CZK/€ 25.380 -0,18%

CZK/$ 23.480 -0,22%

CZK/£ 29.645 -0,15%

CZK/CHF 26.685 -0,07%

24. 10. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Vánoce, Vánoce přicházejí, aneb na kolik Čechy letos vyjdou nejočekávanější svátky roku?

 


 

1. Finanční příprava

Vánoce každoročně představují citelný zásah do rodinných financí. Proto by si každý měl dopředu sepsat podrobný seznam plánovaných výdajů. Vedle dárků pro své nejbližší nezapomeňte na nákup stromku, výzdobu bytu a předpokládanou útratu za potraviny. Výslednou částku pak porovnejte se současným stavem svého bankovního účtu. Pokud zjistíte, že vám peníze nestačí, máte před sebou hned tři možnosti. První a nejrychlejší spočívá v seškrtání zbytečných výdajů typu nákup nových ozdob na stromek nebo pořízení módních šatů. Druhou možností je zvýšení příjmů. Máte ještě dostatek času na to, abyste si našli třeba menší brigádu, která vám pomůže vyplnit případnou finanční mezeru. Další možností je půjčka. Jak ale vyplývá z aktuálního průzkumu Ery, o této variantě podle svých slov uvažují jen 4 % Čechů. „Více než třetina respondentů zná ve svém okolí někoho, kdo tímto způsobem vánoční nákupy financuje. Lidé letos plánují za dárky utratit přibližně stejně jako loni – v průměru kolem 5 000 korun. Ženy ale rády obdarovávají nejen členy rodiny, nýbrž i své přátele a kolegy, proto mají v plánu utratit za dárky ještě o 500 korun víc. Průměrná cena dárku přitom činí necelých 900 Kč,“ popisuje výsledky průzkumu výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil.

Rada navíc: Pokud se po důkladném uvážení rozhodnete pro půjčku, pak si vyberte tu, kde si můžete sami nastavit, jakou sumu budete měsíčně splácet a do kdy ji splatíte. To nabízí například Era půjčka, za žádost o ni můžete až do 4. listopadu získat bonus 500 Kč.

2. Výběr dárku

Nejlehčí nákup dárků máte bez pochyby u malých dětí, které píší každý rok přání pro Ježíška. Dozvíte se řadu jejich tajných přání. Nezapomeňte však, že není třeba plnit vše a dítko tím rozmazlovat. Horší je to u dospělých. Jak ukázal průzkum, většina z nich si totiž stejně nejvíc přeje nehmotné statky, jako jsou klid, pohoda a zdraví. Což samozřejmě neznamená, že jim hmotný dárek neudělá radost. Pro snadnější rozhodování čím blízké obdarovat, byste měli zauvažovat, zda se vám dotyčný v poslední době nesvěřil s nějakým přáním. Pokud jde o věcné dárky, muži mají nejraději pod stromečkem elektroniku. Ženy preferují oblečení, kosmetiku nebo potřeby do domácnosti. Nebo jednoduše, dotyčného se přímo zeptejte. Většinu lidí potěší i předplatné oblíbeného časopisu nebo vstupenky na kulturní akce. Od každého dárku si nezapomeňte schovat účtenku, protože ne vždy se musí vybraný kousek hodit nebo sedět.

Rada navíc: Při nákupu nezapomeňte využít zákaznických karet, které vám mohou přinést zajímavé slevy nebo bonusové body k dalším nákupům.

3. Kdy začít 

Zatímco většina žen se podle průzkumu vydává na nákupy vánočních dárků již tři měsíce před Štědrým dnem, muži za stejným účelem navštěvují obchodní centra nejdřív s měsíčním předstihem. „Obecně je lepší začít s nákupy již na začátku podzimu nebo během mnoha sezónních akcí. Vyvarujete se tak stresu ve frontách nebo zjištění, že požadované zboží je již vyprodané a hlavně tím snížíte riziko, že vás v davu okrade kapsář,“ říká Aleš Pospíšil. Češi v průměru shánějí dárky pro 7 osob. Muži nejčastěji utrácí za dárky pro své partnerky, kterým neváhají jednorázově koupit i dražší kousek. Ženy kromě svých protějšků nejčastěji obdarovávají drahými dárky své děti. Nejdražší dárky pod stromečkem jsou elektronické přístroje, oděvy, šperky a kosmetika.

REKLAMA

Rada navíc: Pokud nákupy necháte na poslední chvíli, pak vám vinou stresu hrozí, že bez rozmyšlení nakoupíte i to, co jste původně neměli v plánu.  Proto nic nenechávejte na poslední chvíli.

4. Kam vyrazit za nákupy

Češi nejčastěji chodí za vánočními nákupy do obchodních center, kde je pro zákazníky obecně výhodnější platba kartou, která umožňuje tzv. zpětné účtování (anglicky chargeback), tedy vrácení celé částky transakce nebo její části v případě oprávněné reklamace. Ženy mají na rozdíl od mužů v oblibě i návštěvu malých obchůdků. Pokud plánujete pořízení elektroniky, pak zkuste využít internetové obchody. Jejich výhodou je, že si můžete snadno v pohodlí domova porovnat parametry a ceny nabízeného produktu. Nezapomeňte ale, že si musíte objednat zboží s dostatečným předstihem, abyste ho mohli darovat včas. „Překvapivé zjištění je, že na českých internetových serverech nakupuje 70 % lidí všech věkových kategorií, a to i senioři. Zahraniční internetové portály využívají především mladší věkové kategorie, ale starší generace za nimi rozhodně nezaostávají. Větší rozdíl vidíme jen mezi pohlavími, kde jednoznačně vedou muži,“ říká Aleš Pospíšil.   

Rada navíc: Bezpečnost internetové platby vám zajistí karta Ery s technologií 3D Secure. Částku potvrdíte SMS klíčem, který vám v průběhu platby přijde na mobilní telefon. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Předvánoční půjčka

Do nového roku s dluhem. Předvánoční půjčka může být riziko

S koncem roku se blíží Vánoce. A s nimi samozřejmě starost o jejich materiální stránku, kterou část české společnosti bude řešit půjčkou. Většina lidí ovšem tvrdí, že předvánoční půjčka není dobrý nápad. Před svátečním zadlužením varují přitom i experti. Podstupované riziko může být totiž často zbytečné.

Text: Karel Pučelík

27. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *