Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Skoncujte s výmluvami a pusťte se do investování

Už jste si někdy říkali, že byste zkusili investovat, ale jste příliš mladí, nebo naopak příliš staří, nezkušení či zaneprázdnění? V životě člověk často naráží na situace, které nezapadají do jeho stereotypu a které proto raději oddaluje nebo úplně eliminuje. Možná i vy teď zrovna hledáte výmluvu, proč to zkrátka nejde a odsouváte rozhodnutí o investování na později. Co to v praxi znamená? Že lehkomyslně nakládáte s důležitým faktorem tvorby majetku: s časem. Vhodná doba na to začít je vždy, nikdy není pozdě.

„Teď nemůžu investovat!“ V každé životní situaci se najdou důvody, proč to právě teď ale opravdu nejde: Začali jste studovat. Nastoupili jste do nového zaměstnání. Musíte vybavit nový byt. Staráte se o studující děti. Ať už je to jakkoliv, vyhodnotili jste zkrátka, že není vhodná chvíle „riskovat“ a pouštět do něčeho tak nejistého, jako je investování.

Realitou dnešní doby ale je, že (především) ve stáří nám pomohou hlavně naše vlastní peníze. Pokud začneme dostatečně s předstihem, nemusí finanční příprava na důchod vůbec „bolet“ a pravidelně odkládaná částka nemusí být tak vysoká. V investování totiž opravdu platí, že čas pracuje pro vás a trpělivost se vyplácí.

Pozoruhodným příkladem úspěšného dlouhodobého investování je Pioneer Fund – třetí nejstarší fond na světě, založený již v roce 1928. Představte si, že byste do něj od svých osmnácti let ukládali každý měsíc 40 dolarů. V sedmdesáti letech, tedy v důchodu, by se vám vaše vstupní investice „vrátila“ v podobě sumy 794 320 dolarů. Pokud byste však s investicí začali až na sklonku produktivního věku – v 55 letech, i když byste měsíčně ukládali více než pětinásobek (210 dolarů), dočkali byste se v 70 letech částky „pouhých“ 67 821 dolarů.

Najít ideální okamžik pro začátek investování je velmi těžké. Obecně známé pravidlo říká, že nakupovat se má, když jsou ceny dole, a prodávat, když jsou ceny nahoře. To se snadno říká, leč hůř dělá. Pokud ale budete ustavičně jen vyčkávat, vystavujete se riziku, že promeškáte vhodnou příležitost. A ztracené výnosy jsou ztracenými penězi. Ty Vám nikdo nevrátí. Čas,  nikoliv výběr nejlepšího okamžiku, je rozhodujícím faktorem pro dlouhodobé budování majetku. Čím později budete investovat, tím méně budete mít.“ říká Ing. Milan Šauer, ředitel distribuce Pioneer Investments ČR.

Pokud vám při rozhodování schází jistota, nebojte se oslovit finančního poradce. Investiční profesionál by Vám měl poradit nejen s výběrem vhodných produktů v souladu s Vašimi cíli, ale také upozornit na možná rizika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.