Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Růst ekonomiky zůstává v režii průmyslu

Makro 02.06.2017 | 11:24 0 Komentářů

I podle zpřesněného odhadu česká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla o 1,3 % oproti čtvrtému kvartálu loňského roku a meziročně o 2,9 %. Nekonalo se tedy žádné překvapení v podobě zpřesňování čísel, a tak překvapit mohla už jen struktura ekonomického růstu.
Jednoznačně se potvrdilo očekávání, že růst ekonomiky stojí především na spotřebě domácností a exportu. K růstu přispěla svým utrácením i vláda. Příznivá situace na trhu práce, respektive rekordní zaměstnanost spolu s růstem mezd podporuje spotřebu domácností, která roste o necelá tři procenta. Není to tedy žádný neudržitelný boom spotřeby, ale docela umírněné a navíc i stabilní tempo. Domácnosti však nejenom více spotřebovávají, ale také investují, což je nakonec vidět na pokračujícím růstu investic do bydlení, navzdory soustavnému nedostatku nových bytů.

A jak napovídají čísla, podařilo se zlomit negativní trend investic firem. Po loňském propadu totiž rostou strojní investice a potvrzují se tak dřívější průzkumy mezi podniky, které tento vývoj docela dobře předpověděly. Současně je asi možné spekulovat, že jde především o investice do obnovy a oprav, protože dovoz touto investiční aktivitou až tak ovlivněn nebyl. Zatímco v případě soukromých investic lze hovořit o oživení, u veřejných investic by takové hodnocení bylo velmi předčasné. A jak už včera naznačily výsledky rozpočtu za květen, ani ve druhém čtvrtletí se toho zatím příliš nezměnilo.

Českou ekonomiku táhne i nadále vzhůru především zpracovatelský průmysl a konkrétně jeho nejúspěšnější obory, tedy výroba osobních automobilů a produkce elektrických zařízení. Nakonec jsou to především automobilky, které výrazně zvyšují export z ČR a podílejí se tak na zvyšování přebytku obchodní bilance. Průmyslu následně sekundují i některé služby a náznak obratu je konečně patrný i ve stavebnictví.

Nejnovější data o vývoji české ekonomiky ukazují, že tuzemské hospodářství prožívá příznivé období solidního růstu spojeného s rekordně nízkou nezaměstnaností, rekordní produkcí automobilového průmyslu a umírněnou spotřebou. Ekonomický růst má i nadále poměrně solidní základy, byť se z velké části odvíjí od pozitivního vývoje u hlavních obchodních partnerů ČR. Navíc nestojí na extrémně přehnané spotřebě, a proto si od něj nemůžeme „slibovat“ ani nadměrné inflační tlaky.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.