Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Stále v červených číslech

Investice Sberbank 13.10.2014 | 11:36 0 Komentářů

Jízda dolů, kterou zažil Brent v uplynulém týdnu, až nápadně připomíná tu předcházející. Po krátkém pondělním zaváhání se v následujících dnech opět přepisovaly několikaletá minima.

Pondělní cenové osvěžení na 92,79 USD za barel šlo převážně na vrub oslabení amerického dolaru, na které ropa – stejně jako i jiné komodity – tradičně reagují citlivě. I když se jeho efekt rychle vytratil, a v následujících dnech se černé zlato vrátilo na sestupnou trajektorii, předci jen se zdálo, že po divoké předchozí jízdě se tempo oslabování zvolnilo.

Jenže ve čtvrtek se Brent doslova sesypal o 1,33 USD, když série negativních zpráv trhu opět připomenula chronické neduhy – přesycenou nabídku a slabou poptávku – kterými už měsíce trpí. Padající cena americké lehké ropy i benzínu a výrazně rostoucí zásoby ropy v USA na jedné straně a zhoršený odhad růstu globální ekonomiky z dílny MMF či výprodej na akciových trzích na straně druhé – to vše srazilo Brent těsně nad hranici 90 dolarů.

Názory na to, kde se několikaměsíční cenový sesun konečně zastaví, se na trhu zatím různí. Většina je ale už zajedno v tom, že má-li na trhu nastat obrat, impulz k němu musí přijít ze strany nabídky. I proto se oči obchodníků upírají k nejbližšímu zasedání ropného kartelu OPEC, který je naplánovaný na 27. listopadu. 

Mnozí předpokládají, že pověstný práh citlivosti kartelu leží na hranici 90 USD za barel. Je-li tento předpoklad správný, může být hrozba snížení těžby ze strany OPEC celkem reálná, neboť Brent skrz tento práh přepadl už po čtvrtečním zavření trhů a některé indicie říkají, že by mohl mít namířeno ještě níž. 

Po dlouhém čase však uplynulý týden přinesl pro černé zlato i pozitivní zprávy, když nízké ceny oživily trh fyzických dodávek ropy. I to, jak silné bude toto oživení, ovlivní budoucí osud „papírového“ Brent-u.

Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG

(komentář k vývoji cen ropy Brent – 1M futures v týdnu od 6. do 10. října 2014) 

Tagy ropa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.