Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Vážných dopravních nehod přibývá. Blíží se rizikové období a řidiči by měli být opatrní

Na silnicích v České republice vloni přibylo vážných dopravních nehod. Vzrostly i škody na majetku, které policie odhaduje na 4,9 miliardy korun1. Mezi nejčastější příčiny havárií patří nesprávný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost, četnější byly i srážky se zvěří. „Blíží se rizikové chladnější období a řidiči by tudíž měli být obezřetní. Zvláště by měli dávat pozor na mokré listí, ranní náledí a brzy už i na uježděný sníh. Velice zrádná dokáže být také mrznoucí mlha,“ říká vedoucí divize autopojištění Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny.

Řidiči nevěnují pozornost jízdě

Nejčetnější příčinou vážných nehod v roce 2013 bylo nevěnování potřebné pozornosti řízení vozidla (19,6 %), nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky (10,6 %) a jiný druh nesprávného způsobu jízdy (8,7 %). Uvedené příčiny tak představují téměř 40 % celkového počtu nehod, ke kterým museli motoristé přivolat policii. „Jednoduchá matematika ukazuje, že se na silnici vyplácí v každém ohledu opatrnost, a to nejen v zimních měsících. Slavia pojišťovna začala ve svých výpočtech zohledňovat míru nehodovosti v jednotlivých regionech a přepracovala sazebník pro výpočet pojistného u povinného ručení,“ říká Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny, odborník na autopojištění.

Některým nehodám nezabráníte

Ani velmi dobří řidiči často nedokáží zabránit střetu se zvířetem vrhajícím se pod kola jedoucího automobilu. Podle policie těchto typů nehod přibylo v loňském roce zhruba o 15 %. „Pokud řidič nemá sjednané havarijní pojištění, tak si škodu zaplatí ze svého, v opačném případě ji kryje pojistka. Chcete-li být před tímto typem nehody chráněni ale zaplatit na pojistném méně, vyřeší to velmi praktické připojištění k povinnému ručení. U Slavia pojišťovny vás to bude stát pouhou korunu na den. Sjednat si u nás samozřejmě můžete i havarijní pojištění, které je sice dražší, ale zato kryje více rizik,“ informuje Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny. 

Bonusy k povinnému ručení a havarijnímu pojištění

I přesto, že v České republice momentálně není prostor k poklesu cen povinného ručení a havarijního pojištění, zůstávají oba produkty pro řidiče výhodné. Pokud si je sjednají současně, získají slevu za propojištěnost ve výši 5 %. Slavia pojišťovna dále připravila pro své klienty tzv. Kufr výhod, který obsahuje speciální slevy a bonusy k pojistným smlouvám. „Lidé, kteří si u nás uzavřou druhou nebo jakoukoli další smlouvu, dostanou slevu až ve výši 10 %. Velice praktickým produktem, zvláště pro řidiče, kteří jezdí často do zahraničí, je cestovní Europojištění. Motoristé jej mohou využívat na jeden rok zdarma, pokud si sjednají téměř jakoukoli novou smlouvu s ročním pojistným nad 3 tisíce korun. K povinnému ručení nabízíme kromě všech standardních připojištění i mnoho na českém trhu ojedinělých připojištění. Například odpovědnost z běžného života, cestovní pojištění, nebo pojištění dopravních pokut Kryštof na rok zdarma,“ uzavírá Ladislav Bělina ze Slavia pojišťovny. 

  1. Policie ČR za rok 2013 šetřila 84 398 vážných dopravních nehod, což je o 3,7 % více než v roce 2012. Odhadnutá hmotná škoda narostla oproti předloňsku o 1,3 % a vyšplhala se na 4,9 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.