Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Unie kapitálových trhů: kde nejsou zdroje, není perspektiva

Investice 26.02.2015 | 12:00 0 Komentářů

Nedostatek investorů a vysoká míra závislosti podnikatelského sektoru na evropských bankách stojí za návrhem nové iniciativy Evropské komise „Unie kapitálových trhů“. Dopad návrhu na prohloubení kapitálových trhů v EU, na nabídku investičních produktů a investiční potřeby firem v ČR byl předmětem včerejší diskuse v Evropském domě v Praze za účasti renomovaných expertů z finanční oblasti a zástupců byznysu – Hospodářské komory České republiky. (Tisková zpráva: HK ČR)

Cílem Unie kapitálových trhů, která byla Evropskou komisí představena dne 18. února, je usnadnění přístupu k finančním nástrojům napříč celou EU, mobilizace investic soukromého sektoru v rámci Junckerova balíčku a lepší diverzifikace zdrojů financování. 

Jak zmínil i pan místopředseda EK Katainen během svého úterního vystoupení na pražské VŠE, Junckerův Investiční plán pro Evropu je třeba vnímat v kontextu snah o vytvoření unie kapitálových trhů. Jde o to, že právě na těchto trzích by mohly zejména malé a střední podniky získat rozhodující zdroje pro svůj další růst. Jsem si jist, že životaschopná evropská ekonomika není možná bez perspektivy malých a středních podniků. A kde nejsou zdroje, tam není perspektiva,“ říká Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy, práva a analýz HK ČR.

Návrh ve formě Zelené knihy Unie kapitálových trhů se zaměřuje i na deregulaci restriktivní legislativy ve vybraných členských státech, zajištění lepší informovanosti o finančních datech, harmonizaci auditu a insolvence, a v neposlední řadě na koordinaci daňových režimů a finančních produktů. Návrh věnuje rovněž zvláštní pozornost financování malých a středních podniků, které jsou příliš závislé na financování ze strany bankovního sektoru. 

K tomu, jak budovat Unii kapitálových trhů či transparentní a standardizovanou sekuritizaci a revidovat směrnici o prospektu, se může široká veřejnost vyjádřit do 13. května. Výsledky konzultací poslouží Komisi pro zveřejnění Akčního plánu pro vytvoření Unie kapitálových trhů ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.