Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Rychlé informace: Stavebnictví, průmysl, maloobchod

Únorové výsledky stavebnictví, průmyslu i maloobchodu meziročně rostly. Vyplývá to z Rychlých informací Českého statistického úřadu.

„Stavební produkce v únoru rostla díky pozemnímu stavitelství, zatímco inženýrské stavby tlumil silný mráz. Rostl počet dokončených i zahájených bytů. Vysoký příspěvek k růstu zahájených bytů měly byty v nebytových prostorech, zejména ve Středočeském a Ústeckém kraji,“ uvádí Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

„Průmysl v únoru trochu zpomalil. Meziročně vzrostl jen o 2,7 %. Bylo to hlavně kvůli nižší výrobě elektrické energie, která souvisí s plánovanými odstávkami některých provozů. Růst tentokrát nepodpořil ani automobilový průmysl, který stagnoval. Dobrá zpráva ale je, že se v průmyslu dál zvyšoval počet nových zakázek, rostla zaměstnanost i mzdy,“ upřesňuje Jan Ernest, ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ.

Tržby v maloobchodě v únoru vzrostly meziročně reálně o 6,0 %. Největší vliv na tento růst měly internetové prodeje, jimž se tržby zvýšily o více než 20 %. „Vyšší tržby než v loňském únoru však zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen, a to jak s nepotravinářským zbožím, tak s potravinami,“ komentuje ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.