pouze na úrovni 10,6 miliard korun, zatímco trh čekal zhruba dvojnásobek. Zklamání překvapivě přinesla bilance s motorovými vozidly, která doposud patřila mezi tradiční držák českého zahraničního obchodu.

V dubnu však v meziročním srovnání poklesla o 6,4 miliardy korun a to v důsledku nižších vývozů. K propadu pravděpodobně přispěly velikonoční svátky, které letos připadly na duben a snížily tak počet pracovních dní. K horším výsledkům se ale mohla přidat i nižší poptávka po automobilech ze zahraničí, kdy například v březnu registrace nových automobilů v eurozóně poklesly. Přesto se však domníváme, že dubnový propad byl spíše výkyvem a bilance s motorovými vozidly se s největší pravděpodobností vrátí v následujících měsících do kladných čísel.

Přebytek se v dubnu snížil i v bilanci kovodělných výrobků. Rostoucí ceny komodit se pak odrazily v hlubším deficitu s ropou a zemním plynem a to o 5,5 miliard korun. Dnešní data tedy ohrožují naší poslední prognózu, která počítala s tím, že se přebytek zahraničního udrží na loňské rekordní úrovni.

 

JANA STECKEROVÁ,  KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.