CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

06. 06. 2017

0 komentářů

Zahraniční obchod zradila auta

 

Dubnový zahraniční obchod překvapil slabým přebytkem pouze na úrovni 10,6 miliard korun, zatímco trh čekal zhruba dvojnásobek. Zklamání překvapivě přinesla bilance s motorovými vozidly, která doposud patřila mezi tradiční držák českého zahraničního obchodu.

Loading 

V dubnu však v meziročním srovnání poklesla o 6,4 miliardy korun a to v důsledku nižších vývozů. K propadu pravděpodobně přispěly velikonoční svátky, které letos připadly na duben a snížily tak počet pracovních dní. K horším výsledkům se ale mohla přidat i nižší poptávka po automobilech ze zahraničí, kdy například v březnu registrace nových automobilů v eurozóně poklesly. Přesto se však domníváme, že dubnový propad byl spíše výkyvem a bilance s motorovými vozidly se s největší pravděpodobností vrátí v následujících měsících do kladných čísel.

Přebytek se v dubnu snížil i v bilanci kovodělných výrobků. Rostoucí ceny komodit se pak odrazily v hlubším deficitu s ropou a zemním plynem a to o 5,5 miliard korun. Dnešní data tedy ohrožují naší poslední prognózu, která počítala s tím, že se přebytek zahraničního udrží na loňské rekordní úrovni.

 

JANA STECKEROVÁ,  KOMERČNÍ BANKA

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze - bankovky - 1000 Kč - czk - české koruny

Přebytek rozpočtu rozdat na důchody? Ne!

Státní rozpočet České republiky skončil rekordním přebytkem. A volební rok nahrává porcování medvěda. Jak naložit s přebytkem rozpočtu? Rozhodně ho nerozdat např. v důchodech!

Text: Petr Zámečník

11. 01. 2017

Ponížená koruna funguje pořád stejně

Řekněme to takto. Česká národní banka dosáhla svojí intervencí jednoho cíle: Srazila korunu. Avšak – a přiznejme si, že to je záhada – kromě změny kurzu se přinejmenším na první a druhý pohled nic podstatnějšího nestalo.

Text: Luboš Smrčka

31. 07. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *