Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

ÚDAJE O VÝKONU PRŮMYSLU A EXPORTŮ HLÁSÍ ROZPAČITÝ ZÁVĚR TŘETÍHO ČTVRTLETÍ

Makro 08.11.2016 | 11:18 0 Komentářů

Průmyslová výroba vykázala v září slabší růst, než se čekalo, a v meziměsíčním vyjádření dokonce výrazně poklesla. Rozpačitý byl také vývoj tržeb a oslnivý nebyl ani vývoj nových průmyslových objednávek, možná snad s výjimkou těch exportních. V neposlední řadě také zklamaly exporty zveřejněné v rámci statistiky zahraničního obchodu.

Výsledky za měsíc září mohly být negativně ovlivněny tím, jak sezónní faktory a v prvé řadě pak načasování podnikových dovolených doslova rozhodilo aktivitu v tuzemském průmyslu v předchozích dvou měsících letošního třetího čtvrtletí.

Podíváme-li se na vývoj sentimentu v průmyslu, tedy na průzkumy PMI, tak odtud přišly jak v září, tak v říjnu pozitivní signály, což platí jak o tuzemském průmyslu, tak o průmyslové aktivitě na globální úrovni.

Výsledky tuzemské průmyslové výroby, tržeb, objednávek i exportů jsou v případě září slabší, než se čekalo, nicméně průzkumy sentimentu naznačují, že v závěrečných měsících letošního roku by mělo přijít zlepšení.

Údaje o výkonu průmyslu i exportů jsou v případě letošního září rozpačité. Za očekáváním zaostala nejen průmyslová výroba, ale také tržby a objednávky; exporty pak vykázaly meziroční pokles.

Pohled na jednotlivá průmyslová odvětví pak odhaluje různorodé výkony s dvouciferným meziročním růstem výroby v případě dopravních prostředků, některá jiná odvětví ale v září zaznamenala meziroční pokles produkce.

Celé třetí čtvrtletí bylo poznamenáno prudkými výkyvy jak výroby, tak tržeb, objednávek i exportů, což bylo dáno kalendářními a sezónními faktory (načasování podnikových dovolených v automobilovém průmyslu). Letošní třetí čtvrtletí ale nebylo z hlediska průmyslové výroby a dalších zde uvedených ukazatelů nijak oslnivé jako celek. Nicméně, při pohledu na lepšící se signály ohledně globální průmyslové aktivity (průzkumy s USA, eurozóny či Číny) zůstávám optimistou v tom smyslu, že pro závěrečné čtvrtletí letošní roku očekávám oživení jak průmyslových objednávek, tak výroby a exportů.

Září tedy samo o sobě skutečně nijak oslnivé výsledky nepřineslo: nicméně, na straně určitých pozitiv lze snad zmínit více než pětiprocentní nárůst exportních objednávek v tuzemském průmyslu.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.