CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

26. 09. 2017

0 komentářů

Rozpočet pro rok 2018 přináší výrazný růst mandatorních výdajů

 

Státní rozpočet pro příští rok přináší výrazný růst mandatorních výdajů jako jsou platy ve veřejném sektoru a sociální dávky (především důchody). Investice jsou sice plánovány nižší než letos, ale nakonec můžou vzrůst kvůli nutnosti vyčerpat část EU fondů – a s nimi může vzrůst i schodek státního rozpočtu. Plánovaná navýšení výdajů zavazují i budoucí vlády. Až přijde příští ekonomická krize, schodky rozpočtů můžou opět výrazně vzrůst.

Loading 

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu pro rok 2018 se schodkem 50 miliard korun. V posledních několika týdnech probíhalo hledání zdrojů na straně příjmů, aby mohla vláda zvýšit plánované výdaje a ponechat schodek na původních 50 miliardách. Podle posledních zpráv počítá rozpočet s růstem ekonomiky o tři procenta. Podle našeho výhledu se bude českému hospodářství dařit ještě lépe, očekáváme růst o 3,2 %. Ještě důležitější ale je, jaký bude celkový objem HDP. Jelikož jeho růst letos výrazně překonává prvotní odhady a zároveň inflace přesahuje 2 %, celkový objem zdanitelného ekonomického výstupu v korunách je a bude výrazně větší, než s čím počítaly původní výhledy. Nemáme však bohužel kompletní nový ekonomický výhled Ministerstva pro úplné srovnání. Takto rychlý pohled však naznačuje, že plánovaný růst příjmů by mohl nakonec nastat.

Problémem však bude, pokud ekonomika poroste výrazně nižším tempem, či se stane ještě něco horšího. Důvodem by mohla být nějaká nepříznivá situace ve světové ekonomice, která by se promítla v poklesu poptávky po českých vývozech (tedy stejná situace jako v roce 2009). V tom případě by příjmy rozpočtu velmi pravděpodobně nedosáhly na prognózovanou výši a schodek by tak byl výrazně vyšší.

Vláda totiž navyšuje mandatorní výdaje, tedy ty, které nemůže jen tak ořezat. Zvýšení platů učitelů o 15 % a ostatních zaměstnanců ve veřejné sféře o 10 % nebo zvýšení důchodů a odvodů do zdravotnictví je příkladem takových výdajů. Na druhou stranu tyto výdaje budou dále podporovat domácí spotřebu.

Investice jsou sice podle posledních zpráv projektovány nižší než letos, realita ale může být jiná (i díky tomu, že letos zřejmě skončí investice hůře, než stát projektoval). Česko totiž musí ke konci příštího roku vyčerpat část alokace většiny programů. Ke konci června nebylo vyčerpáno zhruba 70 miliard korun, které musí stát profinancovat do konce příštího roku. Je proto možné, že v roce 2018 uvidíme další vlnu investic spolufinancovaných z EU fondů, což může v důsledku navýšit schodek rozpočtu (pokud EU proplatí peníze se zpožděním).

REKLAMA

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun, přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se […]

Text: Redakce

14. 06. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *