Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Výhled pro růst průmyslu je nehorší za posledních pět let

Investice 01.11.2018 | 09:55 0 Komentářů

Český PMI v říjnu klesl ze zářijových 53,4 bodu na 52,5 a následoval tak své evropské protějšky. Nálada v průmyslu se zhoršuje s malými výkyvy od začátku letošního roku. Domácím průmyslníkům nerostou zakázky tak rychle jako v předchozích měsících. Zejména dynamika objednávek ze zahraničí je výrazně nižší. Zdražují se jim také vstupy. Nejde pouze o pracovní sílu, ale vidíme i rostoucí ceny komodit a energií. Podnikatelé v průmyslu tak zvyšují ceny svých finálních výrobků.

 Vidíme tedy, že inflační tlaky v ekonomice nepolevují. Prosakují i do spotřebního koše a tlačí ČNB k dalšímu utahování měnové politiky. Podle výzkumu společnosti Markit se očekávání v průmyslu zhoršuje kvůli zpomalování automobilového průmyslu a obavám z globálních obchodních válek. Vyhlídky pro průmysl se dostaly na nejnižší hodnotu za pět let.

Šetření zveřejněné společností Markit odpovídá našemu výhledu. Česká ekonomika zpomaluje. Část naráží na své produkční limity a ekonomický vývoj hlavních obchodních partnerů moc opory pro silnější dynamiku nenabízí. Nicméně i tak zůstává situace na trhu práce napjatá a stále se promítá do mzdového růstu. Investice si zachovávají silnou dynamiku, ale zatím nevedou k výraznému zvětšování produktivity. Produktivita tak moc z inflačních tlaků neukrojí. Navíc nejistota v globální ekonomice v příštím roce podle nás ukrojí velkou část z dynamiky investiční aktivity. Očekáváme, že letos růstu dosáhne 2,9 % a příští rok zpomalí na 2,7 %.

VIKTOR ZEISEL
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.