Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Sberbank Europe: Ceny ropy pokračují v širokých obousměrných výkyvech

Investice 08.09.2016 | 16:30 0 Komentářů

V posledním prázdninovém týdnu klesly ceny ropy Brent o téměř devět procent, až na úroveň 45,53 USD za barel, tedy na nejnižší úroveň od 11. srpna.

K propadu cen přispěly zejména zprávy o větším než očekávaném nárůstu amerických zásob ropy. Ty oživily obavy komoditního trhu z nadprodukce ropy v prostředí mírného a zpomalujícího globálního hospodářského růstu. Na straně poptávky přispěly k medvědím náladám na trhu s ropou signály o dalším zpomalování růstu na starém kontinentu. Po signálech o čtvrtletní stagnaci v Itálii a Francii zpozorněli i ekonomové v Německu.

Vážnější než očekávané zpomalení indexu podnikatelské důvěry od institutu IFO naznačují, že ve druhém pololetí hrozí také zpomalení dynamiky růstu hospodářské lokomotivy eurozóny. Bezprostředně po otevření obchodování v prvním zářijovém týdnu vystřelily ceny ropy Brent na více než 49 USD / barel a smazaly tak většinu ztrát z minulých týdnů. Propad ze závěru srpna se tak ukázal být pouze pokračováním volatilního obchodování oběma směry, nikoliv začátkem nového trendu. Od poloviny dubna se ceny ropy Brent drží v širokém obchodním systému pásmu od 41 do 53 dolarů za barel.

Přestože se nedohodly na zmrazení produkce, ze schůzky o „stabilizování trhu s ropou“ mezi Ruskou Federací a Saúdskou Arábií vzešel signál o pokračování vzájemné spolupráce. Projednáno bylo i množství dostupných nástrojů pro společná opatření ke stabilizaci cen ropy.

Prohlášení představitelů Ruské Federace, že je připravena přidat se k případné dohodě největších producentů o zmrazení produkce, přispělo k rostoucím očekáváním komoditního trhu, že členové kartelu OPEC by mohly být více otevřeni ke zmrazení produkce na příštím zasedání v Alžírsku. Katar a Spojené arabské emiráty již vyslaly signál o tom, že případnou dohodu o zmrazení objemu produkce by podpořily. Na druhé straně z Iráku přišly zprávy o rostoucím objemu produkce a z Íránu zazněly signály o připravenosti zvýšit produkci až na 4 miliony barelů denně v průběhu příštích 2–3 měsíců.

Nejistota nad rozsahem hospodářského zpomalení v eurozóně po britském hlasování o brexitu, stejně jako nejednotnost na straně největších producentů, tak nadále vytvářejí prostředí pro pokračování širokých výkyvů cen ropy oběma směry.

Vladimír Vaňo, Sberbank Europe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.