Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Tuzemský průmysl stagnuje

Makro 09.05.2019 | 09:32 0 Komentářů

Průmyslová výroba v březnu meziměsíčně poklesla o 0,1 % a meziročně vzrostla o 0,1 %. Potvrdila tak to, co předpokládaly předstihové indikátory PMI. Průmysl pokračuje ve stagnaci, kterou pozorujeme o začátku tohoto roku, a výrazně tak zaostává ve srovnání s předchozími roky. Zpomalení souvisí s celkovým útlumem tuzemské ekonomiky a negativním vývojem u našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem. Březnový výsledek nezachránilo ani oživení v automobilovém průmyslu a dvouciferný růst výroby elektroniky.

Dobrou zprávou je alespoň statistika nových zakázek, které se zvýšily meziročně o 6,0 % a to zejména z tuzemska, což je výrazně nad průměrem posledních dvanácti měsíců. Třetí měsíc v řadě pokračuje meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslovém sektoru. Mzda těch zbývajících však stále roste solidním tempem 5,2 %.

Zatímco vloni průmysl ještě vzrostl o více než 3 %, letos bude jeho dynamika zhruba poloviční. V první polovině roku mu nepomáhá slabá výroba v Německu, na které je tuzemský průmysl silně navázán. V druhé polovině by však už mělo dojít k vyřešení největších nejistot v globální ekonomice a rozjet by se měla i eurozóna v čele s Německem.

FRANTIŠEK TÁBORSKÝ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.