Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Výplaty věřitelů zkrachovalé kampeličky probíhají bez problémů. Všichni si ale pro peníze nepřijdou

Banky 26.06.2015 | 10:41 0 Komentářů

Až do poloviny října 2017 mají klienti zkrachovalé kampeličky WPB Capital možnost přihlásit se na některé z 627 poboček České spořitelny o své vklady. Někteří si ale pro své peníze nikdy nepřijdou. (Tisková zpráva: JUDr. Jiří Švihla, likvidátor spořitelního družstva WPB Capital)

 

Celkem 6898 klientů by mělo dostat své vklady od Fondu pojištění vkladů zpět. Přihlásit by se měli o 2,796 miliardy korun. Podle odborníků tak ale část z nich neučiní. Podle zkušeností s výplatami klientů dříve zkrachovalých družstevních záložen si ne všichni věřitelé výplatu náhrady v zákonné tříleté lhůtě vyzvednou. Jejich počet ale nebude nijak dramatický. Například počet věřitelů zkrachovalé kampeličky UNIBON, která se dostala do problémů v červenci 2012, a výplata tedy letos v červenci končí, je zanedbatelný. V Česku stále zbývá vyplatit náhradu 315 klientům družstevní záložny UNIBON v celkové výši mírně přesahující 720 tisíc korun, na Slovensku pak pouhým čtyřem klientům v celkové hodnotě 30 eur. Právě nízké vklady jsou hlavním důvodem toho, proč se někteří lidé o své peníze vůbec nepřihlásí,“ vysvětlil advokát Jiří Švihla, likvidátor WPB Capital. 

Výplaty začaly v polovině října loňského roku. Prozatím je jejich průběh takřka bezproblémový. Klienti si nejčastěji stěžují na výši vyplaceného vkladu. „Fond pojištění vkladů je v současné době v zásadě způsobilý a připravený k výplatám v zákonných termínech. Výplatu mohou zkomplikovat především špatné záznamy, ze kterých plynou jiné výše vkladů, než jaké evidují samotní vkladatelé. Během výplat už několik věřitelů reklamovalo výši vyplacené náhrady. Vesměs se ale v rámci reklamačního řízení potvrdila správnost vypočtené náhrady vkladu. Reklamací se může samozřejmě výplata některých klientů kampeličky zpozdit, nikoli ale zastavit,“ popsal Jiří Švihla. 

Průběh likvidace také komplikují soudní spory. Ty se jednotlivých věřitelů nijak nedotýkají a na průběh výplat nemají vliv. Celý proces likvidace ale skončí až po jejich vyřešení. „V současné době je hlavním předmětem mých snah potřeba ochránit úvěrové portfolio hypotečních úvěrů, ať již aktivní účastí v řízení o zrušení rozhodčího nálezu proti společnosti TROWMART LIMITED (nyní LLAINFAIR CARAINION CWNI DALIANNOL LTD), účastí v insolvenčních a exekučních řízeních, nebo i řízeních vkladových, vedených jednotlivými katastrálními úřady. Ve všech těchto řízeních se snaží společnost LLAINFAIR CARAINION CWNI DALIANNOL LTD či její nástupci zaujmout pozici WPB Capital. S potěšením lze konstatovat, že prozatím víceméně neúspěšně,“ uzavřel Jiří Švihla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.